Danimarka Monarşisi

Danimarka Monarşisi

Danimarka’da monarşi 1000 yıldan daha fazla bir geçmişe sahip. Bu yüzden, Danimarka Kraliçesi Margrethe II, Yaşlı Gorm (958’de öldü) ve Mavi Dişli Harald (987’de öldü) gibi kralları ataları olarak sayabilir.

Yakın Akrabalar

Kraliçenin yakın ailesi olarak eşi, Prens Henrik, oğulları Prens Frederik ve Prens Joachim, Prens Frederik ile evli Prenses Mary ve oğulları Prens Christian, kızları Prenses Isabella ve ikizleri olarak sayılabilir. Ayrıca, Prens Joachim’in eski eşi Kontes Alexandra ve iki oğlu Prens Nikolai ve Prens Felix ve Prens Joachim’in eşi Prenses Marie ve oğulları Prens Henrik ile Prenses Athena’dır.

kralice-ailesi

Danimarkalılar ve Kraliçe

Danimarkalılar, kraliçelerinden ve kraliyetten gurur duyuyorlar. Kraliçe Margrethe, entelektüel becerileri ile illüstratör, tiyatro seti tasarımcısı ve modacı kimliği ile de saygı duyuluyor Eşiyle beraber Fransız edebiyatından metinleri Danca’ya ve Danca’dan Fransızca’ya çeviriler yapıyor.

Monarşinin Rolü

Diğer monarşilerdeki gibi monarşinin rolü ve işlevi üzerine Danimarka’da da tartışmalar yapılıyor. Fakat burada monarşinin rolü diğer kraliyetlere göre biraz daha yumuşatılmış.

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort