Doktora Eğitimi

Doktora Eğitimi

Danimarka’da doktora programı yürütmeniz amacı ile size oturma izni verilebilir.

Koşullar

Doktora öğrencisi olarak oturma izni alabilmeniz için;

  • Eğitim dilini anlayıp konuşabildiğinizi ve Danca, İsveççe, Norveççe, İngilizce veya Almanca dillerinden herhangi birini iyi kötü kullanabilecek kadar bildiğinizi belgelemeniz gerekir.
  • Danimarka’da bir üniversitede doktora programına kabul edildiğinizi ve masraflarınızın üniversite tarafından veya doktora programına bağlı bir kuruluş tarafından ödendiğini böylece kendinizi geçindirebileceğinizi belgelendirmelisiniz. Bunu çalışma sözleşmenizi ekleyerek belgeleyebilirsiniz.

Ya da

  • Danimarka’da bir üniversitede doktora programına üniversite veya bir şirket tarafından desteklenmeden kabul edildiğinizi, kaldığınız süre zarfında ihtiyaçlarınızı kendi imkanlarınızla karşılayabileceğinizi belgelemelisiniz. Oturma izniniz süresince kullanımınızda Danimarka öğrenci burslarına denk bir miktar, 12 aylık maksimum tutarın olduğunu, kanıtlamalısınız. Aylık tutar 5,903 Kron olmak üzere, gereken maksimum miktar 12×5,903=70,839 Krondur. Eğer okul harcınızı kendiniz ödeyecekseniz, kendinizi geçindirebileceğinizi belgelemek yerine birinci dönem öğretim ücretini ödediğinizi belgeleyebilirsiniz.

Danimarka’da bir doktor öğrencisi olarak sosyal yardım alamayabileceğini lütfen dikkate alınız. Bu size eşlik eden aile üyenizin için de geçerlidir.

Süre

Oturma izninizin süresi, tüm eğitim programını mı yoksa misafir öğrenci olarak programın sadece bir kısmını mı tamamlayacağınıza bağlıdır.

Eğer tüm eğitim programını tamamlayacaksanız, program süresi boyunca oturma iznine sahip olursunuz.

Diğer taraftan, eğer programın sadece bir kısmına katılacaksanız, programa dahil olduğunuz süre boyunca oturma iznine sahip olursunuz.

Eğitim programında aktif ve kayıtlı olmak oturma iznine sahip olmak için şarttır. Eğer böyle olmazsa, Danimarka İş Gücü Piyasası ve İşe Alma Dairesi oturma izninizi iptal edebilir. Eğitim programını aktif olarak sürdürmediğiniz takdirde eğitim kurumu bunu Danimarka İş Gücü Piyasası ve İşe Alma Dairesi’ne bildirmekle yükümlüdür.

Öğrenciler İçin İş Araştırma Taslağı

Danimarka’da bir doktora programı gerçekleştirmek ve tamamlamak amacıyla oturma izni aldıysanız, oturma izniniz programı tamamladıktan sonra ek olarak 6 ay daha geçerlidir. Bu size Danimarka’da iş arama imkanı tanımak içindir.

Altı aylık dönem sona erdiğinde, kuruluş kartı almak için başvurabilirsiniz.

Kuruluş kartı hakkında daha fazla okuyun

Eğer Danimarka’da doktora programını tamamlamış ve altı aylık ek oturma iznini daha önceden almamışsanız, oturma izninizi iş aramak amacıyla altı ay uzatabilirsiniz. Bu uzatma için bir başvuru sunularak yapılabilir.

Aile Üyeleri

Eğer doktora eğitimi almak amacıyla oturma izni aldıysanız bazı aile üyelerinizi de getirebilirsiniz.

Refakat eden aile üyeleri için oturma izni hakkında daha fazla okuyun

Çalışma

Bir doktora öğrencisi olarak kayıtlı olduğunuz üniversitede veya eğitime bağlı kuruluşta tam zamanlı olarak çalışmanıza müsaade edilmiştir.

Ek olarak, haftada 20 saat çalışmanıza ve haziran temmuz ve ağustos ayları boyunca tam zamanlı olarak çalışmanıza da izin verilmiştir. Çalışıp çalışamayacağınız oturum kartınızda yazılı olacaktır.

Danimarka’da illegal olarak çalışırsanız, örneğin izin verilen süreden fazla çalışmak, Danimarka İş Gücü Piyasası ve İşe Alma Dairesi oturma izninizi iptal edebilir veya süresini uzatmayı reddedebilir. Oturum izni için diğer koşulları sağlıyor olsanız bile, öğreneğin eğitim programına aktif olarak kayıtlı olmak, bu gerçekleşebilir.

Danimarka’da illegal olarak çalışırsanız sınır dışı edilebilirsiniz, iş vereniniz de para cezası alabilir veya tutuklanabilir.

Nasıl Başvururum

Öğrenci olarak nasıl oturum izni alabileceğiniz hakkında daha fazla okuyun

 

 

 

 

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort