Danimarka oturma izni almış olsanız bile, Danimarka’da ikamet etme hakkınızın elinizden alınmasıyla sonuçlanacak olan izniniz iptal edilebilir ya da uzatılması reddedilebilir.

Oturma izniniz iptal edildiyse ya da uzatılması reddedildiyse ve başka bir oturma izniniz yoksa Danimarka’yı terk etmeniz için size bir süre verilir, yani o belirli bir zaman içinde Danimarka’dan ayrılmalısınız. Bu noktadan sonra, Danimarka’da yasa dışı yaşayan biri olarak görülürsünüz. Danimarka’da yasa dışı ikamet ederseniz sürgün edilme riski taşır ve giriş yasağı alırsınız. Danimarka’dan sürgün edilmek, Danimarka da dâhil, en az iki yıl boyunca hiçbir EU ve Schengen ülkesine giremeyeceğiniz anlamına gelir. Sürgün edilirseniz, polis tarafından sınır dışı edilebilirsiniz. Yüksek mahkeme süreci kararı aldığınız zaman detaylıca açıklanacaktır.

Oturma izninizin iptali ya da uzatılmasının reddedilmesi birkaç nedenden dolayı gerçekleşebilir:

Durumunuz değişirse

The Danish Agency for Labour Market and Recruitment eğer verilme nedenleri artık karşılanmıyorsa oturma izninizin uzatılmasını iptal ya da reddedebilir. Acentenizi, Danimarka’da ikamet etme hakkınızı etkileyebilecek olan kişisel durumunuzdaki herhangi bir değişimle ilgili bilgilendirmelisiniz.

Örneğin, yeni bir staj yeri bulduysanız, o yerde çalışmaya başlamadan önce yeni bir oturma izni almalısınız.

 

Oturma izninizin feshedilmesi

 

Sahtekârlık

The Danish Agency for Labour Retention and International Recruitment  Immigration Service sizin yetkililere yanlış bilgi verdiğinizi bulursa oturma izninizin uzatılmasını iptal etme ya da reddetme hakkına sahiptir.

Kayıp Pasaport

The Danish Agency for Labour Retention and International Recruitment  Immigration Service geçerli bir pasaporta ya da diğer tür yasal seyahat belgelerine artık sahip değilseniz, oturma izninizi iptal etme ya da reddetme hakkına sahiptir.

Oturma izninizin uzatılması için başvuruyorsanız, pasaportunuzun bir kopyasını başvurunun içine eklemelisiniz. Pasaportunuz ya da seyahat belgeleriniz geçerli değilse, the Danish Agency for Labour Retention and International Recruitment siz pasaportunuzu yenileyene ya da yeni bir pasaport çıkarana kadar dosyayı işleme koymayacaktır. Bunu yapmanız için size genellikle bir ay süre verilir.

Schengen Bilgi Sistemi

The Danish Agency for Labour Retention and International Recruitment sizin Schengen Bilgi Sistemi’nde (SIS) istenmeyen biri olarak rapor edildiğinizi görürse oturma izninizin uzatılmasını iptal etme ya da reddetme hakkına sahiptir. Danimarka’da ciddi bir suç işlemek ve rapor edilmenin sonucu sınır dışı edilmektir.

The Danish Agency for Labour Retention and International Recruitment, eğer milli güvenliğe, kamu düzenine, emniyetine ya da sağlığına tehlike arz ediyorsanız, oturma izninizin uzatılmasını reddetme ya da iptal etme hakkına sahiptir. Bir savaş suçlusu ya da Danimarka dışında politik olmayan bir suç işlediyseniz oturma izniniz yine iptal edilebilir. Sonuç olarak, Danimarka dışındayken suçlu bulunurken, suçu Danimarka’da işlerseniz sınır dışı edilirsiniz ve oturma izniniz iptal edilebilir.

Göz önünde bulundurulan kişisel durumunuz

Eğer kişisel durumunuz oturma izninizin iptal edilmesinin kısmen travmatik olacağını gösteriyorsa, The Danish Agency for Labour Retention and International Recruitment böyle yapmayabilir. Şu faktörler göz önüne alınacaktır:

  • Danimarka’da kaldığınız süre boyunca Danimarka toplumuyla olan bağınız
  • Yaşınız, sağlığınız ve diğer kişisel durumlar
  • Danimarka’nın diğer insanlarıyla olan ilişkiniz
  • Kendi ülkenizle olan ilişkiniz
  • Kendi ülkenize dönmenizin sizin için tehlikeli olup olmadığı

Kişinin yurt dışına çıkmasının oturma iznini kullanılmaz duruma getirmesi

Danimarka’dan uzun bir dönem için ayrılırsanız ya da Danimarka’da artık oturan olarak kalmıyorsanız, oturma izniniz kullanılmaz hale gelebilir.

Danimarka’da konakladığınız bir yer varsa (yani, bir Danimarka adresine kayıtlıysanız), oturma izninizi korumak istiyorsanız ülkenim dışına ne kadar süre çıkabileceğinizin bir sınırı vardır. Bu sınırlı süre içinde Danimarka’ya dönmezseniz, oturma izniniz otomatik olarak kullanılmaz hale gelecektir.

Danimarka’dan ayrılırsanız oturma izninizi kullanılmaz hale gelmekten nasıl koruyacağınıza dair daha fazla bilgi edinin.