Sosyal Yardımlar

Sosyal Yardımlar

Sürekli oturum izni alabilmeniz için, Active Social Policy Act (lov om aktiv socialolitik) ya da Integration Act (integrationsloven) şartları altında son üç yıldır sosyal yardım almamış olmalısınız.

Sosyal yardım alıp almadığınız değerlendirilirken önemli olan etken yardımların Active Social Policy Act ya da Integration Act şartları altında verilip verilmediğidir.

Ödemenin hangi yasa (act) altında verildiği hakkında şüphe içerisindeyseniz, lütfen yerel belediyeniz (kommune) ile iletişime geçiniz.

Sosyal güvenlik (kontantjælp) ve rehabilitasyon (revalidering) Active Social Policy Act şartları altında verilen sosyal yardımlara örnektirler ve sizin sürekli oturum izni almanızı engellerler.

Aşağıdaki sosyal yardımlar Avtive Social Policy Act ya da Integration Act şartları altında değildirler ve sizin sürekli oturum izni almanızı engellemezler:

  • Öğrenci bursları (SU)
  • İşsizlik (arbejdsløshedsdagpenge), hastalık (sygedagpenge) ya da ebeveyn izni (barselsdagpenge) süresince ödenen ödenekler
  • Emekli maaşı (erken ve yaşlılık maaşlarını içeren)
  • Konut yardımı (boligstøtte)
  • Ücret sübvansiyonu (løntilskud) ya da esnek iş (fleksjob) mevkisinde sizi çalıştıran işverene verilen finansal destek. İşvereniniz maaşlarınızın (løntilskud)  hepsini ya da bazılarını ödemek için sosyal yardım aldıysa işinizin düzenli bir iş olarak düşünülmeyeceğine dikkat edin.
  • Çocukların günlük bakımı için tamamen desteklenen yerler (friplads)
Sosyal Yardımlar
Sosyal Yardımlar

Yardımla direkt olarak ilişkisi olmayan küçük, tek zamanlı yardımlar aldıysanız, hâlâ sürekli oturum için yeterli sayılırsınız. Böyle yardımların örnekleri 1,000 Danimarka kronundan az ödemeleri ya da maaşla ya da emekli maaşıyla kıyaslanabilen ya da denk olan yardımları içerir.

Yardımların verildiği istisnai durumların örnekleri bir hastalığın tedavisi ya da taşınırken alınan yardımlar ile ilişkili olarak belediyeden alınan finansal yardımları içerebilir.

Maaşla ya da emekli maaşıyla kıyaslanabilen ya da denk olarak alabileceğiniz yardımların başka bir örneği, yarı zamanlı işlerde çalışan kişilere verilen işsiz yardımı, tatildeyken yerel yetkili sübvansiyonel mevkilerine (fleksjob) verilen yardımlar gibi.

Sürekli oturum için başvurduğunuzda, sosyal yardım almadığınızı belirten bir bildiri imzalamanız istenir. Bu bildiri başvuru formunda bulunur.

Danimarka’nın kadın haklarını koruma yükümlülüğü bazı dosyalarda sosyal yardım gerekliliğinin gözden çıkarılması olarak sonuçlanabilir. Bu, doğum izninde olan ve doğum izninin ardından işe dönmeyi uman ve nakit yardıma ihtiyacı bulunan kadın dosyalarında geçerlidir.

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort