Başvuru Sürecinin 3 Aşaması (Davalar)

Başvuru Sürecinin 3 Aşaması (Davalar)

Başvuru Sürecinin 3 Aşaması

Normalde işlem ücreti gerektiren dosya kategorilerinde başvuru, itiraz veya bir dosyanın tekrar açılması talep edildiğinde 3 aşamanın tamamlanması gerekmektedir.

3 aşama, aşağıdaki sırayla tamamlanmak zorundadır.

 1. Dosya Takip Numarası oluştur
 2. Ücreti öde (başvuran muaf değil ise)
 3. Başvuru, itiraz veya bir dosyanın tekrar açılması talebini gönder.

Ücret ödeme zamanı

Ücret; başvuru, itiraz veya bir dosyanın tekrar açılması talebi yapılmadan önce ödenmek zorundadır. Dosyanın işlenmesi, ücret gerektiği gibi ödendi olarak kaydedilene kadar başlamayacaktır. Eğer ücret zamanında ödenmezse, başvuru, itiraz veya bir dosyanın tekrar açılması talebi reddedilecektir.

 1. Dosya Takip Numarası oluştur

İlk aşama www.newtodenmark.dk/fee adresinden dosya takip numarası oluşturmaktır. Dosyanın içeriği başvuru, itiraz veya bir dosyanın tekrar açılması talebi olsun ya da olmasın geçerlidir. Dosya takip numarası sistem tarafından otomatik olarak oluşturulur. Başka bir deyişle, bir kişi kendi dosya takip numarasını seçemez.

Dosya takip numarası, ücreti öderken ve başvuru, itiraz veya bir dosyanın tekrar açılması talebi yaparken kullanılması gereken 10 işaretten oluşur. Dosya takip numarası başvuruyu, ilişkilendirilmiş ödemeye dijital olarak bağlar. Dosya takip numarasının başvuran kişi tarafından oluşturulması zorunlu değildir. Başvuran kişinin Danimarka’daki sponsoru veya başvuran adına yapabilecek başka bir kişi tarafından yapılabilmesi de mümkündür. Dosya takip numarası oluşturmak için gerekli tek bilgi; başvuran kişinin tam adı ve başvuranın yapmak istediği başvuru çeşididir.

Dosya takip numarası oluştururken doğru dosya kategorisi seçmek son derece önemlidir. Örneğin: “Yeşil kart programı (uzatma)”. Doğru dosya kategorisini en baştan seçmek önemlidir. Eğer yanlış kategori seçildiyse yeni bir dosya takip numarası alınması gerekmektedir.

Eğer bir kişi birden fazla başvuru/itiraz/talep yapmak istiyorsa, her bir dosya için ayrı dosya takip numarası almak zorundadır.

Eğer başvuranlar dosya takip numarası oluşturmaya çalışırken sorun yaşıyorlarsa,  Danimarka İşçi Koruma ve Uluslararası İşe Alma Kuruluşu‘yla iletişime geçerek veya Hizmet Merkezi’ne bizzat giderek yardım alabilirler .

 1. Ücreti öde

Ücret, başvuru, itiraz veya talep yapılmadan önce ödenmek zorundadır. Eğer ücret zamanında ödenmediyse, başvuru, itiraz veya talep reddedilecektir. Bu yüzden, ödeme zamanının belgelenmesi için başvuru, itiraz veya talebe ödeme makbuzu eklenmesi önemlidir. Makbuz, Dankort ödemesi makbuzu olabilir (çevrimiçi ödemenin çıktısı), Danimarka çevrimiçi bankacılığından yapılan havalenin makbuzu olabilir (çevrimiçi bankacılıktan çıktı) ya da banka veya postaneden alınan bir makbuz olabilir. Başvuru, itiraz veya talep; ödemeyi belgeleyen makbuzun eklenmesi şartıyla ödeme yapıldıktan hemen sonra ilgili yetkiliye yapılabilir. Lütfen başvuru, itiraz veya talep göndermeden önce www.newtodenmark.dk/fee adresindeki ‘Ödeme’ ekranında ödeme onayı beklemenin gerekli olmadığını dikkate alın .

Eğer ödeme başvuru, itiraz veya talep yapıldığı zamana kadar yapıldıysa, ücret gerektiği gibi ödenmiş olarak kabul edilecektir. Eğer ödeme ilgili yetkili tarafından (Danimarka İşçi Koruma ve Uluslararası İşe Alma Kuruluşu, Göçmenlik Bürosu, Çalışma Bakanlığı, Adalet bakanlığı veya Danimarka diplomatik temsilciliği) onaylanmamış olsa bile geçerlidir.

Eğer bir başvuru geç ödeme dışında bir sebepten reddedilirse, işlem ücreti; idare ücreti olan 780 Danimarka Kronu hariç geri ödenir.

Eğer başvuran kişi işlem ücretini ödediyse ve ardından yapılan dosya işlemesi başvuranın aslında muaf olan gruplardan birine dahil olması sebebiyle ücret ödemekten muaf olduğunu gösteriyorsa bütün ücret iade edilir.

Ücret, başvuran kişi tarafından ödenmek zorunda değildir. Başvuran kişinin Danimarka’daki sponsoru veya başvuran adına yapabilecek başka bir kişi tarafından yapılabilmesi de mümkündür. Ücreti kim öderse ödesin dosya takip numarasının başvuruya eklenmesi; ödemenin doğru başvuru, itiraz veya talep ile ilişkilendirilebilmesi için zorunludur. Bununla birlikte, ücretin Danimarka diplomatik yetkililiğine, özel şirket veya yurt dışı organizasyonlara ödendiği olağan dışı durumlarda dosya takip numarasının ödemeye eklenmesine gerek yoktur.

Eğer başvuran ücreti öderken yetersiz miktarda ödeme yaparsa, örneğin: eğer başvuran stajyerlik durumu için ödeme yapar ancak yeşil kart için başvuru yaparsa başvurusu reddedilip bütün ücret başvurana iade edilecektir. Eğer gerekenden fazlası ödenmişse, fazla miktar başvurana iade edilecek ve eğer başvuran doğru miktarda ödemeyi yaptıysa dosyası otomatik olarak işlem görecektir.

Başvuran kişi ücreti ya dosya takip numarası oluştururken ya da daha sonra ödeyebilir. Ancak; başvuru, itiraz veya talep yapılmadan önce ödenmek zorundadır.

Eğer başvuran kişi ücreti dosya takip numarası oluşturduktan hemen sonra ödemek istiyorsa www.newtodenmark.dk sayfasında Ödemelere Git‘i tıklayıp ödeme yönergelerini takip etmesi gereklidir. Eğer ücret daha sonra ödendiyse, örneğin; eğer başka bir kişi başvuran adına ödeyecekse ücret www.newtodenmark.dk/fee sayfasından çevrimiçi olarak ödenebilir. Ödemeyi yapacak kişi dosya takip numarasını girip talimatları izleyebilir.

Ücret nasıl ödenir

Oturma izni için yapılan başvuru ücreti – oturma izni uzatması veya kalıcı oturma izni başvurusu dahil- ve bir dosyanın tekrar açılması talebi için ücret genellikle, Danimarka İşçi Koruma ve Uluslararası İşe Alma Kuruluşu’na ait banka hesabına ödenmelidir.

İtiraz etmek için ücret ve bir itiraz edilen bir dosyanın yeniden açılması talebi için ücret genellikle Adalet Bakanlığı’na ait banka hesabına ödenmelidir.

Ücret şu şekillerde ödenebilir:

 • Çevrim içi kredi veya hesap kartı ile
 • Danimarka çevrimiçi bankacılığı üzerinden havale yoluyla
 • Banka veya postaneden ödeme yoluyla
 • Uluslararası banka havalesi ile

Ücret çek ile ödenemez. Ödeme modülü www.newtodenmark.dk/fee sayfasında bulunabilir ve farklı ödeme seçenekleriyle ilgili yönergeleri içerir.

Eğer olağanüstü bir biçimde yerel şartlar Danimarka İşçi Koruma ve Uluslararası İşe Alma Kuruluşu ya da Adalet Bakanlığı’nın banka hesaplarına transfer yapmayı imkansız kılıyorsa, başvurunun yapıldığı Danimarka diplomatik yetkililiğine ücreti ödemek mümkün olacaktır.

Yerel şartların Göçmenlik Bürosu veya İntegrasyon Bakanlığı’na ait banka hesaplarına ödeme yapmayı olanaksız kıldığı ve ödemelerin alternatif yollarla yapılabildiği yerlerin listesini görmek için tıklayın.

Ücret, Danimarka İşçi Koruma ve Uluslararası İşe Alma Kuruluşu’na, Danimarka Göçmenlik Bürosu’na, Adalet Bakanlığı’na, Çalışma Bakanlığı’na ya da Danimarka polisine bizzat gidip nakit olarak ödenemez.

Banka havalesi Danimarka Kronu (DKK) olmalıdır. Eğer bu yerel şartlar nedeniyle imkansızsa, havale Euro olarak yapılmak zorundadır. Ancak, olağanüstü durumlarda ücret Danimarka diplomatik temsilciliğine ödenirse ödeme yerel para birimi ile yapılabilir.

Ücretin iadesi

Eğer ücretin iadesine karar verilirse, ücret başvuru formunda belirtilen hesaba gönderilecektir. Eğer başvuran kişi ödemeden muaf bulunursa veya ödenen miktar gerekli ücretin üzerindeyse ücret iade edilebilir.

Ücret, Danimarka NEM hesabına (NEM-Konto), Danimarka banka hesabına, yabancı banka hesabına transfer edilerek ya da Danimarka diplomatik yetkililiğinde nakit olarak iade edilebilir. Eğer ücret diplomatik temsilciliklere ödendiyse, diplomatik temsilcilikler yalnızca nakit olarak iade yapabilir.

Eğer ücret Dankort veya kredi kartıyla ödendiyse, ücret ödemesini takip eden 180 gün içinde sadece aynı karta iade edilebilir. Bu noktaya kadar

 1. Başvuru, itiraz veya bir dosyanın tekrar açılması talebini gönder.

Göçmelik Bürosu başvuran kişinin başvuru yapacağı zaman konu ile ilgili başvuru formları veya ambalajları kullanmalarını tavsiye eder.

Başvuru formunda başvuran kişi ilgili alanları mutlaka doldurmak zorundadır:

 • Dosya Takip Numarası
 • İşlem ücretinin dosya gönderildiğinde ödenip ödenmediği ya da ücreti ödemekten muaf olma kaidesinde gönderilip gönderilmediği
 • Gerekmesi durumuna karşın ücretin veya ücretin bir kısmının iadesi için bilgi gereklidir

Ek olarak, başvuran kişi dosyanın işlenebilmesi için gerekli diğer bütün bilgileri vermek zorundadır.

Eğer başvuran kişi başvurusunu yaparken başvuru formu kullanmamayı tercih ediyorsa, yine de yukarıda bahsedilen bilgileri vermek zorundadır.

Yukarıda bahsedilen bilgiler itiraz veya bir dosyanın tekrar açılması talebi yapılırken de gereklidir.

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort