Türkiye Ortaklık Antlaşması

Türkiye Ortaklık Antlaşması

Danimarka’ya giriş yapmak, burada ikamet etmek ve çalışmak isteyen yabancı uyruklu her vatandaş ülkeye yasal yollardan giriş yapmış ve çalışma ve oturma izinlerini ulusal kurallar ve düzenlemelere göre elde etmiş olmalıdır. Bu Türk vatandaşları için de geçerlidir.

Bununla birlikte, ekonomik olarak aktif Türk vatandaşları, ilk ikametgah gerekçelerinin artık geçerli olup olmadığına bakılmaksızın, Danimarka’da yaşamaya devam etmelerine izin veren özel haklar elde etmiş olabilirler. Bu, uyruklarına bakılmaksızın, Türk yurttaşların aile üyeleri için de geçerlidir.

Türk vatandaşları ve aile üyelerine Danimarka’da yaşamayı sürdürmeleri için verilen özel haklar; Türkiye ve Avrupa Ekonomik Topluluğu işbirliğiyle ilgili 12 Eylül 1963 sözleşmesinde (Ankara Antlaşması), 23 Kasım 1970 Antlaşma Ek Protokolünde, bunların yanısıra 19 Eylül 1980 1/80 numaralı Ortaklık Konseyi kararıyla ve ek olarak daha yakın tarihli birkaç Avrupa Adalet Divanı kararıyla tanımlanmıştır.

Ortaklık Antlaşması’nın amacı, taraflar arası serbest işgücü hareketliliğini adım adım kurarken, Türkiye ve Avrupa Birliği arasındaki ekonomik ve ticari ilişkileri kuvvetlendirmektir.

Koşullar ve kurallar hakkında daha detaylı yardım almak için Danimarka Göçmenlik Bürosuyla iletişime geçiniz.
Tel.: +45 35 30 88 88

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort