Oturma İzninin Uzatılması

Oturma İzninin Uzatılması

Bir noktada sürekli oturma izni almak isteyen geçici oturma iznine sahip olan bir kişi, izni engellemeyen nedenler olmaması şartıyla oturma izninin uzatılması için başvurabilir.

Anlaşma durumundaki sığınmacılar için, oturma izni yalnızca kendi ülkesindeki durumlarda temel gelişmeler varsa iptal edilebilir.

Koruma durumundaki sığınmacılar için, Danish Immigration Service sığınmacının durumunun hâlâ koruma gerektiriyor olup olmadığını değerlendirecektir. Böyle durumlarda, the Danish Immigration Service, sığınmacıyı kendi ülkesine döndürmenin Danimarka’yı Avrupa İnsan Hakları anlaşması altındaki yükümlülüklerini ihlal edecek duruma getirip getirmeyeceğini değerlendirecektir.

Değerlendirme esnasında, Danish Immigration Service her zaman sığınmacının oturma izninin iptal edilmesinin, örneğin sığınmacının Danimarka’yla ya da orada yaşayan biriyle olan bağlantısına zarar gelip gelmeyeceğini göz önüne alır.

Oturma izninin yenilenme başvuruları güncel oturma izninin sona erme tarihinin üç ay öncesinden teslim edilebilir. Son tarihe kadar başvurmazsanız, polis sizi sorguya alır ve para cezasına çarptırılırsınız.

Başvuru formları

Geçici oturma izninizin uzatılması için başvurduğunuzda, 18 yaşın üstünde ya da altında olmanıza bağlı olarak farklı başvuru formları kullanmanız gerekir.

Geçici oturma izninin uzatılması (yetişkenler)

Başvuru formu AS2 (İngilizce versiyon)

Geçici oturma izninin uzatılması (18 yaş altı çocuklar)

Başvuru formu AS2 (İngilizce versiyon)

Ayrıca başvuru teslimi de yapabileceğiniz Danish Immigration Service’in Citizen Service’inden başvuru formlarının çıktı versiyonlarını alabilirsiniz. Kopenhag’ın kentsel alanının dışında yaşıyorsanız, yerel polis merkezinizden formları alabilir ve başvuru teslimi yapabilirsiniz.

Yeniden giriş izni

Uzatma için başvurunuz işleme alındığında Danimarka’da kalmanıza izin verilir. Kararı beklerken Danimarka’dan ayrılmak isterseniz, tüm Schengen bölgesinde geçerli olan yeniden giriş izni için başvurabilirsiniz. Yeniden giriş izni, oturma izniniz geçersiz bile olsa, Danimarka’ya tekrar girmenizi sağlar.

Yeniden giriş izni

Başvuru formu (Danca/İngilizce versiyon)

Sürekli oturma izni

En az beş yıldır Danimarka’da yasal olarak kalıyorsanız, sürekli oturma izni almanız mümkündür. Sürekli oturma izni alabilmeniz için. Belirli gereklilikleri karşılamanız gerekmektedir. Sürekli oturma izni için genel koşullar hakkında daha fazla bilgi alın.

Danimarka’da son 8 yıldır iltica eden ve Danimarka toplumuna ayak uydurmak için istek gösteren başvuranlar için özel kuralların geçerli olduğunu lütfen unutmayın. Sekiz yıllık oturumu olan sığınmacıların özel esasları hakkında daha fazla bilgi alın.

Pasaport hakkında önemli bilgi

Immigration Service yabancı pasaportları ve anlaşma pasaportlarını yenilemekten sorumludur.

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort