Kopenhag Limanı – Kış Yüzücülerinin Cenneti

Kopenhag Limanı – Kış Yüzücülerinin Cenneti

Kopenhag yerlileri şehrin liman banyosuyla sırılsıklam oluyorlar – kışın bile!

Kopenhag’da kışın hava sıcaklıkları çoğunlukla sıfırın altında; fakat bu, şehrin liman banyolarının coşkulu kullanıcılarını rahatsız etmiyor. Yerel yüzme kulübünün uğraşları sayesinde liman yüzücülüğünün mevsimi artık tüm yıl boyu.

“Limanımızın suyunun çok temiz oluşu, böylelikle Kopenhag sakinlerinin ve misafirlerimizin yaz-kış şehrin kalbinde yüzebiliyor olmalarından gurur duyuyorum. Bu eskiden düşünülemezdi, ama kanalizasyon sistemimizdeki eksiksiz yenileştirme sayesinde limandaki su o kadar temiz hale geldi ki insanlara orada 10 yıl boyunca yüzmeleri için izin verebilirdik.” diyor Kopenhag Belediye Başkanı Frank Jensen.

Kopenhag, Avrupa’da liman suyunun içinde yüzülebilecek kadar temiz olduğu az sayıda şehirden bir tanesi. Ama yüksek derece bakteri gibi sağlık riskleri eğlenceyi bozduğunda, online bir alarm sistemi sakinleri uyarıyor. Herhangi bir sağlık endişesi olması durumunda, liman banyoları derhal kapatılıyor.

Kopenhag’ın en yeni liman banyosu, yakın zamanda geliştirilmiş olan Güney Limanı’nda yer alıyor, 3 ayrı yüzme alanı ve bir saunadan oluşma özelliği gösteriyor.

“Biz tesise hayran olduk. Kış yüzücülüğü insanların sağlıklarını ve yaşam kaliteleri artırıyor ve yeni liman banyosu bunu çekici bir mekânda yapmamıza olanak sağlıyor.” diyor 300 üyeliği ve uzun bir bekleyenler listesi olan yerel kış yüzücülüğü kulübünün başkanı Ulla-Britta Buch.

Kış yüzücülüğü Danimarkalılar arasında popüler bir aktivite. Yaklaşık 11.000 kişi kış yüzücülüğü kulüplerine kayıtlı üye durumunda.

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort