Danimarka’da Futbol

Danimarka’da Futbol

Danimarka Ligine Genel Bakış

Futbol dünyada en çok izlenen ve en çok takip edilen sporların başında gelmektedir. Önde gelen ligleri saymamız gerekirse kuşkusuz herkesin ilk aklına gelen İspanya ve İngiltere gelmektedir. Danimarka ligi bir diğer adı ile superliga UEFA sıramlasın da 12. Sırada yer almaktadır ve ligde 12 takım kıyasıya mücadele etmektedir.

fckopenhag

Superliga, bir diğer adı ile Danimarka liginde 12 takım mücadele ederken ligi birinci bitiren takım UEFA Şampiyonlar ligi gruplarına direkt katılma hakkı kazanırken bu yıl ön eleme yapılacaktır. Danimarka ligini ikinci bitiren takım ise UEFA Şampiyonlar ligi için ön eleme hakkı kazanmaktadır. Ligi üçüncü ve dördüncü bitiren takımlar ise UEFA Avrupa ligine katılırlar. Ligden düşen takım sayısı iki olarak belirlenmiş ve ligin son iki takımı lige veda ederler. Danimarka ligi 1991 Yılında kurulmuş ve Avrupa’nın önde gelen ligleri arasında yer almaktadır.

Ligin son şampiyonu ve düşen takımları:

Danimarka Süperlig zorlu yarış sonunda, Aalborg deplasman maçında FC Vestsjaelland ile berabere kalmasına rağmen FC Midtjylland’in kendi evinde FC Kopenhag’a 3-2 mağlup olması ile Aalborg matematiksel olarak 2014 yılı şampiyonluğunu garantiledi. Süperlig’in düşen takımları ise son maç öncesi belli olurken Viborg FF ile AGF takımları alt lige düştü

Danimarka ligi en çok şampiyon olan takımı ise 10 şampiyonluk ile FC Kopenhag ilk sırada yer almaktadır. Birçok futbolcusu da ülke dışında takımlarda oynamaktadır.

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort