Yabancı Vatandaşlar İçin Pasaportlar

Yabancı Vatandaşlar İçin Pasaportlar

Danimarka’da kalan yabancı vatandaşların genellikle ulusal bir pasaportları olması gerekir. Yenilenme zamanı geldiğinde, bu genellikle vatandaşı oldukları ülkenin diplomatik misyonu (elçilik ya da başkonsolosluk) tarafından yapılır. Elçilik, Danimarka’da ya da Danimarka’nın dışında olabilir.

Bazı yabancı vatandaşlar, vatandaşı oldukları ülkenin yetkililerinden pasaport alamazlar. Sığınmacı olarak Danimarka oturma iznine sahip olan yabancı vatandaşların, vatandaşları oldukları ülkelerin yetkililerine pasaport için başvurmalarına gerek yoktur. Sonuç olarak, Danimarka yetkilileri tarafından verilen bir pasaport alma hakları vardır.

Danimarka oturma izni bulunan ve yurtsuz vatandaşların yasal hakları hakkındaki 28 Şubat 1954 Birleşmiş Milletler Anlaşması bağlamında yurtsuz olarak tanınan vatandaşların, anlaşma bağlamında hangi devletlerde yurtsuz olarak tanımlanıyorlarsa orada Danimarka yabancı pasaportu almaya hakları vardır.

Immigration Service ayrıca Danimarka oturma izni sahibi olan diğer yabancı vatandaşlara Danimarka yabancı pasaportu verebilir, örneğin; eğer vatandaşı oldukları ülkenin yetkilileri ulusal bir pasaport vermiyorsa, aile birleşimi yapmış biri olarak.

Yabancı vatandaşlara verilen iki tür pasaport vardır:

  • Danimarka seyahat belgeleri
  • Danimarka yabancı pasaportu

Danimarka seyahat belgeleri

Danimarka seyahat belgeleri yalnızca Danimarka oturma izni bulunan kişilere verilir, yani United Nations Refugee Convention’da sığınmacı olarak tanımlanan kişilere verilir. Bu, Danish Aliens Act, bölüm 7(1) ya da bölüm 8(1) altında Danimarka oturma izni almış kişiler Danimarka seyahat belgelerine hak kazanır.

Bazı durumlarda Danimarka seyahat belgeleri ayrıca başka bir ülkede iltica nedeniyle başlangıçta oturma izni almış kişilere de verilebilir ancak daha sonrasında, örneğin, aile birleşimi nedeniyle Danimarka oturma izni almış olmaları gerekir.

Yabancı pasaportu

Yabancı pasaportları Danish Aliens Act, bölüm 7(2) ya da 8(2) altında sığınmacı durumunda(koruma durumu) bulunan yabancı vatandaşlara ya da Danish Aliens Act, bölüm 8(3) altında Danimarka oturma izni bulunan vatandaşlara verilir.

Danimarka oturma izni bulunan ve yurtsuz bireylerin yasal hakları hakkındaki 28 Eylül 1954 tarihli Birleşmiş Milletler Anlaşması bağlamında yurtsuz olarak tanınan vatandaşlar anlaşma bağlamında iznin sahibinin anlaşma bağlamında yurtsuz olarak tanındığını belirten Danimarka yabancı pasaportu alabilir. Bu ayrıca yurtsuz çocuklar için de geçerlidir.

Yabancı pasaportu ayrıca, eğer söz konusu yabancı vatandaşın ebeveynlerinden biri Danimarka’da sığınmacı olarak oturma iznine sahipse, Danish Aliens Act’in bölüm 9(1) bağlamında oturma izni verilmiş yabancı vatandaşlara da verilir.

Refakatçisiz küçük sığınmacı olarak oturma izni almış çocuklar da Danimarka yabancı pasaportu alabilirler.

The Immigration Service ayrıca, örneğin, aile birleşimi yapmış ve vatandaşı oldukları ülkenin yetkililerinden ulusal pasaport alamadıklarını kanıtlayabilen Danimarka oturma iznine sahip diğer yabancı vatandaşlara da Danimarka yabancı pasaportu verebilir.

The Immigration Service, başvuranın ülkesinin ulusal pasaport vermediğini doğrulayan tüm materyali göz önüne alır. Başvuran bu belgeyi oluşturabilirse, the Immigration Service yabancı pasaportunu verecektir. Tüm başvurular bireysel olarak işleme alınır.

Böyle bir belgenin bir örneği, başvuranın kendisini elçiliğe tanıttığı ve elçiliğin başvuranın söz konusu ülkenin vatandaşı olduğunu doğruladığı fakat bu elçiliğin hâlâ kişiye ulusal pasaport vermediğini gösteren bir bildiri olabilir.

Genellikle başvuranın ülkesindeki elçilik tarafından gerektirilen belgeyi sunması bir koşuldur.

Pasaport için nasıl başvurulur?

Başvuru formu, formu nasıl tamamlamanız ve hangi belgeleri eklemeniz gerektiğinin ayrıntılı bir açıklamasını içerir.

Danimarka’daki yabancı vatandaşlar için pasaport başvurusu

PA1-2 online (Danca ve İngilizce versiyon)

Lütfen unutmayın: NemID gereklidir. NemID hakkında daha fazla bilgi alın.

Ayrıca PA1 kağıt formunu da kullanabilirsiniz. Form, nyidanmark.dk sitesinin Formlar (Forms) bölümünde bulunabilir.

Pasaport başvurusu için ücret ödemeniz gerektiğini lütfen unutmayın. Başvurunuz reddedilirse, ücret size geri gönderilecektir. Ayrıca onaylı bir pasaport fotoğrafınızı eklediğinizden emin olun. Pasaport fotoğrafları için gereklilikler hakkında daha fazla bilgi alın. (yalnızca Danca dilinde mevcut)

Değişen kişisel bilgi

Immigration Service’in kayıtlarındaki işisel bilginizin (doğum tarihiniz ya da milliyetiniz gibi) doğru olmadığını düşünüyorsanız, bilginizin değiştirilmesi için başvurabilirsiniz.

Kişisel bilginin değiştirilmesi için başvuru

Başvuru formu PE1

Okul gezilerinde yabancı çocuklar

Başka bir Avrupa Birliği ülkesindeki okul gezisine gitmek isteye Avrupa Birliği vatandaşı olmayan yabancı çocuklar genellikle okulun okul gezi listesine kayıtlı olmaları şartıyla pasaportsuz seyahat edebilirler. Okul seyahat listeleri hakkında daha fazla bilgi alın.

Sığınmacılar için seyahat kısıtlamaları

Sığınmacı pasaport aldığı zaman, bu pasaport sığınmacının zulüm riski taşıdı ülkeye ya da ülkelere seyahatini geçersiz kılar. Immigration Service’e bu seyahat kısıtlamasının kaldırılması için başvurabilirsiniz.

Sığınmacı olarak sürekli oturma izniniz varsa ve kendi ülkenizde (ya da iltica yetkililerin zulüm riski taşıdığınızı düşündüğü bir ülkeye) tatile ya da kısa bir ziyarete giderseniz, Immigration Service oturma izninizi iptal eder. Bu, ilk oturma izninizi aldığınız noktadan on yıl sonrasına kadar olabilir. Diğer bir deyişle, sığınmacı olarak ilk oturma izninizi aldığınız tarih ile kendi ülkenize (ya da iltica yetkililerinin zulüm riski taşıdığınızı düşündüğü bir ülkeye) gittiğiniz tarih arasında on yıl geçmelidir.

Sığınmacı olarak geçici bir oturma izniniz varsa ve kendi ülkenizde (ya da iltica yetkililerin zulüm riski taşıdığınızı düşündüğü bir ülkeye) tatile ya da kısa bir ziyarete giderseniz, Immigration Service ne kadar süredir oturma izni sahibi olduğunuza bakmaksızın oturma izninizi iptal eder.

On yıldan uzun bir süredir sığınmacı olarak oturma izniniz varsa ve sürekli oturma izni almışsanız, pasaportunuzdaki ya da seyahat belgelerinizdeki seyahat sınırlandırmasının kaldırılması için başvurabilirsiniz. Bu noktada, pasaportunuz uzatıldıysa ya da yeni bir pasaport verildiyse  seyahat sınırlandırması otomatik olarak kaldırılır.

Seyahat sınırlandırmasının kaldırılması için başvuru

Başvuru formu G (yalnızca Danca dilinde mevcut)

Pasaportun uzatılması

Pasaport sınırlı bir süre için geçerlidir. Geçerlilik belirli koşullarda uzatılabilir.

Pasaportun uzatılması için başvuru

PA1-2 online (Danca ve İngilizce versiyon)

Lütfen unutmayın: NemID gereklidir. NemID hakkında daha fazla bilgi alın.

PA2 kağıt formunu da kullanabilirsiniz. Form, nyidanmark.dk Formlar (Forms) bölümünde bulunabilir.

Uzatma için başvurduğunuzda ücret alınmayacaktır.

Pasaportunuz zarar görürse

Danimarka seyahat belgeleriniz ya da yabancı pasaportunuz zarar görürse, yenisi için başvurabilirsiniz. Başvuruyla birlikte zarar görmüş pasaportu da bulundurmayı unutmayın.

Pasaportunuzu kaybederseniz

Danimarka seyahat belgelerinizi ya da yabancı pasaportunuzu kaybederseniz, bunu polise bildirmelisiniz. Kopenhag’ın kentsel alanında yaşıyorsanız, pasaportunuzu kaybettiğinizi belirten bir polis raporu aldığınızdan emin olun. Bu raporu, Immigration Service’in Service Centre’ına yeni pasaport başvurusu teslimi yaptığınızda getirmeniz gerekecektir. Kopenhag’ın kentsel alanı dışında yaşıyorsanız, yerel polis merkezinizde yeni bir pasaport için başvurabilirsiniz.

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort