Danimarka’dan Ayrılıyorsanız – Nasıl Başvurulur

Danimarka’dan Ayrılıyorsanız – Nasıl Başvurulur

Lütfen başvurunuza bütün gerekli bilgileri ve belgeleri eklemeyi unutmayın. Böyle yapmanız Göçmenlik Bürosu’nun başvurunuzu olabilecek en yakın sürede işleme almasını sağlar.

Her başvuru formunda, formun nasıl doldurulacağına ilişkin detaylı tarifler ve hangi belgelerin konulacağına dair bilgiler vardır.

BF1/US formunun Danimarka’dan ayrılmadan önce özel izine başvururken kullanıldığını unutmayın. BF1/US özel izin süresinin uzatılması için yapılan başvurularda da kullanılır.

Danimarka’dan Ayrılırsanız
Danimarka’dan Ayrılırsanız

BF2/US ve BF3

Özel İzin
BF1/US başvuru formu (özel izin, özel iznin uzatılması)

Oturma izni düşmemiş sayılır
BF2/US başvuru formu (yetişkin ve ona eşlik eden çocuklar)
BF3 başvuru formu (sadece Danca mevcuttur) (yanında biri olmayan çocuk)

Başvuru formunun basılı örneğini şu anda ikamet ettiğiniz ülkedeki Danimarka diplomatik temsilciliğinden, Danimarka Göçmenlik Bürosu’ndaki Vatandaşlık Hizmeti’nden ya da göçmen hizmeti bulunduran polis merkezlerinden de alabilirsiniz.

Başvurunuzu nereye yapacaksınız

Danimarka Göçmenlik Bürosu’ndaki Vatandaşlık Hizmeti’nde başvurunuzu yapabilirsiniz. Eğer Büyük Kopenhag bölgesi dışında yaşıyorsanız, başvurunuzu göçmen hizmeti bulunduran polis merkezlerinde yapabilirsiniz. politi.dk adresinde göçmen hizmeti bulunduran polis merkezlerinin listesine bakabilirsiniz. Başvurunuzu Danimarka Göçmenlik Bürosu’na da gönderebilirsiniz.

Eğer Danimarka dışından başvuruyorsanız, başvurunuzu Danimarka diplomatik temsilciliğine (büyükelçilik ya da baş konsolosluk) gönderebilirsiniz. Başvuru formunu tamamlayıp gönderdiğinizde diplomatik temsilcilik başvurunuzu işleme alınacağı yere yani Göçmenlik Bürosu’na gönderecek.

Yaşadığınız ülkede Danimarka diplomatik temsilciliği yok ise Göçmenlik Bürosu başvurunuzu başka bir ülkeden yapmanıza izin verebilir. Danimarka diplomatik temsilcilikleri ile ilgili daha fazla bilgiyi Dış İşleri Bakanlığı’nın web sitesinde bulabilirsiniz.

Normal olarak ücreti diplomatik temsilciliğe ödemek zorunda olacaksınız. Ücret fiyat olarak değişkenlik gösterebilir. Bireysel diplomatik temsilci ekstra pasaport fotoğrafı veya başvurunuzun kopyaları gibi başka isteklerde de bulunabilir. Göçmenlik Bürosu size başvurunuzu yapmadan önce diplomatik temsilciliğin web sitesinden gereksinimleri kontrol etmenizi tavsiye eder.

Eğer Danimarka dışındaysanız ve oturma izninizin düşmemesini istiyorsanız başvurunuzu Danimarka’ya dönmeden önce yapmak zorundasınız.

Başvurunuzun işleme alınması

Göçmenlik Bürosu başvurunuzu aldığında ekteki belge ve diğer bilgilerle birlikte işleyecektir. Ayrıca Göçmenlik Bürosu sizin Shengen Bilgi Sistemi’ne (SIS) rapor edilip edilmediğinizi de kontrol edecektir.

Eğer Göçmenlik Bürosu verdiğiniz bilgilerle uyuşmayan bilgiler alırsa, Göçmenlik Bürosu hüküm vermeden önce uyuşmazlıkları açıklamanızı isteyecektir.

Hükmü almak

Eğer özel izne Danimarka’dan ayrılmadan önce başvurursanız Göçmenlik Bürosu hükmü Danimarka adresinize gönderecektir. Eğer Göçmenlik Bürosu başvurunuzu reddederse bu Danimarka’yı sadece normal periyotlarda (6 veya 12 ay) terk edebileceğiniz anlamına gelir. Eğer bu zaman limitini aşarsanız oturma izniniz düşecektir. Bu durumda, hüküme temyiz başvurusunun nasıl yapılacağı hükmünüzle birlikte gönderilecektir.

Eğer oturma izninizin düşmüş olarak görülmemesi için başvuruyorsanız ve Göçmenlik Bürosu sizin lehinize hüküm verirse hükmünüz Danimarka adresinize, başka ülkeye veya avukatınıza gönderilecektir.

Eğer başvurunuz reddedildiyse ve Danimarka’daysanız, Göçmenlik bürosu hükmü sizin adresinize veya avukatınıza gönderecektir.

Eğer Danimarka dışındaysanız Göçmenlik bürosu hükmü başvurunuzu yaptığınız diplomatik temsilciliğe gönderecektir.

Diplomatik temsilcilik hükmü ya size gönderecektir ya da sizden bizzat gelip almanızı isteyecektir. Eğer Göçmenlik Bürosu başvurunuzu reddettiyse Danimarka’ya geri dönemezsiniz ancak yeni bir oturma izni başvurusu yapabilirsiniz. Bu durumda, hüküme temyiz başvurusunun nasıl yapılacağı hükmünüzle birlikte gönderilecektir.

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort