Kopenhag Wallpaper Tarafından Dünya’daki En Güzel Şehir Seçildi

Kopenhag Wallpaper Tarafından Dünya’daki En Güzel Şehir Seçildi

Kopenhag bu yıl dünyaca ünlü tasarım dergisi Wallpaper tarafından “Dünyanın en güzel şehri” ödülüne layık görüldü.

Kopenhag’a “En güzel şehir” ödülünü veren çok yönlü uluslararası panelde jüri ve aynı zamanda bir aktör olan Eddie Redmayne Kopenhag hakkında şunları söyledi. “İyi hissettiren şehir… Günümizde pek çok şehir için artık geçerli olmayan bir kavram. Danimarkalılar bir çok alanda kusursuzlar. Olağanüstü yemek kültürünün yanı sıra Kopenhag’da hayat kolay, çetrefilsiz ve eğlencelidir. Limanında yüzebileceği bir şehirde yaşamayı kim istemez ki?”
Wallpaper’in “En güzel şehir” kategori listesinde Kopenhag dışında diğer adaylar Beyrut(Lübnan) ,Miami(ABD), Los Angeles(ABD) ve Taipei(Tayvan). Dergide yer alan bir yazıya göre Wallpaper dergisi tarafından bu ödüle layık görülmesindeki bir etken Kopenhag’ın yaratıcılığı.

Islands Brygge, Havnestaden, Sydhavnen, København S, DK, Gemini Residence, LO huset, Bryggebroen
Islands Brygge, Havnestaden, Sydhavnen, København S, DK, Gemini Residence, LO huset, Bryggebroen

“ Danimarka’nın başkenti cesurca ve dışa dönük bir şekilde gittikçe büyüyen bir şehir. Vertesbro’da, Kødbyen’in Meatpacking mahallesi şimdi bir sanat merkezidir. Nørrebro’da gurme mekanlar ile birahaneler aynı sokakta bulunur. Christianshavn’daki Papirøen yaratıcılığın vücut bulmuş halidir. Yaratıcılığın son dalgası ise mimarların ve aşçıların Rönesans’tan ilham alması bunun yanında İskandinav mutfağı ve zamanın dizayn hareketidir.’’

Danimarka: Yaşamak için Harika Bir Yer

Danimarka halkının memnunluk ve mutluluk oranlarının üst düzeyde olması uluslararası bir çok çalışmada yer almıştır.

Hayattan bu denli memnun olma durumu para veya zengin olmak gibi maddi değerlerin aksine genellikle aile hayatı, kültür, boş zaman değerlendirmesi, gibi manevi olgular üzerinden değerlendirilir. Bunun nedeni refah düzeninin bir yere kadar güzel bir şekilde kurulmasıdır. UNDP’nin İnsan Gelişme Endeksine göre Danimarka Dünyada yaşabilir ülkelerden bir tanesi.

Wallpaper 93 ülkede okuyucusu olan tasarım ve stil alanında öncü bir dergidir. Tasarım ödülleri bu yıl on ikinci kez sahiplerini buldu ve dergi yılın mükemmel olan tasarımcılarını, tasarımlarını, mimarlarını ve en güzel yerlerini seçiyor. Farklı kategorileri listelerinde yer alan Danimarka’ya ait olanlar ise şunlardır: “ En iyi ev&yaşam tasarımı” kategorisinde Bang & Olufsen‘nin tasarlamış olduğu BeoSound Moment, “Hayatı kolaylaştıran” kategorisinde Danimarkalı şef Kille Enna tarafından yapılan içilebilir parfümler.

Link: http://www.investindk.com/News-and-events/News/2016/Wallpaper-Awards-Copenhagen-Best-City-in-the-World

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort