BM Kopenhag’da Yeşil Merkez Bürosunu Açtı

BM Kopenhag’da Yeşil Merkez Bürosunu Açtı

Güneş panelleri, yağmur suyu tankları ve deniz suyu soğutma sistemleri yeşil bina ofis kompleksi ödül kazanma hepsinin özelliğidir.

Kopenhagda Yeşil Büro Merkezleri

Kopenhagda temellenen 8 Birleşik Ulus organizasyonları için merkez yer oluşan Kopenhagda yeni UN şehir kompleksi UN görevi çevresel sürdürülebilirliği yükseltmektir.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon temmuz 2013 te UN şehirlerinin resmi resmi açılışına katıldığında, o daha etkili ,tutarlı ve UN karbondan arınmış olmak için “güzel ve teşvik edici” yeni kompleks ” bir parlayan örnek” olarak adlandırdı.

Yapı 2012 de Avrupa Komisyonu’nun Yeşil Bina Ödülunu aldı ve son zamanlarda LEED(enerjide liderlik ve çevre tasarımı) ile sertifika alan ilk Birleşmiş Milletler kompleksi oldu.

Seçkin LEED standartlari için uygun olması ,UN Şehri çok sayıda kriteri memnun etmek zorundadır.Kullanılan sürdürülebilir bina materyalleri,israfı azaltmak, ekosistem çevresinde etkiyi minimize etme ve iç yapi hava kalitesini yükseltme,enerji etkinliği ve küçük su kullanımi bunları içerdi.

Öncü Yol
Mesela,tahta yapımı boyunca ulaşımdan emisyonu azaltmak 800 kilometrelik yapı sitesi içinde ormanlardan toplandi.

Onun her gunku faaliyetinde,UN Şehri ısınma,serinleme,aydınlanmave havalanma için kullandığı geleneksel enerji miktarını sınırlar.

UN Şehri,tüm yılda bir günde ortalam 5,300 kez tuvaletlerinden akan yıllık olarak neredeyse yeterli miktarda yağış alır. Tuvaletlerde ve musluktan az su arıtmanın yanında bu yağmur suyunu tekrar kullanmak binaların tuvaletlerinde ,mutfaklarinda ve banyolarında kullanılan toplam suyun %60 dan fazlasını azaltmaya katkı sağladı.

UN city - solar - 580

UN Şehri – güneş panelleri

Binanın iç yapi sıcaklığını düzenlemenin yaratıcı yolu,UN Şehri’nin serinleme sistemi için soğuk deniz suyu pompalaması ve açılıp kapanabilen veya güneşten ısıyı yansıtan binanın içinde güneş perdelerini içerir.

Rüzgar enerjisi %35 daha fazla ek güç almışken,çatıda 1,400 güneş panelleri UN Şehri için elektrik oluşturur.Toplamda,yapı ve 1,200 çalışan aynı ölçüde ofis yapısı olarak çoğu enerjinin yarıdan daha azını kullanır.

Genel yapı başkanı ve yesil UN grubu başkanı,Niels Ramm:

“Başarı dünya çapında sürdürülebilir gelişimi yükseltmek olarak onların kendi çevrelerini vurgulamada Danimarka temelli UN organizasyonlari onemi gösterir.

Fakat sertifika sadece başlıyor ve temsil edilen sıradışı standartlari yakalamak icin biz sıkı çalışmaya devam etmek zorundayız.

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort