18 ve 19 Yaş Arasındaki Bireyler

18 ve 19 Yaş Arasındaki Bireyler

Danimarka’daki oturumunuz ailenizin oturumuna dayanıyorsa, 18 yaşına geldiğinizde genellikle kendi oturma izniniz için başvurmanız gerekir. Sürekli oturma izni için ya da geçici oturma izninizin uzatılması için başvurabilirsiniz.

18 yaşına gelene kadar sürekli oturma izni alamazsınız.

Önceki beş yıl içerisinde en az üç yıl çalışma/eğitim alma gerekliliğinden muaf olursunuz ve bu gereklilik aşağıdaki iki koşulun sağlanmasıyla devam eden çalışma ve eğitim gerekliliğini ilgilendirir:

  1. 18 yaşına girdikten sonra ya da 19’a girmeden önce sürekli oturma izni için başvurursunuz ve,
  2. Okuldan ayrıldığınızdan veri düzenli tam zamanlı bir işte çalışıyor ya da eğitim alıyor olursunuz

Bu muafiyet 18 ve 19 yaş aralığındaki üç çeşit aday için geçerlidir:

  • İlk ve orta öğretimi tamamlamış ve tamamladıktan sonra ya da onuncu sınıfta ayrılma sınavını geçmiş bir eğitim programını tamamlamış ve işe girmiş olanlar
  • Bir eğitim programına katılana kadar okulda ayrıldıktan sonra çalışmış olanlar
  • Sürekli oturma izci için başvurdukları zamana kadar okulu tamamladıktan sonra devamlı olarak çalışmış ya da eğitim almış olanlar

Belirleyici faktör ilk ve orta eğitimi tamamladığınızda beri ne yaptığınız değil, tüm dönem boyunca eğitim alıyor ve/veya çalışıyor olup olmadığınızdır.

18 ve 19 Yaş Arasındaki Bireyler
18 ve 19 Yaş Arasındaki Bireyler

18 ve 19 yaş aralığında olanlar için sürekli oturma izni gereklilikleri hakkında daha fazla bilgi alın.

19 yaşın altındaysanız, Danimarka’da doğup büyüdüyseniz ve belli diğer gereklilikleri karşılıyorsanız ilk önce sürekli oturma izni almadan Danimarka vatandaşlığı alabilirsiniz. ‘Nye muligheder for dansk statsborgerskab til dig, der er ung udlænding, og som er født og opvokset i Danmark’ (yalnızca Danca dilinde) Danimarka vatandaşlığı alma imkânları hakkında daha fazla bilgi alın.

Belgelendirme

İlk ve ortaokulu tamamladığınızdan beri eğitim aldığınızı ya da çalıştığınızı belgelendirmeniz için okulu tamamladığınız tarihi gösteren ayrılma belgesini (afgangsbevis fra 9. eller 10. klasse) teslim etmelisiniz.

İlk ve ortaokulu tamamladığınızdan beri çalışıyorsanız ve sürekli oturma izni için başvurduysanız, işvereninizden bir belge ya da ücret belgelendirmesi teslim etmeniz istenir.

İlk ve ortaokulu tamamladığınızdan beri eğitim görüyorsanız ve sürekli oturma izni için başvurduysanız, okulunuzdan (gymnasium, erhvervsakademi, vb.) kayıt tarihinizi gösteren bir belge teslim etmeniz istenir.

18 yaşından önce başvuru

18 yaşınıza girmeden önceki üç ayda sürekli oturma izni için başvurduysanız, 18 yaşınıza girene kadar devamlı bir işte ya da eğitimde bulunmanız bir gerekliliktir.

İltica nedeniyle oturma izni almış kişiler için özel koşullar

Danimarka’da sürekli oturma izni olan bir ebeveyn ile Danimarka’da ilk olarak iltica aldıysanız, önceden geçerli olan kurallar bağlamında Danimarka’da bir çocuk olarak zaten bir oturma izni sahibi olabilirsiniz.

Danimarka’da sürekli oturma izniniz varsa, 18 yaşınıza geldiğinizde sürekli oturma izni için başvurmak zorunda değilsiniz ancak KO1 formunu kullanarak bir oturma izni için başvurmalısınız. Bu başvuru formu internet sitemizde ‘’Formlar’’ın (Formlar) altında bulunmaktadır.

Sürekli oturum izni sahibi olup olmadığınızdan emin değilseniz, Immigration Service ile iletişime geçin.

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort