Eğitim ve Diğer Faaliyetler

Eğitim ve Diğer Faaliyetler

18 yaşın üstündeki bir sığınmacı iltica merkeziyle bir anlaşma/kontrat yapmalıdır. Kontrat sığınmacının iltica merkezinde yerine getirmesi gereken görevleri ve sığınmacıların eğitimde ve diğer faaliyetlerde yer almalarını belirtmelidir.

Sığınmacı iltica merkeziyle olan kontratının şartlarına uymazsa, ek ödeneği azaltılır ya da iptal edilir. Sığınmacılar için nakit ödenekler ve güncel miktarlar hakkında daha fazla bilgi alın.

Eğitim

7 ve 16 yaş arasındaki çocuklara ya iltica merkezinde ya da iltica merkeziyle ortaklığı olan kurslar sunulur. Çocuklara Danca, İngilizce ve Danimarka’daki ilk ve düşük ikinci sınıflardaki (folkeskole) diğer dersler öğretilir. Haftalık derslerin sayısı Danimarka’daki ilk ve düşük ikinci sınıflardaki derslere eşit olarak ayarlanmıştır. Bazı çocuklara ‘’folkeskole’’daki sınıflarda yer alma olanağı sunulur.

Başvurusunun son reddini almamış olan 18 yaş üstü sığınmacıların iltica merkezlerindeki ya da ortaklığındaki derslerde yer almaları gerekir. Dersler hem sığınmacının genel yeteneklerini hem de mesleki ya da sanatsal yeteneklerini arttırması için tasarlanmıştır. Sığınmacı 17 yaşın üstündeyse, bu derslerde yer almayı seçebilir.

Yeni gelmiş sığınmacıların konuk merkezindeki giriş derslerinde yer almaları gerekir. Bu giriş kursu Danca diline, kültürüne ve toplumuna giriş niteliğindedir. Bu kurs, daha sonra sığınmacının başvurusu Danimarka’da işleme alınırsa merkezlerin dışına çıktığında iş piyasasına ulaşım sağlayacak programları kullanmasını sağlayacak olan Danimarka iş piyasasını, eğitim sistemini ve Danimarka’da konaklamayı açıklar. Sığınmacının iş piyasasına ulaşımı ve merkezlerin dışındaki olanakları hakkında daha fazla bilgi alın.

Başlangıç evresi tamamlandığında ve sığınmacının başvurusunun Danimarka’da işleme alınacağına karar verildiği zaman, sığınmacının Danca, İngilizce ya da kendi dilindeki derslerde yer alması gerekir. Bu dersler ayrıca, eğer oturum verildiyse sığınmacının Danimarka’ya olan bütünleşme beklentilerini geliştirecek yetenekleri sağlayacak konuları ve aynı zamanda eğer iltica başvurusu reddedilirse kendi ülkesindeki yaşamına hazırlayacak konuları içerir.

Sığınmacı bir gençlik programına kabul edilirse, ücretli ya da ücretsiz stajda yer alabilir.

Sığınmacının, iltica başvurusundan en fazla üç ay sonra derslere katılmaya başlaması gerekir. Dersler için haftada ortalama 10 saat kullanılır.

Sığınmacı Danimarka’da oturma izni alırsa, sığınmacıya yaşadığı yerdeki belediyeye yerleştirilene kadar yoğun Danca dil dersleri sunulur.

Ücretli staj

Sığınmacı ücretli stajda yer alırsa, maaşı Danish Immigration Service’ten aldığı nakit ödeneğe (temel ödenek/bakım ödeneği/ek ödenek) dengeli şekilde ayarlanır. Maaşta kazanılan her Danimarka kronu, sığınmacının ödeneğinden aynı miktarda (krona-kron prensibi) düşülür. Sığınmacının bir iltica merkezinde ya da iltica merkezi ortaklığında bağımsız bir konaklamada yaşıyorsa kira ödemesi gerekebilir. Sığınmacının ayrıca eşi ve 18 yaş altındaki çocukları için de para ödemesi gerekebilir.

Diğer faaliyetler

18 yaş üstündeki tüm sığınmacıların günlük olarak iltica merkezlerindeki görevlere, kendi odasını/ortak alanları/mutfağı/banyoyu temizlemek gibi, yardım etmekten yükümlü olması sığınmacının iltica merkeziyle olan kontratının bir parçasıdır. Bu görevlere ek olarak; çalışanlara rutin ofis işlerinde ve binaların, mobilyaların ve iltica merkezinin ortak alanlarının tamir ve onarımına yardım etmek gibi merkezdeki (‘’ev işi faaliyetleri) diğer görevlere de yardım edebilir.

Sığınmacı halen başvurusunun Danimarka’da işleme alınıp alınmayacağının kararını bekliyorsa, yalnızca ev işi faaliyetlerine yardım edebilir. Bu, başvuru reddedildiyse ve sığınmacı sınır dışı sürecine yardım etmeyi reddediyorsa da geçerlidir.

Sığınmacının başvurusu Danimarka’da işleme alındıysa, hem ev işi faaliyetlerinde hem de iltica merkezi ortaklığında olmayan bir şirkette ücretsiz iş eğitim programlarında (ev dışı faaliyetleri) yer alabilir. Sığınmacı ayrıca ücretsiz yardım işlerinde ve diğer tür gönüllü işlerde de yer alabilir.

İş olasılıkları hakkında daha fazla bilgi alın.

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort