Bir Okyanusun Rüzgar Turbinleri- Yesil Deniz

Bir Okyanusun Rüzgar Turbinleri- Yesil Deniz

Danimarka deniz endüstrisi  meltemden petrole ve gaza dönüştürmekle mesguldur.On bin rüzgar turbinleri Kuzey Denizinde Jan Asgard tarafindan  kurulması planlanır.

Bir zamanlar Danimarka’nin en büyük balikci iskele!erinden biri olan Esmere artık balıkçı tekneleri yoktur.Çoğu balıkçı kıyıdan uzakta diğer balıkçı iskelesine,  Danimarka’ nin bati kiyilarinda bu endüstri şehrinden taşındılar.

Liman tekneleri şimdi gemilerle,güvenlik gemileriyle,keşif gemileriyle ve Danimarka petrol ve gaz alanlarına ayrılan Kuzey Denizinde Esbjerg kıyılarında sondaj platformları  yapan diğer özel mürettebatla dolduruldu.

40 yıldan daha fazladır başlanan Kuzey Denizinden  petrol ve gaz çıkarma Esbjergi Danimarka deniz endüstrisinin merkezi haline getirdi. Fakat son on yılda,bir yeni deniz aktivitesi Esbjerg limanda suna kanit oldu: rüzgar enerjisi.

Kısmı bir şekilde Fano adasının tatil goruntusunu ayıran 12 büyük rüzgar türbinleri dış limanlardan birine uzanır.Güney bölgesine ,bir yeni liman bölgesi daha yalımlı bir bir şekil alıyor ve diğer rüzgar turbin parçaları bir ambarda depoladı. Almanya ve Hollanda,ingiltere kıyılarının yapımı altinda meltem depolarini gemiyle taşımak icin onlar yorumlandı.

Kuzeye 5 kilometre,limanda bir kac büyük gemiler demirlendi. Onlardan biri MRB keşfidir.Büyük vinçle ve deniz kıyısına kadar uzanan altı tane 72metre uzunluğunda ayaklarıyla sondaj platformu ve gemi sağlayıcı arasında bir çapraz gibi görünür.Büyük mürettebat, nakliyati ve Kuzey Denizinde meltem turbinleri  kurulduğunda konuslanan kurulum gemileridir. Gemi şuan limanda Semco deniz şirketinde yeniden yapılıyor.

Esbjerg’nın Yeni Rolü

Son yıllarda,Esbjerg bir yeni rol benimsedi ve rüzgar türbinleri deniz gemiciliginde Avrupa’nın lider iskelesi olarak geliştirdi.Liman Avrupada şimdiye kadar kurulan rüzgar gücünün 3  GW  üç te ikisi olarak buldu.UK Linç,Gauntlet Sand ve London Array larini da kapsayan çok sayıda meltem rüzgarlarının parçalarını gemilemekte kullanılan , bütün Danimarka’nın rüzgar türbinlerinin % 65 Esbjerg’ den sevk edildi.

Esbjerg limanı,ûlkenin batısında ve güney batısında yogunlasilan çoğu endüstri şirketleri Danimarka’ nın ruzgar enerjisi ile baglantisini iyi kurdu. Son yillarda  petrol ve gaz aktiviteleri devam ediyorken ,yerel deniz şirketleri ve enerji sirketleri ruzgar enerjisi endüstrisinde nasil kullanacaklarini anlamayı başardılar.

Bu temelde,kuruluş için,işlem için ve ileriki yıllarda Kuzey Denizinde kurulacak olan çoğu rüzgar tesislerinin sürdürülmesini bir odak noktası olarak güçlendirmeyi amaçlayan Esbjerg bu görüşe karşıdır.

Semo Maritime’in yönetim kurulu başkanı Steen Brokeback ” on yıldan beri Esbjerg etrafindaki bölgede çoğu yetkileri kuruyoruz ve son yıllarda  petrol ve gazdan rüzgar enerjisi endüstrisine bazı yetkileri transfer etmeye başladık.” söyler.Şirket Esbjerg merkezini kurdu ve dünya çapındaki aktiviteleriyle Avrupa’nın lider denizcilik firmalarından biridir.

Denizde Mücadele

Teknolojiler ve kıyıda uygulanan beceriler petrol ve gaz endüstrisi ve rüzgar enerjisi endüstrisi arasındaki çoğu benzerliklerin olduğu gerçeğinden geleneksel kıyı şirketleri avantaj kazanir.

Broek ”Zorlukların bir parçası olan son derece tuzlu ve fırtınalı havası olan aynı marina çevresinde her iki endüstride işler.Elektrik altyapısını göz önünde bulundurarak yapım ve devam ettirmede benzerlikler ve paralellikler vardir. Bu yuzden, rüzgar enerji sektörüne uygun petrol ve gaz yetilerini  elde etmeye duyarlıdır” der.

Danışici firma MAKE danışmaya göre, rüzgar enerjisi sektöru petrol ve gazdan yetkileri transfer etme fırsatı başlangıçtan guclu bir pozisyonda Danimarka şirketlerine yardim edebilir.Danimarka rüzgar türbinleri üreticiler ve saglayicilar deneyimlerden üstelik avantaj kazanır.

MAKE’in danışma müdürü Steen Broust Nielsan”ruzgar enerjisinde güçlü bir büyüme var fakat herkesin gidebileceği bir bölge değil.There is strong growth in offshore wind, but it isn’t an area that everyone can go into. Deniz sektörunu malzeme temin eden ve parça dağıtan şirketlerin deneyimi vardır ve rüzgar enerjisinde önemli bir rekabet avantajına sahiptir.Eğer sen teknolojik bilgiye sahip değilsen ,bugün bile ticaret yapmak için büyük bir engeldir, “der.

Sadece şuan icin 3 GW ile Avrupada rüzgar enerjisi kuruldu,diğer 30GW 2020 yılı için planlanan hedefleri karşılamak uma ihtiyaç duyar.Bu artış en az 15 milyon evin elektrik ihtiyacını karşılamak için yeterli güç sağlayacak.Ve Avrupa Ruzgar Enerjisi Birliğine göre,rüzgar enerjisi kuruluşlarının miktarı 2030 da 150GW â yükselebilir.Avrupada oluşturacak yüz binlerce yeni isler büyük yatırımlar gerektirecek.

Deniz rüzgari için Kuzey Denizi dünyanın lider bolgesidir ve gelecek bazı zamanlar için bu pozisyonu sürdürmeyi bekler.Gelecek on yılda sadece,Kuzey Denizi bolgesine kurulum için  yaklaşık 10.000 rüzgar türbinleri planlanır ve Esbjerg tatil planlari icin Danimarka,İngiltere ve Almanya ile baglantili merkezi olarak yer aldı.

horns-rev-580

Yeni Deniz Merkezi

Yeşil deniz enerjisinde Danimarka’nin özel pozisyonu ve yetilerini daha fazla güçlendirmek için,çok sayıda deniz endüstrisinde lider şirketler Esbjerg de Yeşil Deniz Merkezi kurmak için stratejik bir şekilde bir araya geldi.

Amaç, planlamada ve tasarımda icat,kurulum,işletim ve deniz enerjisi imkanlarını sürdürme konularında uluslararasi bilinç olusturmaktir.Bunun yanında deniz ruzgari ,ortasi dalga gücüne dahil edilecek ve gelecek on yılda ticari başarılar yapabilen denizden diğer şekil enerjiyi denizden çıkarıldı.

Yeşil deniz komitesi üyesi Brodbek”Deniz ruzgari,değerli bağlantılar vasıtasıyla güçlü bir şekilde artan uzmanlikla sonuçlanacak hızlı bir endustrilesme ilerlemesine uğrayacak.Yeni merkez bölgenin nasıl olduğunu bilen Danimarkalılar için sadece bir gosteri alanı degil aynı zamanda,yerel ticaret üzerinde uygulanan ve geliştirilecek ve böylece küresel ticaret haline gelecek şirketler arasinda artan is birliği Danimarka’nin yetkilerini garantilemeye yardım edecek”der.

Dunya’nin en büyük on deniz rüzgarı alanlarında beşinci olarak kurulan, Danimarka ‘nin lider enerji şirketi DONG enerji ve çoğu yıldan beri denizcilik endüstrisinde temel rol oynayan Blue Water şirketi  onlar arasında merkezi yer için planlara şuan 12 şirket dahil oldu. Temel amaç 40 üye şirket kazanmaktır.

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort