Eğer Aile Birleşmesi Veya İltica Şartları Altında Oturma İzniniz Var Ve Danimarka’dan Ayrılıyorsanız

Eğer Aile Birleşmesi Veya İltica Şartları Altında Oturma İzniniz Var Ve Danimarka’dan Ayrılıyorsanız

Danimarka’dan uzun bir süreliğine ayrılırsanız ya da artık Danimarka’da oturmuyorsanız oturma izniniz düşebilir.

Eğer oturma izniniz düşerse Danimarka’da oturma hakkınızı kaybedersiniz. Bu, eğer Danimarka dışında uzunca bir süre kalırsanız ve Danimarka’ya geri dönmek isterseniz girişinizin reddedilebileceği anlamına gelir.

Eğer oturum izniniz düşer ve Danimarka’ya tekrar dönmek isterseniz, tekrar yeni bir oturma iznine başvurmak zorunda kalırsınız. Yeni başvurunuz güncel düzenlemelere göre işleme koyulacaktır.

Eğer Aile Birleşmesi Veya İltica Şartları Altında Oturma İzniniz Var Ve Danimarka'dan Ayrılıyorsanız
Eğer Aile Birleşmesi Veya İltica Şartları Altında Oturma İzniniz Var Ve Danimarka’dan Ayrılıyorsanız

Oturma iznim nasıl düşer?

Eğer Danimarka’da ikametiniz yoksa oturum izniniz otomatik olarak düşer, yani evinizi satar veya evinizin kira sözleşmesini fesih ederseniz ve Merkezi Nüfus İdaresi’nde (CPR office) Danimarka adresiniz artık kayıtlı değilse ve Danimarka’yı terk ederseniz oturum izniniz otomatik olarak düşer.

Eğer Danimarka’da oturma izniniz varsa ülkeden oturum izniniz düşmeksizin ne kadar ayrılabileceğinize dair kurallar mevcuttur.

  • Eğer Danimarka’da resmi olarak 2 yıldan az ikamet ettiyseniz, Danimarka’dan tek seferde en fazla 6 aylığına ayrılabilirsiniz.
  • Eğer Danimarka’da resmi olarak 2 yıldan fazla ikamet ettiyseniz Danimarka’dan tek seferde en fazla 12 aylığına ayrılabilirsiniz.

Eğer Danimarka’ya süre sınırı içinde dönmezseniz oturum izniniz otomatik olarak düşer.

Danimarka’da ikametiniz yoksa, Danimarka’dan ayrılırsanız veya Danimarka’dan tek seferde 12 aydan fazla süreliğine ayrılırsanız kalıcı oturma izniniz olsa bile düşer.

Ancak, çocuk tek seferde 3 aylığına Danimarka dışına çıkarsa ve çocuğun eğitimine, kaynaşmasına negatif etkisi oluyorsa, 18 yaşın altındaki bir çocuğun oturum izni 3 ay sonra düşer.

Çocuğun yurtdışında kalması ile ilgili daha fazla okuyun.

Zorunlu askerlik hizmeti veya diğer istemsiz hizmetler nedeniyle Danimarka dışında geçirilen süre sayılmaz.

Grönland veya Faroe Adaları’nda geçirilen süre Danimarka dışında geçirilmiş olarak görülür.

Eğer Danimarka’da sığınmacı statüsündeyseniz (yani, iltica şartları altında oturma izniniz varsa) oturma izniniz ancak kendi ülkenize gittiğinizde veya 3. bir ülke tarafından koruma önerildiğinde düşer.

Eğer bir mülteci ile ailenin yeniden birleşmesi şartları altında oturma izniniz varsa ve mülteci ile birlikte mültecinin ülkesine veya bir önceki ülkesine orada oturmak için dönmeyi seçerseniz özel kurallar uygulanır. Ülkeye iadeden sonra yeniden değerlendirme süresi ile ilgili daha fazla bilgi.

Özel izin için başvurabilirsiniz

Oturum izninizin düşmesini engellemek için özel izine başvurabilirsiniz. Hem Danimarka’dan ayrılmadan önce hem de sonra başvuru yapmak mümkündür.

Göçmenlik Bürosu özel izin başvurusunu Danimarka’dan ayrılmadan önce yapmanızı önerir.

Geçerli bir amaca bağlı özel izin

Eğer özel izin için başvurursanız Göçmenlik Bürosu’ndan Danimarka dışında 6 veya 12 aydan daha fazla kalabilmek için izin istersiniz ya da ikametinizden vazgeçmiş olursunuz.

Niyetiniz geçici olarak Danimarka dışında kalmak olmalıdır, ayrıca Danimarka’dan ayrılışınızın geçerli bir amacı olmalıdır:

  • eğitim
  • çocuk bakıcısı olarak kalmak
  • Danimarka yetkilileri, kurumu, kuruluşu veya şirketi için yurt dışına gönderilme
  • uluslararası kurum, kuruluş veya merkezi Danimarka’da olan şirket için yurtdışına gönderilme

Geçerli amaca bağlı özel izin için hem Danimarka’dan ayrılmadan önce hem de sonra başvurabilirsiniz. Eğer Danimarka’dan ayrıldıktan sonra başvuru yaparsanız geçerli amacınız diğer ülkede kaldığınız süre zarfından Danimarka’ya dönmek istediğiniz zamana kadar geçerli olmalıdır.

Danimarka’ya dönerken karşılaşılan engeller nedeniyle özel izin

Artık Danimarka’da ikamet etmiyorsanız ve Danimarka’yı terk ettiyseniz veya Danimarka dışında izin verilen süreden daha uzun bir süre kaldıysanız ama Danimarka’ya dönme imkanınız olmadıysa özel izin için başvuru yapabilirsiniz. Göçmenlik Bürosu bazı durumlarda oturum izninizin düşmediğine karar verebilir:

  • Danimarka’ya izin verilen süre içerisinde (6 veya 12 ay) geri dönme niyetindeyseniz ve
  • kontrolünüz dışındaki öngörülemeyen olaylar nedeniyle Danimarka’ya dönemediyseniz. Bu durumlara örnek olarak; hastalık, hapsedilme, savaş, doğal afetler ve kaldığınız ülkeden ayrılmakta sorun yaşamak gösterilebilir.

Eğer bir çocuğun oturma izni yurtdışında kalması nedeniyle düşerse, çocuk için yeni oturma izni ile ilgili özel kurallar mevcuttur. Çocuğun yurtdışında kalması ile ilgili daha fazla okuyun.

Süre

Özel izin süreleri ile ilgili kararlar duruma göre verilir ve birçok unsura bağlıdır, örneğin; özel izine neden başvuruyorsunuz, Danimarka’da ne kadar yaşadınız ve sizi Danimarka’ya bağlayan şeyler gibidir. Normalde özel izin süresi en fazla 4 yıla kadar uzatılabilir. Eğer Danimarkalı veya yabancı bir şirket tarafından, Danimarka yetkilisi veya bir Danimarkalı tarafından, uluslararası kurum/kuruluş tarafından veya eğitiminizin bir parçası olarak yurtdışına gönderiliyor iseniz 4 yıldan fazla özel izin alabilirsiniz.

Özel izin sürenizin uzatılması için başvuruda bulunabilirsiniz. Uzatma başvuruları özel iznin süresi dolmadan önce yapılmalıdır.

Eğer özel izin nedeniniz ortadan kalkınca veya özel izin süreniz dolmadan önce Danimarka’ya geri dönmezseniz oturum izniniz düşer. Eğer Danimarka’ya tekrar dönmek isterseniz, yeni bir oturum iznine başvurmak zorunda kalırsınız.

Danimarka oturma iznine sahip aile üyeleri

Eğer özel izin aldıysanız, özel izin yanınızda yaşayan 18 yaş altındaki çocuklara uygulanabildiği gibi eşiniz/birlikte yaşadığınız partnerinize uygulanabilir. Aile üyelerinizin özel izin süresi sizinkiyle aynı süre olacaktır.

Eğer eşiniz/partneriniz Danimarka’da kalıyor ve aile üyeleri birleşimi şartları altında geçici oturma iznine sahipse aynı adresi paylaştığınız için oturma izni geri çekilebilir.

Nasıl başvurulacağına dair daha fazla bilgi.

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort