Diyanet Çalışanları Göçmen Testi

Diyanet Çalışanları Göçmen Testi

15 Kasım 2010’dan itibaren, Danimarka’da diyanet çalışanı olarak oturma izninizin uzatılabilmesi için göçmen testini geçmeniz gerekmektedir. Diyanet çalışanlarına genellikle toplamda üç yıl olmak üzere başlangıçta bir seferde bir yıl uzatma imkânı ile yedi aylık oturma izni verilir.

Yeni kurallar altında diyanet çalışanlarının, oturma izinlerini aldıkları ilk altı ay içerisinde göçmen testini geçerlerse oturma izinleri uzatılabilir. Test devamlı olarak tüm yıl boyunca sunulmaktadır.

Test hakkında

Göçmen testi iki bölümden oluşan sözlü bir testtir: Danca dil yeteneklerinizi test eden dil testi ve Danimarka ve Danimarka toplumu hakkındaki bilginizi test eden bilgi testi. Testler art arda gerçekleşmektedir ve göçmen testinden geçebilmek için iki testten de geçmeniz gerekmektedir. Test bütün olarak yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

Test cevaplamanız gereken 70 sorudan oluşur: 40 soru Danca dil yeteneğinizi test etmek için ve 30 soru Danimarka toplumuyla ilgilidir. Göçmen testini geçebilmek için, dil testinde en az 28 puan ve bilgi testinde de en az 21 puan almanız gerekir.

Dil testinde basit soruları anlayıp cevaplamakla birlikte günlük terimleri ve birkaç Danca söylemi de anlamanız beklenir.

Bilgi testi Danimarka normları, değerleri ve temel haklar hakkında sorular içerir, örneğin, demokrasi prensipleri, bir bireyin kişisel özgürlüğü ve bütünlüğü, cinsiyet eşitliği ve ifade ve din özgürlüğü. Ayrıca sünnet yasağı, zorunlu evlilik yasağı, ebeveynlerin çocuklarına olan sorumluluğu, eğitim, sağlık, çalışma, vergi vb. gibi konuları içeren gerçekçi ve somut sorular da bulunmaktadır.

Lütfen tüm soruların Danca sorulacağını ve tüm soruları Danca cevaplamak zorunda olduğunuzu unutmayın. Bu ayrıca tüm soruların Danca sorulacağı ve cevaplanacağı bilgi testi için de geçerlidir.

Teste girmek

Göçmen testine Glostrup’taki (Kopenhag’ın dışında) Vestegnens Sprog- og Kompetencecenter’da gireceksiniz.

Teste girmek için zamanında geldiğinize emin olun. ID fotoğrafınızı ve oturma izni aldığınızı belirten Danish Immigration Service’ten gelen mektubu yanınızda getirmeniz önemlidir.

Teste telefon, bilgisayar, kitap ya da not gibi araçlar getiremezsiniz.

Göçmen testi bilgisayar aracılığıyla gerçekleştirilen sözlü bir testtir. Bilgisayarı yönetmenize ya da klavye ya da fareyi kullanmanıza gerek yoktur. Test süresince bilgisayar size soruları sorarken kulaklıklarınız kulağınızda takılı bir şekilde oturuyor olacaksınız. Çoğu soru yanında bir resimle birlikte sorulur. Soruları kulaklığa bağlı mikrofon aracılığıyla cevaplayacaksınız. Cevaplarınız kaydedilecek ve değerlendirme için iki denetleyiciye gönderilecek.

Tüm göçmen testi yaklaşık 30 dakika sürer. Testte ara verilmez, ilk dil testi daha sonra bilgi testi uygulanır. Ayağa kalkamazsınız ya da teste giren diğer kişilerle konuşamazsınız. Mola ya da tuvalete gitmek için teste ara vermek mümkün değildir. Benzer şekilde, ilk seferde duymazsanız sorunun tekrar edilmesi mümkün değildir, bu yüzden iyi bir şekilde odaklanmanız önemlidir. Her sorudan sonra, bir ton duyacaksınız. Bu soruyu cevaplamak için beş saniyeniz olduğunu gösterir. Test bittiğinde, görevli size kalkabileceğinizi söyleyene kadar kalkmadan beklemelisiniz.

Teste hazırlanmak

Oturma izninizi aldıktan sonra mümkün olduğunca erken bir şekilde teste hazırlanmaya başlamak iyi bir fikirdir. Danca öğrenmek sizin sorumluluğunuzdadır. Bunu Danimarka’daki tarikatınızın/mezhebinizin yardımıyla, kaldığınız yerdeki kursları takip ederek, kitap ya da cd halindeki dil derslerini satın alarak, ya da online dil kurslarını takip ederek gerçekleştirebilirsiniz.

Danimarka Bütünleştirme Bakanlığı teste hazırlanmakta kullanabileceğiniz bir hazırlık paketi geliştirmiştir. Hazırlık paketi bir eğitim filmi, dil testi için kayıtlı kelime listesi, filmden Danimarka ve Danimarka toplumu hakkında bilgilerin olduğu 100 resim, dil testinin iki örneği ve test bilgilerini içermektedir. Hazırlık paketine oldukça dikkatli çalışmak iyi olacaktır.

Eğitsel film ‘’Danimarka’da Yaşam’’ Danimarka ve Danimarka toplumuyla ilgilidir. Film yaklaşık 90 dakika uzunluğundadır ve 17 bölümden oluşmaktadır. Danca ve diğer 18 dilde kaydedilmiştir. Bu, Danimarka ve Danimarka toplumu hakkındaki bilgi testine kendi dilinizde hazırlanmanın mümkün olduğu anlamına gelir ancak film hakkındaki tüm sorular Danca sorulacaktır ve Danca cevaplanmaları istenilecektir. Böyle olduğu için, filmi Danca izlemek de iyi olacaktır.

Göçmen testi için hazırlık paketini Danimarka’daki Airplay Sony DADC’den alabilirsiniz. Online olarak doldurabileceğiniz ve direkt bir şekilde gönderebileceğiniz online form aracılığıyla da sipariş edebilirsiniz. Online formu doldurun.

Şirket ile posta, telefon ya da e-mail aracılığıyla da iletişime geçebilirsiniz. Lütfen mektubunuzda ya da mailinizde göçmen testi için hazırlık paketi sipariş etmek istediğinizi açıkça belirtin ve tam adınızı ve paketin gönderileceği adresi yazın.

Airplay Sony DADC Denmark

Oddervej 17 A

DK – 8660 Skanderborg

Phone: +45 86 19 12 12

Email: la@airplay.dk

Paketin maliyeti VAT dahil 206,25 Danimarka kronudur. Fiyat dağıtım ve idare ücretini içermektedir.

Hazırlık paketi yalnızca Danimarka adreslerine gönderilmektedir. Paketi sipariş ettiğinizde banka ya da net bank ya da postane aracılığıyla ödeyebileceğiniz bir fatura alacaksınız. Genellikle ücreti ödemenizin ardından üç ya da beş gün sonrası paket size ulaşır.

‘Et liv i Danmark’ (Danimarka’da Yaşam) filmini hem Danca hem de İngilizce izleyebilirsiniz. Filmi Danca izleyin. Filmi İngilizce izleyin. Filmi diğer dillerde izleyebilmeniz için hazırlık paketini almanız gerekmektedir. Filmi birkaç defa izlemeniz iyi olacaktır, ilk olarak kendi dilinizde, daha sonra da Danca’da. Ayrıca bilgi testindeki sorular bilgilendirme filmine dayanarak sorulacağı için filmdeki bilgiler hakkında Danimarka’daki yakınlarınız ile konuşmanız da iyi olacaktır.

Hazırlık paketi, dil testinde kullanılan tüm kelimeleri duymanızı sağlayan kayıtlı Danca kelime listesi içermektedir. Kelime listesini tüm kelimeleri anladığınızdan emin olmak için kontrol listesi olarak kullanabilirsiniz.

Hazırlık paketi ‘Danimarka’da Yaşam’ eğitsel filminden 100 resim içermektedir. Her resme Danimarka ve Danimarka toplumuna dair önemli bilgiler eşlik eder. Bilgi, Danca dilinde ve DVD’yi yerleştirdiğinizde seçeceğiniz dilde sesli olarak okunur. Bilgi testinde kullanılan tüm kelimeler bulunmaktadır. Böylelikle,  testi geçebilmeniz için 100 resmi ve bilgiyi ve bilmeniz gereken Danca kelimeleri pratik yapabilirsiniz.

Hazırlık paketi dil testinin iki örneğini içermektedir. Gireceğiniz dil testi hazırlık paketindeki iki test ile aynı olmayacaktır fakat iki örnek testte size ne sorulacağının gerçekçi bir örneğini verecektir.

Hazırlık paketi göçmen testine girdiğinizde ne olacağının sözlü bir açıklamasını test bilgilendirmesi başlığı altında içerir. Bilgilendirme Danca ve diğer 18 dilde kaydedilmiştir.

Kayıt ve ödeme

Göçmen testine kaydolmak sizin sorumluluğunuzdadır – otomatik olarak gerçekleşmez. Glostrup’daki (Kopenhag’ın dışında) Vestegnens Sprog- og Kompetencecenter’da kayıt yaptırmalısınız. Burası göçmen testinin yapılacağı dil merkezidir. Kayıt yaptırmanın ve ödeme yapmanın en kolay ve hızlı yolu dil merkezinin internet sitesi aracılığıyladır. Ayrıca mail aracılığıyla ve bizzat da kayıt yaptırabilirsiniz:

Vestegnens Sprog- og Kompetencecenter

Skolevej 6

2600 Glostrup

Tel: +45 24 98 55 42

www.indvandringsproven.dk

Dil merkezi Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri sabah 9’dan öğlen 12’ye kadar ve Salı ve Perşembe günleri öğlen 12’den öğleden sonra 3’e kadar açıktır. 14 gün içinde size bir test tarihi verilir.

Kaydolduğunuzda ve ödeme yaptığınızda test için tarih ve saati ve test tarihinde nereye gideceğiniz hakkında bilgi içeren bir onay alacaksınız.

Göçmen testi için kayıt ücreti 3000 Danimarka kronudur. Ücreti online ya da şahsen ödeyebilirsiniz.

Süre Sonları

Göçmen testine girecekseniz hatırlanacak birçok süre sonu vardır. Tüm süre sonlarını karşılamanız oldukça önemlidir. Eğer yapmazsanız, oturma izninizin uzatılması için yaptığınız başvuru reddedilebilir ve siz de Danimarka’dan ayrılmak zorunda kalabilirsiniz. Tüm süre sonlarını karşılamak sizin sorumluluğunuzdadır.

Oturma izninizin geçerli olmasının dört ay sonrasında diyanet çalışanı olarak oturma izninizin uzatılması için başvurabilirsiniz. Oturma izninizin geçerli olduğu tarihten itibaren göçmen testini geçmeniz için altı ay (takvim ayı) süreniz vardır. Uzatma için başvuru teslimi öncesinde bile göçmen testi için hazırlanmaya başlamak iyi olabilir, örneğin Danca öğrenmeye başlayarak ya da hazırlık paketi sipariş ederek.

Altı ay iki denetleyicinin testinizi değerlendirmesini de içerir ve Immigration Service oturma izninizin geçerli olmasının beş ay ve iki hafta sonrasını geçmeden teste girmenizi önermektedir. Ancak, teste bu noktadan önce girmek iyi bir fikir olabilir, yani böylece testi ilk seferde geçemezseniz diye teste tekrar girebilecek zamanınız olacaktır. Lütfen unutmayın: Göçmen testine her girdiğinizde ücret ödemeniz gerekir.

Kurs planı yapmak ve test için kayıt olmak sizin sorumluluğunuzdadır bu yüzden testi ilk seferde geçemezseniz diye teste tekrar girecek süre bırakıp bırakmamak sizin kararınızdır. Teste beş ay ve iki hafta sonra girmek de mümkündür ancak o zaman girmek olduğunuz testin altı ay içinde değerlendirilip değerlendirilmeyeceğinden emin olamazsınız.

Göçmen testine girdiğinizde, testi geçip geçmediğinizin size söylenmesi iki hafta alabilir. Testi geçerseniz oturma izninizin uzatılmasının ileriki aşaması hakkında bilgilendirilirsiniz.

Testi geçemezseniz Danimarka’yı terk etmeniz gereken tarihten önce size haber verilir. Teste tekrar girmek için yeterli süre yoksa, testi süre sonu içerisinde geçmediyseniz, diyanet çalışanı olarak oturma izninizin uzatılma başvurusu reddedilecektir.

Muafiyet

Diyanet çalışanı olarak oturma izni uzatılmasıyla ilişkili olarak göçmen testi gerekliliğinden muafiyet imkânı yoktur, ancak aşağıdaki bilgiyle kıyaslayın.

1963’te, Türkiye ve Avrupa Birliği, çalışan ya da bir Avrupa birliği ülkesinde başka bir şekilde ekonomik olarak aktif olan Türk vatandaşlarının belirli haklarının genişletilmesi için ortaklık anlaşmasına girmişlerdir. Avrupa Adalet Divanı bu anlaşmanın nasıl yorumlanacağının belirlenmesine dair birkaç esas yayınlamıştır.

T. Sahin (19 Eylül 2009, c- 242/06) dosyasında Avrupa Adalet Divanı’nın esasları ve Commission v the Netherlands (29 April 2010, C-92/07) ortaklık anlaşması bağlamında Türk vatandaşlarının ücretten sorumlu olup olmadıkları sorusunu ele almıştır.

Kararlar, diyanet çalışanı olarak oturma izinlerinin uzatılması için başvuran Türk vatandaşlarının test ücretinden sorumlu tutulmayacakları olarak yorumlanmalıdır.

Bu kararlara dayanarak, göçmen yetkilileri diyanet çalışanı olarak oturma izinlerinin uzatılması için başvuran Türk vatandaşlarının göçmen testinden ya da test ücreti ödemekten muaf oldukları sonucuna varmışlardır.

Böyle kişilerin diyanet çalışanları için oturma izni uzatılmasında aksi gerekmezse, göçmen testini geçmelerine ve test ücreti ödemelerine gerek yoktur.

Göçmen testine girmekten muaf olduğunuza dair şüphe içerisindeyseniz, lütfen Immigration Service ile iletişime geçin.

Göçmen testine girmenize gerek olup olmadığı hakkında herhangi bir karar kişisel başvurunuzun değerlendirilmesine dayanarak yapılacaktır. Muaf olup olmadığınıza dair verilen kararlar iznin verileceği tarihin hemen öncesindeki ailenizin durumuna dayanarak yapılır, dosyanızdaki kuralların nasıl işleyeceği hakkında daha fazla bilgi Immigration Service’ten gelecektir.

The Immigration Service, başvurunuz teslim edilmeden önce göçmen testine girmenize gerek olup olmayacağına dair geçerli bir cevap veremez.

Yüksek mahkeme

Immigration Service sizi göçmen testini geçmediğinize dair bilgilendirirse Bütünleştirme Bakanlığı’na başvurabilirsiniz. Bakanlık, Immigration Service testi geçemediğinizi size haber verdikten itibaren yedi gün içinde yüksek mahkeme başvurusunu almalıdır.

Göçmen testine girdiyseniz ve test süresince testi tamamlamanızı zorlaştıran durumlar meydana geldiyse, testten hemen sonra görevliyi bilgilendirmelisiniz. Şikayette bulunmak isterseniz, Immigration Service şikayetinizi testten sonra yedi gün geçmeden almalıdır.

Göçmen testi bilgilendirme paketindeki göçmen testi, süre sonları, kayıt olma vb. hakkında daha fazla bilgi alın.

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort