Kopenhag Caz Festivali

Kopenhag Caz Festivali

1979’dan beri her yaz Kopenhag Caz Festivali seçkin sanatsal kalitesi ve hem Danimarkalı hem de uluslararası cazdaki yeniliklere odaklanmasıyla Avrupa’nın en önemli uluslararası müzik olaylarından biri olarak Kopenhag’da gerçekleşiyor.

10 gün süren festival Danimarka’yı kaplıyor ve her yıl 250,000 ziyaretçiye muhteşem bir müzik festivali vaat ediyor. Ziyaretçiler sokaklarda, kulüp kafelerinde, konser salonlarında, açık hava sahnelerinde yani kısaca tarihi Kopenhag’ın kalbinin attığı her yerde canlı cazın tadını çıkarıyorlar.

İletişim

Adres
1165 København K

Telefon:  +45 3393 2013

Kaynaklar

  • Şehir / Bölge

    • København (indre by)
  • Etkinlik Türleri

    • Festival
    • Müzik
    • Ulusal Etkinlik

Kopenhag’ın Avrupa’nın caz başkentlerinden biri olarak efsane oluşu Amerika’nın ünlü caz ikonlarının şehre yaratıcı varlıklarını getirdikleri 1950’ler ve 1960’larda kendini göstermeye başladı. İkonların arasında Kopenhag’ı evleri olarak gören Dexter Gordon, Stan Getz, Ben Webster, Stuff Smith, Ed Thigpen, Thad Jones ve Kenny Drew vardı. Her biri, Danimarka’nın caz manzarasını oluşturan dönemin en önemli caz kulübünden ilham aldı: Jazzhus Montmartre. Bu ayrıca, Alex Riel, Niels-Henning Ørsted Pedersen ve Palle Mikkelborg gibi Danimarka’nın en iyi müzisyenlerinin uluslararası çıkışlarını yaptıkları döneme de denk geliyor.

Kopenhag’ın eşsiz caz tarihi, Kopenhag Caz Festivali’nin fevkalade yüksek düzeyde olmasındaki kilit unsur, tarihi şehir merkezi boyunca stratejik olarak konumlanmış birçok ücretsiz açık hava sahnesinde tecrübe edilebilecek bir şey. Kopenhag’ın rekor sayıdaki kafeleri ve müzik mekanlarıyla birlikte, bu sahneler sabah başlayıp geceye kadar süren caz ile şehre hayat verip eşsiz bir atmosfer yaratıyor. Kopenhag Caz Festivali’nin yöneticisi Signe Lopdrup’un söylediği gibi: ‘’ İnsanlar buraya sadece fantastik bir müzikal tecrübe için gelmiyorlar, ayrıca cazın Kopenhag’ı esir aldığında yarattığı eşsiz atmosfer için geliyorlar.’’

Festival seyircisi muhteşem Kraliyet Tiyatrosu’nda en ünlü uluslararası caz isimlerini, Kopenhag Opera Binası’nda, Jean Nouvel’in birinci sınıf mimarisi Koncertus’ta ve Danimarkalı ve uluslararası cazdan saf birer yudum alabildikleri liman kıyısı boyunca dinleyebiliyor. Kopenhag Caz Festivali ayrıca cazın kıyısındaki türleri ve diğer türleri de programın ‘’Başka Bir Şey’’ bölümünde gururla sunuyor. Binlerce çocuğun ve ebeveynlerinin her yaz canlı caz, sirk, boyama atölyeleri ve şarkı söylemek için akın ettiği festivalin ‘’Çocuklar için Caz’’ programına çocuklarını şehrin doğusundaki güzel parklara getiren herkes hoş karşılanıyor.

Kopenhag Caz Festivali birçok ve yeni seyirciye; emekliler, gençler, çocuklar ve aileleri için olduğu gibi caz meraklıları için biçilmiş kaftan olan programlarıyla ulaşmanın gururunu taşıyor. Ziyaretçiler gece ve gündüz caz eşliğinde gezinmenin güvenli olduğu arkadaş canlısı ve yaratıcı bir şehir olan Kopenhag’ı dört gözle bekleyebilirler. Modern ve açık fikirli bir metropol olan Kopenhag en iyi Kopenhag Caz Festivali boyunca tecrübe edilebilir.

Etkinlik Tarihi / Zamanı

03/07/2015 - 12/07/2015
Copenhagen Jazz Festival
Pazar - pazartesi
Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort