Danimarka Ülkesi Hakkında Bilgi

Danimarka Ülkesi Hakkında Bilgi

Danimarka Krallığı olarak da geçen Danimarka, Kuzey Avrupa’da bulunan bir İskandinav ülkesidir. Başkenti Kopenhag olan bu ülke anayasal bir monarşi ile yönetilmektedir. 1973’ten beri Avrupa Birliği üyesi olup şu anki Kralice ll. Margrethe’dir.Başbakanı ise Helle Thorning- Schmidt’tir.

Danimarka’nın büyük bir bölümü Jyland yarımadası üzerindedir. Ayrıca Grönland ve Faroe Adaları da Danimarka’ya aittir. Para birimi Danimarka kronudur. Danimarka ülkesi hakkında bilgi verecek olan bu yazıda daha birçok bilgi edinebilirsiniz.

danimarka-hakkinda

Danimarka’nın Tarihi Geçmişi

İlk olarak Vikinglerin hâkimiyet kurduğu bu ülke, zamanla Vikinglerin daha geniş alanlara yayılarak sömürgeler kurmasıyla ülkenin tarihini başlatmış olurlar. Hatta Vikingler bu denli hızla yayılınca İngiltere’nin bile bir kısmına sahip olmayı başarmışlardır. Mavi Diş Harald olarak bilinen Danimarkalı kral 980 yılında Danimarka ve Norveçi içeren bir krallık kurdu. Gitgide gelişen ve sömürgelerini arttıran bu krallık sömürgeleriyle birleşerek 1397 yılında Kalmar Birliği denilen bir İskandinav ülkesi kurmuşlardır. Bu ülke din olarak Hristiyanlığı tercih etmiştir.

İlk olarak İsveç’in ayrıldığı bu birlikten daha sonra Danimarka Norveç’i de kaybetmiştir. Daha sonra 20. yüzyılda Danimarka Dünya Savaşlarında tarafsız kalmıştır. Fakat Dünya Savaşlarından sonra Danimarka, tarafsızlık politikasına son vererek 1945 yılında Birleşmiş Milletlere üye olmuştur. 1949 yılında ise NATO’nun kurucu üyelerinden biri olmuştur.

Demografik Yapısı

Danimarka nüfusunun yaklaşık beş milyonu yani %90,5’i Danimarka soyundan gelmektedir. Geriye kalan nüfus ise ağırlıklı Bosnalıların oluşturduğu karma milletlerden oluşur. Ülke nüfusu genel olarak Büyük Kemer boğazının doğusunda yer alan Sjealland adasında yer almaktadır. Diğer nüfus ise Fyn Adası’nda ve Avrupa’ya bağlı Danimarka’da yaşamaktadır. Son yıllarda yapılan bir araştırmaya göre ülke nüfusunun ortalama yaşı 39 civarındadır. Kadın nüfusu erkek nüfusuna göre daha fazladır. Ülkede okuryazarlık oranı yüzde 98’lerdedir. Danca ülkenin resmi dilidir. Fakat Almanca ve İngilizce de halk arasında sıkça kullanılan diller arasındadır.

Din

Devletin dini Danimarka anayasasında belirtilmemektedir. Fakat 2012’de yapılan bir araştırmaya göre nüfusun yüzde 79’u Danimarka Ulusal Kilise’sine üye olduğu görülmüştür. Bu kilise Lutheryan mezhebindendir. Mezhep anayasa tarafından belirlenmiştir. Nüfusun %4’ünü Müslümanlar oluşturur. Az gibi görünen bu oran aslında ülkenin ikinci büyük din topluluğunu oluşturdukları anlamına gelir. Diğer dini gruplar ise %1’lik bir oranla ifade edilmiştir. Ateist ve agnostik grupların sayısı ise azımsanamayacak kadar çoktur.

İklim ve Hava Durumu

Danimarka genel olarak ılıman bir iklime sahiptir. Kısa süren bir yaz ve uzun kışlar yaşanır. Ancak sıcak su akıntılarının etkisiyle kışlar çok soğuk geçmemektedir. Ocak ve şubat aylarında ortalama sıcaklık 0 derecedir. Yaz ayları ise serin geçer. Bol yağışlarıyla meşhurdur. En çok yağışı sonbahar aylarında alırken en kuru ise ilkbahar aylarıdır.

Ekonomisini ise büyük oranda gemi sanayi ürünlerini ihraç etmek oluşturur. Ayrıca daha birçok alanda ekonomisi gelişmiş bir ülkedir. Danimarka ülkesi hakkında bilgi verilmiştir.

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort