Eşler ve Birlikte Yaşayan Çiftler

Eşler ve Birlikte Yaşayan Çiftler

Eşiniz ya da birlikte yaşadığınız partneriniz Danimarka’da ikamet ediyorsa, aile birleşimi nedeniyle oturma izni için başvurabilirsiniz.

Lütfen ‘’eş’’in hem eş hem de birlikte yaşanılan partner için kullanılan kapsayıcı bir terim olduğunu unutmayın. ‘’Evlilik’’ hem evlilik hem de sürekli beraber yaşama için kullanılan kapsayıcı bir terimdir. Birkaç istisna dışında, hem eşler hem de birlikte yaşayan partnerler için aynı kurallar geçerlidir. Eşler ve birlikte yaşayan çiftler için gereklilikler arasında bir farklılık olursa bu metinde açıklanır.

Danimarka’daki eş, Aliens Act Section 7 (3) ile geçici koruma durumundaysa, aile birleşiminde kişiyi desteklemesi için oturma iznini yenilemesi gerekmektedir. Geçici koruma durumu hakkında daha fazla bilgi alın.

Danimarka’da Avrupa birliği esasları altında ikamet eden Avrupa Birliği (EU/EEA) ve İsviçre vatandaşları için özel esaslar olduğunu lütfen unutmayın. Avrupa Birliği (EU) ve Nordik Vatandaşlar hakkında daha fazla bilgi alın.

Eşler ve Birlikte Yaşayan Çiftler
Eşler ve Birlikte Yaşayan Çiftler

Danimarka’daki eşiniz ya da partneriniz, eğitim ya da iş için oturma izni almış yabancı milliyetten biriyse yine özel esaslar geçerlidir. Eğitim ve hakkında daha fazla bilgi alın.

Aşağıda gerekliliklerin kısa bir genel açıklamasını bulabilirsiniz.

Lütfen bu sayfadaki bilgilerin esasların basitleştirilmiş ve düzenlenmiş hali olduğunu unutmayın. Esaslar ile ilgili şüphede kalırsanız ya da esaslar hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz lütfen Danish Immigration Service ile iletişime geçin.

Gençler için yol gösterme sistemi

The Danish Immigration Service’in gençler için özel bir yol gösterme sistemi vardır. Bu yol gösterme sistemi kendi rızasıyla evlenmeyecek olan her iki cinsiyetten de olan genç insanlara hitap ediyor. Gençler için yol gösterme sistemi hakkında daha fazla bilgi alın.

Eş veya partner ile aile birleşimi için gereklilikler

Aile birleşimi yapabilmeniz için sizin tarafınızdan karşılanması gereken birçok gereklilik vardır. Eşlerle ayrı ayrı ilgili olduğu gibi eşlerin ikisini de ilgilendiren gereklilikler vardır. Ayrıca evlilik ile ilgili olan gereklilikler de vardır.

Her gerekliliğin altında muafiyet/istisna olasılıkları hakkında bilgiye ve gerekliliğin kapsamlı bir açıklamasına giden bir link bulunmaktadır.

Sizi ve eşinizi/partnerinizi ilgilendiren gereklilikler

 • En az 24 yaşında olmalısınız. 24 yaş kuralı hakkında daha fazla bilgi alın.
 • Danimarka’ya olan müşterek bağlılığınız herhangi bir ülkeye olan müşterek bağlılığınızdan büyük olmalıdır. Bağlılık gerekliliği eşiniz/partneriniz 26 yıldan uzun bir süredir Danimarka vatandaşıysa geçerli değildir. Eşiniz ya da partneriniz Danimarka’da doğmuş ve Danimarka’da büyümüşse ya da Danimarka’ya küçük bir çocukken gelmişse ve Danimarka’da 26 yıldır yasal olarak yaşıyorsa da aynı şekilde geçerli değildir. Bağlılık gerekliliği hakkında daha fazla bilgi. Bağlılık gerekliliği hakkında daha fazla bilgi alın.
 • Her ikiniz de başvuran kişiyi (ve yanınızda gelecek herhangi bir çocuğu) kendi yetenekleri imkân verdiği sürece Danca’yı öğrenmesi ve Danimarka toplumuna ayak uydurabilmesi için aktif olarak destekleyeceğinizi belirten bir bildiri imzalamalısınız.

Sizi (başvuranı) ilgilendiren gereklilikler

Kişinin (başvuranın) ikinci dil olarak Danca testini oturma izni verilmiş bir vatandaş olarak ikamet edebilmesi için altı ay içinde geçmiş olması gerekmektedir. Danca testi hakkında daha fazla bilgi alın.

Danimarka’da yaşayan sizin (başvuranın) eşinizi ilgilendiren gereklilikler

 •  Danimarka’daki eşinizin/partnerinizin hem kendini hem de sizi geçindirebilmesi gerekmektedir. Çoğu durumda, bu gereklilik eşiniz/partneriniz başvurunun The Immıgration Service tarafından işleme alınmasından 3 yıl öncesine kadar Active Social Policy Act (lov om aktiv socialpolitik) ya da the Integration Act (integrationsloven)  sosyal yardımı almadıysa karşılanır. Kendini geçindirebilme gerekliliği hakkında daha fazla bilgi alın.
 • Eşinizin/partnerinizin konakladığı yerde yeterli kullanım alanı olması gerekmektedir. Konut gerekliliği hakkında daha fazla bilgi alın.
 •  Eşiniz/partneriniz, siz Danimarka’ya taşındıktan sonra, teminat olarak bankaya herhangi bir sosyal yardım için size belediyeniz tarafından ödenecek olan 52.490,12 Danimarka kronu yatırmalıdır.Teminat gerekliliği hakkında daha fazla bilgi alın.
 • Siz ve partneriniz yasal olarak evli değilseniz, Danimarka’daki partnerinizin sizi desteklemek için tüm sorumluluğu üstleniyor olmalıdır.Sürekli birlikte yaşama hakkında daha fazla bilgi alın.
 • Eşiniz Danimarka’da sürekli ikamet ediyor olmalıdır.
 • Başvurunuzun işleme alınmasından 10 yıl öncesine kadar eşinizin, varsa önceki eşine, şiddet uygulama suçu işlememiş olması gerekmektedir. Önceki eşe/partnere karşı şiddet hakkında daha fazla bilgi alın.
 • Bir çocukla aile birleşimi için başvurduysanız ve bu başvurunuz Danimarka’daki eşiniz son 10 yıl içinde çocuklara şiddet uygulama suçu işlediği için reddedildiyse ve o çocuk kendi ülkesindeki aile üyeleri ile birlikte kalamıyorsa bu aynı konuyla ilgili değildir.

Danimarka’daki eşinizin/partnerinizin Danimarka/Nordik vatandaşı olmaması halinde ek gereklilikler

 •  Danimarka’daki eşinizin/partnerinizin sığınak ya da koruma durumu altında Aliens Act Section 7 (1) ya da (2) or Section 8 dolayısıyla oturma izni olmalıdır ya da son üç yıldır sürekli Danimarka oturma iznine sahip olmalıdır.
 • Eşinizin/partnerinizin Aliens Act Section 7 (3) nedeniyle uzatılmış bir oturma iznine sahip olması gerekmektedir.
 • Eşinizin/partnerinizin Danimarka’da sürekli oturma izni alabilmek için gerekli olan koşulları karşılıyor olması gerekmektedir. Bu gereklilik, eğer eş Danimarka’da sığınak ya da koruma durumunda bulunduğu için oturma iznine sahipse geçerli değildir. Oturma izni için gerekli koşullar hakkında daha fazla bilgi alın.

Evlilik ile ilgili gereklilikler

Muafiyet

Bir ya da daha fazla gereklilik özel nedenler söz konusuyla geçerli olmayabilir. Danimarka’daki eşiniz/partneriniz:

The Immigration Servide bir ya da daha fazla gereklilikten muaf olup olmadığınıza başvurunuzu almadan önce karar veremez. Sonuç olarak, The Immigration Service size muaf olup olmadığınız ile ilgili önceden geçerli bir cevap veremez.

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort