Danimarkalıların Bisiklet Sürme Alışkanlıkları Son 20 Yılın En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Danimarkalıların Bisiklet Sürme Alışkanlıkları Son 20 Yılın En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Danimarkalıların Bisiklet Sürme Alışkanlıkları Son 20 Yılın En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Geçen sene 1994’ten beri kat edilen en uzun mesafe olan 3,1 milyar kilometre bisiklet süren Danimarkalılar, buna rağmen dünyanın en çok bisiklet süren ulusu unvanına sahip değil.

Danimarkalılar yıllardır bisiklet sürme alışkanlıklarıyla tanınıyor, fakat 2014 yılında bunu bir üst seviyeye taşıdılar.

Danimarka Yol Müdürlüğü’nün (Vejdirektoratet) istatistiklerine göre, Danimarkalılar geçen sene toplamda 3,1 milyar kilometre pedal çevirdi. Bu dünyayı neredeyse 77,000 kez turlamaya eşdeğer.

1994 yılına kadar Danimarkalılar ‘demir atlar’ dedikleri bisikletlerini bu kadar sık kullanmıyordu.

Ulaştırma Bakanı Magnus Heunicke, 2013’teki yüzde yedilik artışı hükümetin bisiklet kullanımını arttırma çabalarına bağladı.

Danimarkalılar 2014 yılında son 20 yıldan daha çok bisiklet kullandı. Fotoğraf: Alex Berger/Flickr
Danimarkalılar 2014 yılında son 20 yıldan daha çok bisiklet kullandı. Fotoğraf: Alex Berger/Flickr

Heunicke, Hükümetin bisiklet kullanımını artırmak için başlangıç olarak 420 milyon kroner harcadığını bildiren Politiken’e konuştu: ‘’Geçtiğimiz yıllarda bisiklet kullanımı için çok fazla yatırım yaptık. Başka ülkeler de gittikçe bize yaklaşıyordu, bu yüzden bu yatırımı yapmamız gerekiyordu.‘’

Danimarkalıların gittikçe artan bisiklet kullanma oranlarına rağmen, Heunicke’in Danimarka’nın en çok bisiklet kullanılan ülke olması isteğini gerçekleştirmek için çok geç olabilir.

Danimarka Teknik Üniversitesi ve Lund Üniversitesi tarafından Mart ayında yapılan araştırmaya göre, Hollandalılar Danimarkalılardan daha sık bisiklet sürüyor ve daha fazla mesafe kat ediyor. Üniversiteler, 2013’te yapılan bir ankete göre Hollandalı katılımcıların yüzde 63’ü haftanın birçok günü bisiklet kullandıklarını belirtirken bu oranın Danimarkalı katılımcılarda yüzde 48 olduğunu belirtti. Bununla birlikte, Hollandalıların yılda ortalama 850, Danimarkalılarınsa 530 kilometre bisiklet sürdüğünü açıkladı.

Danimarka bisiklet sürmede dünya lideri olmasa bile, Danimarkalı Bisiklet Sürücüleri Federasyonu (Cyklistforbundet) yatırımların karşılığını verdiğini belirtti. CEO Klaus Bondam, Politiken’e ‘’Yatırımların işe yaraması müthiş, fakat bunu daha da artırmak için çabalamaya devam etmeliyiz.’’ , dedi.

Bondam, okullarda bisiklet kullanımını artırmak için ve Danimarka’nın orta büyüklükteki şehirlerinde bisiklet sürmeyi teşvik etmek için çalışmalarının çok önemli olduğunu ifade etti.

Danimarka Yol Müdürlüğü istatistikleri Danimarkalıların bisiklet sürme alışkanlıklarının 2010’dan beri düzenli bir şekilde arttığını gösteriyor. 2010 yılında özellikle kötü hava koşullarından dolayı rakamlar önemli ölçüde düşüşe geçmişti.

Editör, Çevirmen: Dilara Baytekin
Hacettepe Üniversitesi
İngilizce Mütercim Tercümanlık

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort