Kopenhaglılar Bisikletlerini Seviyor!

Kopenhaglılar Bisikletlerini Seviyor!

Partiye giden stilettolu genç kadınlar, takım elbiseli iş adamları… Hava şartlarının ve nereye gittiklerinin hiçbir önemi yok, Kopenhaglılar her yere bisiklet ile gidiyor. Bu yüzden Kopenhag’ın “Bisiklet Şehri” olarak seçilen ilk şehir olması da şaşkınlık yaratmıyor.  Şehirde vatandaşların %50’si ulaşımlarını her gün bisikletleri ile sağlıyor  ve bisiklet sayısı vatandaşların sayısından daha fazla.

 

Kopenhag’ta sayısal olarak yerlilerden daha çok bisikletler var. Yaklaşık 400 kilometrelik bisiklet yolları arasında her gün yaklaşık 40.000 bisiklet sürücüsünün geçtiği, dünyanın en yoğun bisiklet yolu olan bir yol da mevcut.

Orta Halli Aileler Ve Önde Gelen Politikacılar

Yürümenin yanı sıra en ucuz ulaşım yollarından biri olmasına rağmen bisiklet, gelir durumlarına bakılmaksızın tüm Kopenhaglılar tarafından tercih edilen bir ulaşım türü. Kopenhag’ta orta halli ve çocuklu birçok ailenin arabası bile yok. İşe gitmek, çocukları kreşe götürmek gibi faaliyetler için bisikletlerini kullanıyorlar. Aslına bakılırsa, şehirdeki iki çocuklu ailelerin %25’i kargo bisiklet kullanıyor.

Şehrin önde gelen siyasetçileri bile meclise bisikletleriyle gidiyor. Kopenhag’ın merkezindeki Christiansborg Kalesi’nde bulunan Danimarka Parlamentosu’nun %63’lük gibi büyük bir kesimi ulaşımlarını bisiklet ile sağlıyor.

Bisiklet Sürme Ve Sıfır Karbon

Kopenhag’ı ilk ziyaretinizse sokaklardaki bisiklet sayıları sizi daraltabilir. Fakat sonraları fark edeceksiniz ki Kopenhag’ta bisiklet önemli bir araç olarak ulaşımın temelini oluşturuyor.

Bisikletlere özel 390 kilometrelik yollar ve trafik ışıklarıyla şehrin alt yapısının bisiklete dayandırılması sadece bisikletin şehirde bir yere ulaşmak için en ucuz, en sağlıklı ve en hızlı yol olmasından değil; aynı zamanda karbon salınımını azaltmada önemli bir faktör olmasından da kaynaklanıyor. Bu yüzden bisiklet kültürü, şehri 2025’e kadar sıfır karbon düzeyine getirmeyi amaçlayan şehir yönetimi için oldukça önemli bir yerde duruyor.

Kopenhag’in 2011 Bisiklet Verileri

Kopenhag’ta yaşayanların %50’si işe veya okula bisiklet aracılığıyla gidiyor.

Kopenhag’ta yaşayanların yanı sıra banliyölerde ve komşu belediyelerde yaşayıp çalışmak için Kopenhag’a gelen insanların da içinde bulunduğu %35’lik kesim işe bisiklet kullanarak gidiyor.

İki çocuklu ailelerin %25’i çocuklarını kreşe götürmek ve alışveriş yapmak için kargo bisikletler kullanıyor.

Kopenhaglılar yılda 1,2 milyon kilometre bisiklet sürüyorlar, ki bu da kilometre bazında aya iki kez gidip gelmekle eşit.

Buna karşın, Kopenhag halkı yılda metroyla sadece 660.000 kilometre seyahat ediyor.

Kopenhag’ın merkezinde 520.000 yerliye karşı 560.000 bisikletle bisikletler sayısal olarak yerlilerden daha fazla.

Dünyadaki en yoğun bisiklet yolu olan Kopenhag’taki Dronning Louises Bro, her gün 36.000 bisiklet sürücüsünün geçmesine imkan sağlıyor.

Kopenhag’ın merkezinde yer alan Danimarka Parlamentosu üyelerinin %63’lük kesimi ulaşımlarını bisiklet kullanarak sağlıyor.

Kopenhag 2008-2011 yılları için ICU tarafından “bisiklet şehri” olarak seçildi.

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort