Oturma İzninin Uzatılması

Oturma İzninin Uzatılması

Bir oturma izninin uzatılmasındaki birincil ve en önemli husus sizin hâlâ orijinal oturma izninizdeki gerekli koşulları karşılıyor olmanızdır.

Stajyerlik kontratınızdan daha uzun süreli olmamak üzere, tarımsal alanda, veterinerlik, ormancılık ya da bahçıvanlık alanında stajyer olarak en fazla 12 aya kadar oturma izni alabilirsiniz. İzniniz 12 ayın ötesine uzatılamaz. Fakat stajınıza ek olarak Danimarka tarımsal ya da teknik okuluna altıdan sekiz aya kadar bir süreç için kaydolursanız, toplamda 18 aya kadar izin alabilirsiniz.

Stajyerlik kontratınızdan daha uzun süreli olmamak üzere, sağlık sektöründe, mimarlık alanında ve diğer alanlarda stajyer olarak 18 aya kadar oturma izni alabilirsiniz. İzniniz 18 ayın ötesine uzatılamaz.

Uzatılması için başvurursanız, aynı staj yerinde ve koşulların değişmemiş bir şekilde kalmış olması şartıyla başvurunuz işlemdeyken stajyer olarak çalışmaya devam edebilirsiniz.

Yeni bir yerde staja başlamak istiyorsanız, yeni bir oturma izni almadan bunu gerçekleştiremezsiniz.

Oturma izninizin süresinin geçmesinin 3 ay öncesinden uzatılması için başvuru teslimi yapabilirsiniz. Şu anki oturma izninizin süresi geçmeden önce uzatılması için başvuru teslimi yapmış olmanız çok önemlidir.

Oturma izninizin tarihi geçtikten sonra başvuru teslimi yaptıysanız, başvurunuz reddedilir. Yani özel durumlar olmazsa, mesela ertelenmesi için siz suçlanamazsanız ya da Danimarka’nın uluslararası zorunlulukları haklı gösterirse, işleme alınmaz. Uzatma için başvurunuz reddedildiyse kendi ülkenizde yeni bir başvuru yapmak için Danimarka’yı terk etmeniz gerekmektedir. Böyle bir başvuru oturma izni için tamamen yeni bir başvuru olarak kabul edilir ve işleme alınır, diğer bir deyişle ilk defa başvuranlarla aynı kurallarla işleme alınır ve önceki oturma izninizi uzatma hakkınızı kaybetmiş olursunuz.

Oturma izninin uzatılması

Başvuru formları

Oturma izninizin uzatılması için başvururken, hangi tür stajyer olduğunuza bağlı olarak doğru başvuru formunu kullanmalısınız.

Word versiyonu ekranda tamamlanabilir ve daha sonra çıktısı alınarak elden imzalanır

PDF versiyonun çıktısı alınmalıdır ve daha sonra tamamlanarak elden imzalanmalıdır.

Tarımsal alanda, veterinerlik, ormancılık ya da bahçıvanlık alanlarında stajyer olarak oturma izninin uzatılması için başvuru

PR2, Danca/İngilizce Word versiyonu (yeni pencerede açılır)

PR2, Danca/İngilizce PDF versiyonu (yeni pencerede açılır)

Sağlık sektöründe, doğal bilimlerde, teknik alanlarda, eczacılık alanında, mimarlık alanında vb. stajyer olarak oturma izninin uzatılması için başvuru

PR3, Danca/İngilizce Word versiyonu (yeni pencerede açılır)

PR3, Danca/İngilizce PDF versiyonu (yeni pencerede açılır)

Başvuru teslim ücreti

İşlem ücreti genellikle başvurunuzun the Danish Agency for Labour Retention and International Recruitment tarafından işleme alınması için ödenmelidir. Ücret ya sizin tarafınızdan (başvuran) ya da başka birisi tarafından, Danimarka’da yaşayan birisi gibi, ödenebilir.

Ücretler hakkında bilgi

Yeniden giriş izni

Uzatma için başvurunuz işleme alındığında Danimarka’da kalmanıza izin verilir. Kararı beklerken Danimarka’dan ayrılmak isterseniz, yeniden giriş izni için başvurabilirsiniz. Yeniden giriş izni, oturma izninizin süresi dolmuş bile olsa, Danimarka’ya tekrar girmenizi sağlar.

Yeniden giriş izni için başvuru

TBT/SFR İngilizce Word versiyonu (yeni pencerede açılır)

TBT/SFR İngilizce PDF versiyonu (yeni pencerede açılır)

TBT/SFR Danca Word versiyonu (yeni pencerede açılır)

TBT/SFR Danca PDF versiyonu (yeni pencerede açılır)

Pasaportunuz ile ilgili önemli bilgi

Oturma izninizin uzatılması için başvuru yaptığınız zaman, pasaportunuzun geçerli olduğundan emin olun. The Danish Agency for Labour Retention and International Recruitment, geçerli bir pasaportunuz ya da diğer seyahat belgeleriniz yoksa geçici oturma izninizi hükümsüz kılabilir ya da reddedebilir.

Lütfen oturma izninizin yalnızca pasaportunuzun süresi dolmadan üç ay öncesine kadar uzatılabileceğini unutmayın. Diğer bir deyişle, eğer pasaportunuzun süresi 12 ay içinde doluyorsa, oturma izniniz yalnızca dokuz aya kadar uzatılabilir.

Milli bir pasaportunuz (kendi ülkenizden bir pasaport) varsa, kendi ülkenizin diplomatik misyonu (elçilik ya da başkonsolosluk) bunu yenileyecektir.

The Danish Immıgration Service yabancı uyruklu kişilerin pasaportlarını ve seyahat pasaportlarını yenilemekten sorumludur.

Dosya işlem süreleri

Maksimum dosya işlem süreleri için hizmet hedefleri birçok dosya türü için tanımlanmıştır.

Hizmet hedefleri

Üst mahkemeye başvurmak

The Danish Agency for Labour Retention and International Recruitment başvurunuzu reddederse, bir üst mahkemeye başvurabilirsiniz.

Üst mahkemeye başvuru rehberi

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort