Sürgün Engelleri

Sürgün Engelleri

Bir sığınmacı son iltica reddini aldığı zaman, Danimarka’dan ayrılmalıdır.

Ayrılmak mümkün olmadığı zaman

Sığınmacı gönüllü olarak ayrılmıyorsa, polis tarafından zorla sınır dışı edilir. Ancak bazı durumlarda, başvuranı sınır dışı etmek mümkün değildir, örneğin pasaport kolayca verilemiyorsa. Ancak, reddedilen herhangi bir sığınmacının, ülkeden ayrılırken, çıkışında ona eşlik edecek yetkililerin güvenlik için yanında bulunması gerekir. Bu, pasaport ve seyahat belgelerini ve polis tarafından gerekli görülen diğer şeylerin kontrolü için eşlik etmeyi içerir.

Eğer polis, başarılı olamayarak en az 18 aydır reddedilmiş bir sığınmacıyı sınır dışı etmeye teşebbüs ediyorsa,  sığınmacı tam olarak işbirliği içerisindeyse ve sürgün etme mümkün olmamaya devam ediyorsa, The Immigration Service geçici bir oturma izni verebilir.

Bu üç durum geçici oturma izninin verilebilmesi için karşılanıyor olmalıdır. Sığınmacı polis ile işbirliği içerisinde değilse, polis sürgün edemiyor olsa bile, oturma izni alamaz.

Oturma izni, ilk 12 aylık dönem için sürgün edilme mümkün olmadığından verilir. Bundan sonra, kendi isteği ile Danimarka’dan ayrılmasının hâlâ imkânsız olması ve polisin de hâlâ sürgünü gerçekleştirememesi geçerliyse, başvuran iznin uzatılması için başvurabilir.

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort