Yeni IMD Sıralamasına göre Danimarka, AB’de En Rekabetçi 2. Ekonomi

Yeni IMD Sıralamasına göre Danimarka, AB’de En Rekabetçi 2. Ekonomi

Danimarka ,IMD’ nin yeni yayınlanan 2016 Dünya Rekabetçilik Endeksine göre AB’de ikinci en rekabetçi ve dünyada en iyi altıncı ekonomiye sahip.

imd_logoKüresel bazda üst sıralarda yer alan İsviçreli işletme okulu IMD ‘ye göre Danimarka, 28-AB ülkesi arasında uzun vadeli değer oluşumunu kolaylaştırmak için kaynaklarını ve yetkinliklerini yönetmede ikinci sıradadır.
Dünya çapında 61 ekonominin yıllık sıralamasının bir parçası olarak IMD, her ülkeyi dört ana faktör olan ; ekonomik performans, kamu verimliliği, iş verimliliği ve altyapıya dayanan 340’ın üzerinde kriterin analizine dayanarak sıralıyor.

Danimarka’nın pozisyonu dört ana kategoriden üçünde üst sıralarda yer almaktadır ; hükümet verimliliği, iş verimliliği ve altyapı. Bu kategoriler,şirketlerin pazar değişikliklerine uyumu, hükümet politikaları, işçi motivasyonu ve kalifiye işgücü gibi alanları kapsamaktadır.

Küresel olarak, 2016 baskısı ilk 10 da ; Hong Kong’u birinci, İsviçre’yi ikinci ve ABD’yi üçüncü ,daha sonra Singapur, İsveç, Danimarka, İrlanda, Hollanda, Norveç ve Kanada olarak sıralıyor .

İş dostu düzenlemelerin ve altyapıya dair bir soru
2016 IMD sıralaması Danimarka da dahil olmak üzere sıralamada en iyi ülkeler arasında belirli bir ortaklığı vurgulamakta. Bu ülkelerin hepsi hükümet verimliliği ve altyapı açısından en iyi performansı sergilemekteler.

Danimarka Dışişleri Bakanı Kristian Jensen, daha önce, Danimarkalı iş ortamının yinelenen uluslararası tanınırlığının daha fazla yabancı yatırımcı çekmesini umut ettiğini ifade etmiştir:

– “Zorlu iş sektörü için en iyi koşulları yaratmak Danimarka Hükümetinin temel bir önceliğidir ve çabalarımızın uluslararası sıralamada yankı bulduğunu görmekten çok memnunum. Danimarka’da iş yapmayı çok daha kolay ve daha değerli hale getirmeye ve de daha fazla yabancı yatırımcı çekmeye kararlıyız”

Son beş yıldır, Danimarka sürekli,Dünya Bankasının İş Endeksi Yapma Kolaylığı sıralamasında Avrupa ülkeleri arasında en üst konumda bulunmakta ve ayrıca, son iki yıldır, Forbes tarafından “dünyanın iş için en iyi ülkesi” ödülüne layık görüldü.

IMD Dünya Rekabetçilik Sıralaması Hakkında
IMD Dünya Rekabetçilik Yıllığı ,ülkelerin bütün kaynaklarını ve yetkinliklerini uzun vadeli değer yaratmayı kolaylaştırmak için ne kadar iyi yönettiğini ölçmekte. Bugün yayımlanan genel sıralama 300 den fazla kriteri içermektedir ki bunların yaklaşık üçte ikisi istatistiksel göstergelere ve üçte biri 5.400 işletme yöneticisi üzerindeki özel bir IMD araştırmasına dayanmaktadır.

2016 Dünya Rekabetçilik Sıralaması hakkında daha fazla bilgi için, IMD ‘nin web sitesini ziyaret ediniz.

2016 Dünya Rekabetçilik Endeksi Top 10:

1. Hong Kong
2. İsviçre
3. ABD
4. Singapur
5. İsveç
6. Danimarka
7. İrlanda
8. Hollanda
9. Norveç
10.Kanada

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort