Normalde Danimarka deyince, Jutland, Zealand, Funen ve Danimarka suları etrafına saçılmış adalara atıfta bulunuruz. Fakat Faroe Adaları ve Kuzey Amerika kıtasının bir parçası olan Grönland da Danimarka Krallığı’na aittir, ama kendi özerk yönetimleri vardır.

Kültürel ve dilsel açıdan bakıldığında, Kuzey Schleswig’de Danimarka-Almanya sınırının kuzeyinde yaşayan Alman azınlığına ait 15.000 kişi de göz önünde bulundurulduğunda, Krallığın kuzey ve güney bölümleri oldukça farklıdır.

18.yy’dan beri Faroe Ave Grönland Danimarka Krallığı’nın parçasıdırlar. Ulusal, tarihsel ve coğrafi durumundan dolayı, kraliyetin bu bölümleri özerkliğin en yoğun örneklerinden biridir ve çok fazla sayıdaki alanda yasama ve idari sorumluluğu üstlenir.

Faroe Adaları Merkeze Bağlı Özerk Yönetimi 1948’de Grönland Merkeze Bağlı Özerk Yönetimi ise 1979 da oluşturuldu. 2005’de yeni bir özerklik düzenlemesi Faroe Adalarında yürürlüğe girdi, 2009’da ise Grönland Merkeze Bağlı Özerk Yönetimi yerini Grönland özerklik düzenlemesine bıraktı.

Kuzey Schleswig’deki Alman azınlığı kendi okullarını ve geniş yelpazede kültürel ve sosyal kuruluşları koruyor ve Alman-Danimarka kültürleri arasında hayati köprü görevini üstleniyor. Güney Danimarka’da Alman azınlığının haklarının ileride korunmasını garantilemek için; Danimarka, Danimarka’da 1 Şubat 1998’de yürürlüğe giren “Ulusal Azınlıkları Koruma Çerçeve Sözleşmesi” ve Danimarka’da 1 Ocak 2001’de yürürlüğe giren “Bölgesel ve Azınlıktaki Dilleri Koruma Antlaşması”na taraf olmuştur.

frrnePllSteffansson580

Faroe Adaları

Faroe Adaları, küçük koy ve fiyordlarla birbirinden ayrılmış; Kuzey Atlantik’te bulunan; Norveç, İrlanda ve İskoçya’nın neredeyse ortasında yer alan 18 adadan oluşur. Başkenti Tórshavn, toplam kara kütlesi ise 1,399 kilometre karedir.

Devamını oku

Grönland

Grönland Kuzey Amerika kıtasının parçasıdır. Toplam 2.200.000 kilometre karelik alanı ile dünyanın en büyük adasıdır; fakat, ortalama sadece 410.000 kilometre karesi buzlarla kaplı değildir. Adanın en kuzey noktası, Cape Morris Jesup, North Pole’den sadece 740 kilometre uzaklıktadır.

Devamını oku

Alman Azınlığı

Kuzey Schleswig’de Danimarka-Almanya sınırının kuzeyinde Alman azınlığına ait olan 15.000 kişi yaşar. Kuzey Schleswig’deki Alman azınlığı kendi okullarını ve geniş yelpazede kültürel ve sosyal kuruluşları koruyor ve Alman-Danimarka kültürleri arasında hayati köprü görevini üstleniyor.

Devamını oku

greenland (1)