Danimarka’da Vergiler

Danimarka’da Vergiler

Danimarka’da Vergiler

Genel Olarak Danimarka Vergi Sistemi
Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü ülkeleri arasında Danimarka, toplam vergi geliri yüzdesi olarak en yüksek vergi geliri oranına sahiptir. Eğer orda çalışmaya karar verirseniz bunu bilmeniz önemlidir. Danimarka’nın yüksek vergileri geniş sosyal yardım sisteminin ödenmesine yardım eder ve başka ülkelerde ödeme yaptığınız birçok hizmet burada vergilerle ödenir.

KDV / “Moms”
Dahası, aslında her eşyada %25 KDV (Danca’da “Moms” olarak bilinir) dahildir. KDV, normal bir tüketici olarak gördüğünüz fiyatlarda dahildir. Bu fiyatların içinde bakkal, kitap, içecek, kafe/restoran menüleri vs. vardır. Bahşişlerin de dahil olduğu aklınızda bulunsun, her ne kadar özel hizmetlerde fazladan %10-15 vermek alışılmış olsa da.

Diğer Vergiler
Ek olarak, arabalar, benzin, alkol, elektrik ve birkaç ürün tüketimi düzenlemek için vergilendirilmiştir. KDV, yeşil vergiler ve diğer vergilendirilmiş tüm eşya ve hizmetlerde toplam vergi gelirinin %34’ünü oluşturur. En fazla gelir vergisinde, ev sahipleri emlak vergisi öder.

Danimarka’da yaşayan ve çalışan göçmenler çok farklı bir şekilde ödedikleri gelir vergisinin etkisini görüyorlar. Bazıları onlara para sağlayan sosyal yardıma önem veriyorlar. Diğerleri bir çıkarları olmadan sosyal yardıma para ödediklerini düşünüyor. Her durumda, Danimarka Vergi Sistemi’ni ve çoğu Danimarkalının bundan neden memnun olduğunu anlamaya çalışmak iyi bir fikirdir!

Maaş bordronuzu kontol edin ve doğru miktarda vergi ödeniğinizden emin olun böylece yıl sonu geri ödeme yapmaktan kaçının.Danimarka vergi dairesi sizin kullanabileceğiniz bir örnek hazırladı – > http://www.skat.dk/SKAT.aspx?oId=2172080&vId=0

Yararlı linkler: www.skat.dk/english
Videolar: www.webtv.skat.dk/

Danimarka'da Vergiler
Danimarka’da Vergiler

Vergi Çeşitleri
Vergilendirilebileceğiniz birçok yol vardır. Danimarka’da çalıştığınızda, hangi vergi çeşidiyle vergilendirileceğinizi araştırmanız önemlidir. Tam vergi borcunuzun mu yoksa sınırlı vergi borcunuzun mu olduğunu aklınızda bulundurun, yani eğer ülkeler arasında işe gidip geliyorsanız ve yabancı bir yerde oturuyorsanız.

Araştımacı Vergi Düzeni
Ocak 2011’den itibaren, yeni bir araştırmacı vergi düzeni (araştırmacı ve diğer önemki çalışanları amaçlayan) uygulanmaya başlanmıştır. Yeni düzen Danimarka’ya Araştırmacı Vergi Düzeni altında çalışmaya gelen göçmenlere oradaki ilk 5 yılda %26 vergi oranı ödemelerine yol açıyor. %8 işgücü piyasa katkısı da dahil brüt vergi değeri %31.92 oldu.

Uygulanan yeni düzen ve değişiklilerin detayları için: http://www.skat.dk/SKAT.aspx?oID=97319

Vergi Kartınız
Vergi sisteminin büyük bir bölümü otomatiktir, bu demektir ki gelir vergisi ödemenizden önceki vergi kurallarına göre alıkoyulur. Maaş bordronuz gelir vergisine ne kadar ödediğinizi belirtir.

Para kazanmayı planlıyorsanız, belediye vergi dairenizdeki Merkez Vergi Dairesine kaydolmanız gerekir. İlk maaşınızı almadan bunu yapmanız en iyisidir böylece gereğinden fazla vergi ödemezsiniz. Belediyedeki vergi daireniz, işvereninize otomatik olarak kişisel bir vergi kartı gönderecektir.

Vergi kartınız kişisel ödeneği ve ödemeniz gerek vergi yüzdesi hakkında bilgi verir. Tam ve sınırlı vergi borcu olanların ikisi de, işverenin onların ücretlerinden gelir vergisini saptayabilmesi için bir vergi kartı alırlar.

Bir de Danimarka’daki bütün çalışanların, ortak kamu ödeme sistemi olan NemKonto Kolay Hesap sahibi olması gerekir. Bu demektir ki örneğin bir vatandaşa borcu olan kamu otoriteleri parayı NemKonto Kolay Hesaba basit bir şekilde aktarabilir.

Tam Vergi Borcu
Danimarka’da kesintisiz altı aydır kalıyor veya yaşıyorsanız tam vergi borcunu ödemeniz gerekir. Bir vergi kartı edinmek için yerel vergi dairesine finansal bilgilerinizi vermelisiniz. Tam vergi borcu olanlar, gelir seviyelerine göre dört veya beş çeşit kişisel gelir vergisi öderler. Danimarka’da,Danimarka’dan ve diğer ülkeler edindiğiniz toplam gelire göre vergi ödersiniz.

Sınırlı Vergi Borcu
Eğer iş için başka bir ülkeye gidip geliyorsanız veya Danimarka’da geçici olarak kalıyorsanız sınırlı vergi borcunu ödemeniz gerekir. Danimarka’da, orada edindiğiniz gelire göre ödeme yaparsınız. Yine de bu durumda, vergi kartınızı çıkartabilmeleri için vergi dairesine finansal bilgilerinizi vermeniz gerek.

Gelir Vergisi (Selvangivelse)
Danimarka’da bu, ulusal vergi, belediyeye ait vergi ve sağlık hizmetine katkı vergisinden oluşur. Eğer Danimarka’daki Evangelical Luheran Klisesi’ne (Folkekirken) üyeyseniz, klise vergisi de ödemeniz gerekir. İşgücü piyasasının ve ATP’nin %8’i vergi öncesi gelire göre hesaplanır. Fakat ATP vergi değil, emekli olduğunuzda alabildiğiniz yaşamboyu destek maaşıdır. Ödedidiğiniz diğer gelirlerin (vergilendirilebilen):

• %8’i Sağlık hizmetine katkı (sunhedsbidrag).
• Ortalama %24.9’u belediyeye ödenen vergi, yönetimden yönetime değişir.
• Klise vergisi, eğer Danimarka Ulusal Klisesi’ne üyeyseniz %0.89 ödersiniz.
• Alt sınır (yılda 42,900 DK’dan yaklaşık %37.7’si ödenir) ve üst sınır vergisinden (yılda 389,900 DK’dan yaklaşık %15’i ödenir) oluşan kademeli gelir-bağımlı vergi.

Vergi Muafiyeti
Danimarka’da çalışan ve vergi yılının başında 18 yaşından büyük olan herkes otomatikman ödenek olarak 41.900 DK alır. Ek ödenekler emeklilik planı ödemeleri, ilgi harcamaları, ev iş arası ulaşım, sendika ücretleri ve işsizlik sigorta fonları için verilir.

Eğer ulaşım ödeneği alabiliyorsanız burdan hesaplayabilirsiniz: http://www.skat.dk/skat.aspx?oId=91629&vId=204212&i=20

Yıllık Vergi Beyanı
10 Mart ve 15 Nisan arasında, Merkez Vergi Dairesi size yıllık vergi beyanı ve bilgi kartı gönderir. Yıllık vergi beyanınızdaki rakamları kontrol edip herhangi bir değişikliği veya eklemeyi şikayet etmeniz gerekir. Eğer bir değişiklik gerekli değilse, bir şey yapmanıza gerek yoktur.

Eğer size vergi beyannamesi formu gelirse, doldurup göndermelisiniz. Yıllık vergi beyanı sizin verdiğiniz bilgilere göre yapılır.

Yıllık vergi beyanı vergi iadesi yapıp yapmayacağınızı gösterir. Para NemKonto Kolay Hesabınıza gönderilir.

Sınır Ötesi Çalışanlar
İsveç
İsveç’te yaşayıp çalışmak için Danimarka’ya giden sınır ötesi çalışanları, Danimarka’da sınırlı vergi borcu öder. Genelde işveren, Danimarka’da yapılan iş için ödenen ücretin vergi kaynağından almalıdır. Bu çalışanların İsveç’te tam vergi borcu ödemesi zorunludur bu da demektir ki, İsveç bütün gelir ve malları taahhütlü değilse vergilendirir, taahhütlüyse çift vergilendirilme antlaşmasına göre vergilendirilir. Doğru miktarda vergi ödediğinizden emin olmak için iki ülkenin de vergi merkezleriyle iletişime geçin.

Almanya
Danimarka ve Alman vergi sistemleri arasındaki en büyük fark, Danimarka’da sosyal güvenlik sistemine (emeklilik maaşları, sağlık sigortaları vs.) vergi yoluyla para ödenmesidir, halbuki Almanya’da bu paralar vergilere ek olarak özel sosyal güvenlik bağışları tarafından ödenir. Danimarka vergileriyle Alman vergi ve sosyal güvenlik yardım paralarını karşılaştırınca fark çok fazla değildir. Doğru miktarda vergi ödediğinizden emin olmak için iki ülkenin de vergi merkezleriyle iletişime geçin.

Ülkenize Döndüğünüzdeki Vergi
Vergi iadesi yapılıp yapılmayacağını veya daha fazla vergi ödeyip ödemeyeceğinizi Merkez Vergi Dairesine hesaplatmanız mümkündür. Eğer vergi iadesi yapılacaksa ve toplam miktar toplam verginizin en az %20’si kadar ve 1000 DK’nu geçiyorsa yaklaşık bir ay sonra ödenmelidir.

Diğer Önemli Vergi Tanımları
Forskudsopgørelsen (Ön Gelir Değerlendirmesi)
Her yıl Kasım ayında, Merkez Vergi Dairesi gelecek yılki tahmin edilen gelirinize göre ön gelir değerlendirmenizi oluşturur. Eğer veri doğruysa bir şey yapılması gerekmez. Eğer yanlışsa Merkez Vergi Dairesine doğru bilgileri vermelisiniz. 2009’dan itibaren ön gelir değerlendirmesi elektronik olarak alınır ve dijital imzayla elde edilebilir. Eğer kağıt halinde tercih ederseniz Merkez Vergi Dairesiyle iletişime geçip posta yoluyla alabilirsiniz. Daha fazla bilgi için: http://www.skat.dk/SKAT.aspx?oId=2068766&vId=0

Selangivelsen (Gelir Vergisi Beyannamesi)
Şubatta gerekli düzeltmeleri yapmanız için geçmiş yılın gelir vergisi beyannamesini alırsınız. Hesaplanmış vergi ve herhangi tahsisat ve tenzilatı görebileceksiniz. Bütün bilgileri kontrol etmelisiniz ve eğer hepsi doğruysa bir şey yapmanıza gerek yoktur. Bazı detaylar yanlış veya yoksa Merkez Vergi Dairesine bildirip doğru bilgiyi vermelisiniz.

Årsopgørelse (Yıllık Vergi Beyanı)
Nisan sonuna kadar gelir verginize yapılan herhangi bir güncelleme yıllık vergi beyanında göz önüne alınır. Eğer herhangi bir hata bulursanız Merkez Vergi Dairesiyle hemen iletişime geçmelisiniz.

Editör, Çevirmen : Berkay Yılmaz
Hacettepe Üniversitesi
İngiliz Dilbilimi

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort