Başvuru Ve İtirazda Bulunmak İçin Ücretler

Başvuru Ve İtirazda Bulunmak İçin Ücretler

Başvuru ve itirazda bulunmak için ücretler

Bazı durumlarda başvuru ve itirazda bulunurken işlem ücreti ödenmek zorundadır.

Ücret ödemesi gerektiren başvurular

Çalışan, serbest çalışan, iş arayan, öğrenci, araştırmacı, çocuk bakıcısı, stajyer, din çalışanı ve bu koşullarda bulunanlara eşlik eden aile üyeleri için oturma izni başvurusu yapıldığında başvuru ücreti ödenmek zorundadır.

Geçici olarak oturma izni uzatmak, kalıcı oturma izni ya da yukarıda belirtilen koşullarda dosyaların yeniden açılmasına dair yapılan itirazlar için bir ücret ödenmek zorundadır.

Ücret ödemesi gerektirmeyen başvurular

Ücret ödemekten muaf olan gruplar

Eğer Danimarka’nın uluslararası yükümlülükleri veya AB düzenlemeleri gerektirirse, normalde ücret ödemesi gerektiren oturma izni, oturma izni uzatması veya kalıcı oturma izni başvurusu gibi durumlar için bu ücretlerden feragat edilebilir. Eğer istenmesi AB düzenlemelerini ihlal edecekse, ücretten feragat edilecektir. Muafiyetler duruma göre değerlendirilerek verilecektir. Bu nedenle, bu durumlardaki başvuranlar daima Dosya Takip Numarası oluşturmak zorundadırlar.

Türk vatandaşları

Türk vatandaşları, Türkiye ve AB arasındaki Ortaklık Anlaşması kapsamındadır ve işlem ücreti ödemekten muaftırlar. Bu, Türk vatandaşları çalışma gerekçesi ile oturma izni başvurusu yaparken geçerlidir.

Türk vatandaşları için muafiyetler.

Ücret yok

Aşağıdaki tip durumlar için oturma izni veya oturma izni uzatması için başvuru yapma ücreti yoktur.

 • Çalışma tatili
 • Gönüllüler
 • Her gün işe uzak yerden gelenler (Danimarka dışında ikamet eden kişiler için çalışma izinleri)
 • İltica
 • Aile birleşmesi, AB düzenlemeleri altında aile birleşmesi dahil
 • İnsani koşullar altında oturma izni
 • Din çalışanlarına eşlik eden aile üyeleri
 • Sınır dışı edilemeyen kişi olarak oturma izni
 • Eskiden Danimarka vatandaşı veya Danimarkalı soyundan olma gerekçesi ile oturma izni
 • Bölgesel devlet otoritesi tarafından işlem gören evlat edinme amaçlı oturma izni
 • Grönland ve Faroe Adaları’nda oturma izni

Aynı şekilde yukarıda belirtilen koşullardaki dosyaların yeniden açılmasına dair yapılan itirazlar için de geçerlidir.

Ek olarak, yukarıda bahsedilen şartlardan biriyle kalıcı oturma iznine başvurmak için herhangi bir ücret yoktur.

AB/AEA (Avrupa Ekonomik Alanı) vatandaşları ve İskandinav vatandaşların işlem ücreti ödemesine gerek yoktur. Ek olarak, AB İkamet Emri’nden sonra başvuru yapmak için herhangi bir işlem ücretine gerek yoktur. AB ve İskandinav vatandaşlarının Danimarka’da ikametine dair düzenlemelerle ilgili daha fazlasını okuyun.

Lütfen dikkate alın: Eğer bir kişi ücret ödemeden, ücreti ödemesi hususunda muaf olduğuna inanarak başvuru, itiraz veya bir dosyanın tekrar açılması talebi için başvuru yapar ve göçmenlik yetkilileri daha sonra onun muaf olmadığına karar verirse o kişinin başvuru, itiraz veya talebi reddedilecektir. Bu gibi örneklerde kişinin tüm işlemleri, yani Dosya Takip Numarası oluşturmak, ücret ödemek ve yeni bir başvuru/itiraz/talep gönderme işlemlerini en başından yapması gerekecektir.

Eğer bir kişi ücreti ödediyse ve göçmenlik yetkilileri o kişinin aslında muaf olduğuna karar verirse ücret geri ödenecektir.

İletişim bilgisi

Eğer kalıcı oturma izni ya da din çalışanlarına ilişkin durumlar için ücretlerle ilgili sorunuz varsa lütfen Danimarka Göçmenlik Bürosu’yla iletişime geçin.

Diğer durumlara ilişkin ücretlerle ilgili sorunuz varsa lütfen Danimarka İşçi Koruma ve Uluslararası İşe Alma Kuruluşu ile iletişime geçin.

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort