Konaklamayı vb. İlgilendiren Sığınmacıların İşbirliği Yükümlülüğü

Konaklamayı vb. İlgilendiren Sığınmacıların İşbirliği Yükümlülüğü

Sığınmacının, iltica merkeziyle bir anlaşma/kontrat yapması gerekir. Kontrat, sığınmacının yer alacağı kursları ve diğer faaliyetler içerir ve merkezde sorumlu olduğu görevleri belirtir. Sığınmacı kontrata uymalıdır.

Sığınmacı, yabancı vatandaşlar için iltica merkezini işletmekle yükümlü insanlara ya da iltica merkezinde kalanlara karşı şiddetli veya tehditkâr davranışlarda bulunmamalıdır, merkezin işletilme yükümlülüklerinin yerine getirilmesini engellememeli ya da merkezin kanun ve nizamına engel olmamalıdır.

Sığınmacı, seyahat belgelerinin ve/veya vizenin alınmasında gerekli olan bilgileri polise vermelidir ve iltica başvurusu reddedilirse sınır dışı işlemlerinde de ilgili konularda yardımcı olmalıdır.

Sığınmacı, iltica merkezinde konaklamasıyla ilgili ve/veya sınır dışıyla ilgili işbirliği içinde olmazsa, Danish Immigration Service sığınmacıyı ‘’yemek ödeneği’’ programına yerleştirebilir ve/veya sığınmacıyı ayrılış merkezine gönderebilir.

Yemek ödeneği programı

Sığınmacı, Danish Aliens Act içinde belirtilen yükümlülüklere uymazsa, Danish Immigration Service sığınmacıyı ve ailesini, eğer mümkünse, ‘’yemek ödeneği’’ programına yerleştirir.

Bu program öncelikle, oturma izni için başvurularının son reddini almış olan sığınmacılara, son güne kadar ülkeyi terk etmemiş olanlara ve sınır dışı sürecinde polise yardım etmeyenlere yöneliktir.

Sığınmacı, ücretsiz öğünlerin verildiği kafeteryası olan bir merkezde yaşıyorsa ve yemek ödeneği programındaysa, sığınmacıya temel ödenek, ek ödenek ya da bakım ödeneği verilmez.

Sığınmacı, ücretsiz öğünlerin verilmediği bir merkezde yaşıyorsa ve yemek ödeneği programındaysa, sığınmacı temel ve bakım ödeneği alabilir ama ek ödenek alamaz.

18 yaş altında çocukları olan aileler 14 günde bir, yaşa bakılmaksızın bir tane ‘’çocuk paketi’’ alırlar. Çocuk paketi; meyve, alkolsüz içki ve birkaç tatlı içerir.

Yalnızca istisnai durumlarda, sınır dışı sürecinde yetkililere yardım etmeyen yabancı vatandaşlar için yemek ödeneği programını feshedebilir. Örneğin, refakatçisi olmayan küçük çocuklar ya da hayati tehlike içindeki hastaları içeren dosyalarda muafiyet yapılabilir.

Danish Immigration Service sığınmacıyı yemek ödeneği programına aldıysa, sığınmacı kararı Adalet Bakanlığı’na taşıyabilir.

Nakit ödenekler ve yemek ödeneği kapsamındaki sığınmacılar için güncel miktarlar hakkında daha fazla bilgi alın.

Ayrılış merkezine yerleştirilme

Başvurusu reddedilmiş bir sığınmacı yetkililere sınır dışı sürecinde yardım etmeyi reddediyorsa yerleştirme kuralları teşvik edici şekilde tasarlanmıştır.

Sığınmacı dört haftadır yemek ödeneği programındaysa ve hâlâ sınır dışı sürecinde polise yardımcı olmayı reddediyorsa, polis Danish Immigration Service’e sığınmacının ayrılış merkezine sevk edilmesini talep edebilir. O zaman Danish Immigration Service yerleştirilme kararını uygular. Yerleştirilme kararı polis tarafından duyurulacaktır.

Yerleştirilme kararı sığınmacının 18 yaş altı çocukları için de geçerlidir, eğer mümkünse.

Danish Immigration Service yerleştirilme kararını uyguladığı zaman, sığınmacı ve ailesi hemen ayrılış merkezine gönderilmelidir. Sığınmacı yerleştirilme kararına uymazsa, polis tarafından alıkoyulur.

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort