Danimarka  Suriye’ye Ekstra 400 Milyon Danimarka Kronu Gönderiyor

Danimarka Suriye’ye Ekstra 400 Milyon Danimarka Kronu Gönderiyor

Başbakan Lars Løkke Rasmussen iç savaşın devam ettiği Suriye’ye Danimarka tarafından yapılan insani desteğin ciddi ölçüde artacağını duyurdu.

Danimarka Başbakanı Londra’da başlayan Büyük Bağış Konferansındayken Danimarka’nın Suriye’ye insanı yardım için ayırduğu bütçenin 400 milyon DKK (60 milyon dolar) artırılarak 688 milyon DKK (103 milyon dolar) olduğunu Twitter hesabından duyurdu.

Başbakanın bu tweetinde Danimarka’nın “Suriye ve komşularına” 688 milyon DKK yardımda bulunacağını söyledi. TV2’nın haberine göre Türkiye’ye AB’nin destek için verdiği 288 Milyon DKK bu yardıma dahil.
Danimarka’nın bu desteği günümüzden 2020 yılına kadar daha da artacak.

Denmark gives extra 400 million kroner to Syria

Ramussen attığı tweette bu desteğin Suriye’deki savaş mağdurları, polis , insan hakları , ve Türkiye’nin mülteci politikası için kullanılacağını söyledi.
Ancak komşusu Norveç tarafından Suriye ile yaşanılan anlaşmazlığa cevap olarak günümüz ile 2020 yılı arasında verileceği söylenen 10 Milyar NKK (7.8 milyar DKK,1.2 milyar Dolar, 1.05 milyar Avro)’lık Danimarka’nın bu yardımı yanında sönük kaldı.
Norveç’in bu desteği ;Suriye ve komşu ülkelerinin demokrasi, insan hakları ve yapılanması için Birleşmiş Milletlerin bünyesindeki ülkelerden talep edilen 9 milyon dolarlık yardımın yaklaşık 17 katı.

İngiltere 2016 ile 2020 yılları arasında harcanması için 1.74 milyar dolar yardım sözünde bulundu.

Oxfam’ın konferans öncsinde yayınladığı bir rapora göre 2015 yılında Danimarka ulusal gelirine bağlı olarak beklenilen yardım tutarının üç katından fazla yardım ile Norveç ve Kuveyt’ten sonda Suriye’ye en fazla yardımda bulunan üçüncü ülke olduğu belirtildi.
Link: http://www.thelocal.dk/20160204/lkke-denmark-to-give-extra-400-million-kroner-in-syria-aid

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort