Oturma İzninizin Feshedilmesi

Oturma İzninizin Feshedilmesi

Danimarka oturma izni almış olmanıza rağmen, izniniz iptal edilebilir ya da uzatılması reddedilebilir ki bu da Danimarka’da yaşama hakkınızı ortadan kaldırır. Bu, birkaç sebepten gerçekleşebilir. Ancak, iltica dosyalarında özel kurallar geçerlidir. Bir sığınmacı oturma iznini yalnızca gönüllü olarak kendi ülkesine döndüğünde ya da güvenli üçüncü bir ülkede koruma aldıysa kaybedebilir.

Durumunuz değişirse

The Immigration Service oturma izninizin verildiği şartlar artık geçerli değilse, oturma izninizi iptal edebilir ya da uzatılmasını reddedebilir, örneğin, Immigration Service artık kendi ülkenize dönmenizin zulüm riski taşımadığına karar verirse.

Kendi ülkenizdeki genel koşullar büyük ölçüde değiştiyse de böyle olabilir, örneğin, siyasi gücün değişmesi gibi.

Sığınmacı olarak sürekli oturma izniniz varsa ve kendi ülkenize (ya da iltica yetkililerinin zulüm riski taşıdığına karar verdiği bir ülke) tatile ya da başka bir kısa ziyaret için giderseniz, Immigration Service oturma izninizi iptal edebilir. Bu, ilk oturma izninizi aldığınız noktadan on yıl sonrasına kadar olabilir. Diğer bir deyişle, sığınmacı olarak ilk oturma izninizi aldığınız tarih ile kendi ülkenize (ya da iltica yetkililerinin zulüm riski taşıdığınızı düşündüğü bir ülkeye) gittiğiniz tarih arasında on yıl geçmelidir.

Sığınmacı olarak geçici bir oturma izniniz varsa ve kendi ülkenizde (ya da iltica yetkililerin zulüm riski taşıdığınızı düşündüğü bir ülkeye) tatile ya da kısa bir ziyarete giderseniz, Immigration Service ne kadar süredir oturma izni sahibi olduğunuza bakmaksızın oturma izninizi iptal eder.

Sahtekârlık

The Immigration Service sizin yetkililere yanlış bilgi verdiğinizi bulursa oturma izninizi iptal etme ya da uzatılmasını reddetme hakkına sahiptir. Bu, geçici ya da sürekli bir oturma izni sahibi olup olmamanız fark etmeksizin geçerlidir.

Diğer durumlar

The Immigration Service, eğer milli güvenliğe, kamu düzenine, emniyetine ya da sağlığına tehlike arz ediyorsanız, oturma izninizi iptal etme ya da uzatılmasını reddetme hakkına sahiptir. Bir savaş suçlusu ya da Danimarka dışında politik olmayan bir suç işlediyseniz oturma izniniz yine iptal edilebilir. Sonuç olarak, Danimarka dışındayken suçlu bulunurken, suçu Danimarka’da işlerseniz sınır dışı edilirsiniz ve oturma izniniz iptal edilebilir.

Göz önüne alınacak kişisel durum

Kişisel durumunuz oturma izninizin uzatılmasının reddedilmesinin ya da iptal edilmesinin özellikle travmatik olacağına işaret ediyorsa, the Immigration Service oturma izninizin uzatılmasının reddedilmesini ya da iptal edilmesini seçmeyebilir. Aşağıdaki faktörler göz önüne alınacaktır:

  • Danimarka’daki kalışınız boyunca Danimarka toplumuyla olan ilişkiniz
  • Yaşınız, sağlığınız ve diğer kişisel durumlar
  • Danimarka’nın diğer sakinleriyle olan ilişkiniz
  • Kendi ülkenizle olan ilişkiniz
  • Kendi ülkenize dönmenizin size zararı olup olmayacağı

Yurt dışında kalmak oturma izninizi hükümsüz kılabilir

Uzun bir süre için Danimarka’dan ayrıldıysanız, ya da artık Danimarka’daki oturumunuz devam etmiyorsa, oturma izniniz hükümsüz kılınabilir.

Danimarka’daki oturumunuz devam ediyorsa (yani, bir Danimarka adresine kayıtlıysanız) ülkenin dışında ne kadar süre kalabileceğiniz sınırlıdır. Sınırlı süre içinde Danimarka’ya dönmezseniz, oturma izniniz otomatik olarak hükümsüz kılınır.

Danimarka’dan ayrılırsanız oturma izninizi hükümsüz kılınmasından nasıl koruyacağınız hakkında daha fazla bilgi alın.

Kendi ülkenize dönmenizde tekrar değerlendirme dönemi talep hakkı

Kendi ülkenize dönmeniz nedeniyle Danimarka’daki adresinizden ayrıldıysanız, yani kendi ülkenize gönüllü ve sürekli bir dönüş, tekrar değerlendirme dönemi hakkına sahipsinizdir. Bu, Danimarka’daki adresinizden ayrılmanızın 3 ya da 12 ay sonrasına kadar oturma izninizin iptal edilmeyeceği anlamına gelir. Bu dönemin süresi ne tür oturma iznine sahip olduğunuza göre değişir.

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort