Norveç ve Yaşam

Norveç ve Yaşam

Norveç Kuzey Avrupa’da bulunan İskandinav Yarımadası’nın batısında bir ülkedir. Yüzölçümü 385,252 km karedir. Norveç’in Finlandiya ile 729,İsveç ile 1.619 ve Rusya ile 167 km sınırı bulunmaktadır. Kıyı boyunca ılıman iklim hâkim olup, Kuzey Atlas akımının etkisi ile sıcaklık değişimleri ortaya çıkmaktadır. Yüksek platolar ve dik dağların arasında verimli vadiler bulunur. Çığ ve heyelan bu ülkede en sık görülen doğal afetlerdendir.

norvec

Nüfusu 4.641.500 olup, Bokmal ve nynorsk iki yazı dilinden oluşan Norveççe konuşulur. Din açısından araştırırsak eğer Evangelik Lutherciler, diğer Protestanlar ve Roma Katolikleri belirli yüzdelerle yer almaktadırlar.

Balıkçılık önemli ölçüde gelişmiştir. Bölge halkı çok sakin ve rahat bir yapıya sahiptirler. Norveç için söylenmesi gereken bir diğer bilgi ise Avrupa Birliği’nin tüm ısrarlarına rağmen bu teklifi kabul etmemesidir. Yaşam standartları ve ekonomik özgürlükleri ortadadır.

Norveç ‘te Yaşam

Aslında çoğu insan için soğuk bir ülke gibi görünse de Norveç’te yaşamak için haklı sebepler bulunulabilir. Bunlardan ilki tarifi mümkün olmayan doğası, doğal güzellikleri ve bu güzellikler içinde sıralanmış bakmaya doyamayacağınız Norveç evleri. Sadece resimlerine bakmak bile huzur vericidir. Bunun yanı sıra erişimi oldukça kolay İstanbul ‘dan kalkış yapan uçaklar ile Norveç 3 saat sürüyor. Dahası güven içerisinde sağlıklı gıdalar tüketilebilir. Muhteşem güzelliğe sahip Kuzey Işıkları da görülmeye değer.

Gezilmesi ve görülmesi gereken bir diğer yer ise Norveç Heykel Parkı ‘dır. Norveç Fiyortları, Vigeland Müzesi, Fram Polar Gemi Müzesi, Bergen Resim Müzesi ve daha güzel ve özel yerleri keşfetmek mümkün.

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort