Arkadaşlar ya da Aileyle Özel Olarak Yaşama

Arkadaşlar ya da Aileyle Özel Olarak Yaşama

Bir sığınmacı, Danimarka’da yasal olarak yaşayan ailesi ya da arkadaşlarıyla özel olarak yaşamak için Danish Immigration Service’e başvurabilir.

Koşullar

Sığınmacı ve ailesi, eğer mümkünse, sığınmacı ve ailesi Danimarka’da oturma izni alana, Danimarka’dan ayrılana, Danimarka’dan sınır dışı edilene kadar, sığınmacının Danimarka’da yasal olarak yaşayan ailesinin ya da arkadaşlarının yanına taşınabilirler. Aşağıdaki koşullar karşılanmalıdır:

 • Danish Immigration Service sığınmacının ve konutun koşulları karşıladığını onaylamalıdır.
 • Sığınmacı, Danish Immigration Service ile konutta yaşamasının koşullarını belirten bir kontrat yapmalıdır. Bu koşullar, iltica başvurusunun işlem sürecinde göçmen yetkililere yardımı ve/veya iltica başvurusunun son reddini aldığında sınır dışı sürecine ya da başvurunun geri çekilmesinde yardımı içerir.
 • Konut, sığınmacının ailesinin konaklaması için uygun olmalıdır.
 • Konutta zaten yaşayan kişi (aile üyesi ya da arkadaş) Danimarka’da yasal olarak kalıyor olmalıdır.
 •  Konut, Danish Integration Act. bağlamında sığınmacı almayan belediyelerden birinde olmamalıdır. 2015’te, aşağıdaki belediyeler sığınmacı almamaktadır: Copenhagen, Ballerup, Brøndby, Gladsaxe, Herlev, Albertslund, Hvidovre, Høje-Taastrup, Rødovre, Ishøj ve Vallensbæk.

Aşağıdaki koşullar ayrıca karşılanmalıdır:

 • Sığınmacı, iltica başvurusu yaptığı tarihten itibaren en az 6 aydır Danimarka’da yaşıyor olmalıdır.
 • Danish Immigration Service sığınmacının iltica başvurusunun Danimarka’da işleme alınacağına karar vermiş olmalıdır.
 • Sığınmacı ya da bir aile üyesi, herhangi bir zamanda, ulusal güvenliğe, kamu düzenine, güvenliğine ya da sağlığına bir tehdit olması nedeniyle kovulamaz (yönetimsel kovulma).
 • Sığınmacı ya da bir aile üyesinin, herhangi bir zamanda mahkeme tarafından kovulamaz.
 • Sığınmacı ya da bir aile üyesi, herhangi bir zamanda, Danimarka ceza kanunu ihlal etmesi nedeniyle hapis cezasına (para cezası ya da tutuksuz) çarptırılamaz.
 • Sığınmacı ya da bir aile üyesi, Refugee Convention’ın sınır dışı nedenlerini (sığınmacının barış ya da insanlığa karşı ciddi bir suç işlediğine, politik olmayan bir şekilde savaş suçlusu olduğuna dair ciddi şüpheler varsa) kapsayamaz.
 • Başvuru, eğer açıkça temelsiz prosedüre ya da hızlandırılmış açıkça temelsiz prosedüre göre işleme alınmaz. İltica için başvuru süreçleri hakkında daha fazla bilgi alın.

18 yaşın altındaki bir sığınmacıya yalnızca, özel bir değerlendirmeden sonra, Danish Immigration Service onun çıkarlarının yönündeyse ve yukarıda bahsedilen koşullar karşılanıyorsa, ailesi ya da arkadaşlarıyla özel olarak yaşamasına izin verilir.

Danish Immigration Service, sığınmacıların ailesi ya da arkadaşlarıyla özel olarak yaşamasını reddederse, sığınmacı kararı Adalet Bakanlığı’nda üst mahkemeye taşıyabilir. Ancak, ret nedeni konutun coğrafi yerine bağlıysa, kararın üst mahkemeye taşınması mümkün değildir.

Devam eden sağlık hizmeti ve nakit ödenekleri

Sığınmacı ve ailesi, eğer mümkünse, en yakın iltica merkezi aracılığıyla gerekli sağlık hizmeti, eğitim ve diğer faaliyetleri alabilir.

Sığınmacı, gerekli koşulları karşılıyorsa Danimarka’da çalışabilir. Çalışma hakkında daha fazla bilgi alın.

Onay dönemi

Aile veya arkadaşlarla özel olarak yaşama onayı, sığınmacı Danimarka’da oturma izni alana, Danimarka’dan ayrılana ya da Danimarka’dan sınır dışı edilene kadar geçerlidir. Danish Immigration Service, aile ya da arkadaşlar ile özel olarak yaşanması onayını sığınmacı artık kontrattaki gereklilikleri karşılamıyorsa iptal edebilir, bu sığınmacının iltica merkezinde yaşayacağı anlamına gelmektedir. Bu, eğer sığınmacı, örneğin iltica başvurusunun işlem sürecinde Danish Immigration Service ile işbirliği yapmıyorsa ya da artık başvurusunun son reddini aldıktan sonra sınır dışı süreci için yardımcı olmuyorsa ya da Danimarka ceza kanununu ihlal ettiği için tutuklandıysa ya da kovulduysa geçerlidir.

Danish Immigration Service, sığınmacının ve ailesinin, eğer mümkünse, iltica merkezinde kalmasına karar verirse, bu karar Adalet Bakanlığı’nda üst mahkemeye taşınabilir.

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort