Biyometrik Özellikli Oturma Belgeleri

Biyometrik Özellikli Oturma Belgeleri

Biyometrik özellikli oturma belgeleri

Eğer size Danimarka’da oturma izni verildiyse, biyometrik özellikleri (vesikalık fotoğraf ve parmak izleri) karta gömülü mikro çipte saklanan oturum kartı şeklinde verilir. Oturum kartı sizin Danimarka’da oturma iznine sahip olduğunuzun belgesidir.

Danimarka Yabancı Uyruk Yasası altında oturma iznine başvuran 18 yaşını geçmiş, AB/AEA (Avrupa Ekonomik Alanı) dışındaki bütün vatandaşlar başvurularını göndermeleriyle bağlantılı olarak biyometrik özelliklerini (vesikalık fotoğraf ve parmak izleri) kayıt ettirmek zorundadır. Oturma izni uzatımı için veya kalıcı oturma izni için başvurduğunuzda da biyometrik özellikler kaydedilecektir.

Eğer başvurunuzu bizzat yaparsanız

Eğer başvurunuzu Danimarka diplomatik temsilciliğine (elçilik veya başkonsolosluk) ya da başvuruları Danimarka diplomatik temsilciliği adına teslim alan Danimarka polis merkezinde, Danimarka Göçmenlik Bürosu’ndaki Vatandaşlık Hizmeti‘nde ya da Danimarka İşçi Koruma ve Uluslararası İşe Alma Kuruluşu’ndaki Vatandaşlık Merkezi‘nde dış kaynak temsilcilerine bizzat yaptığınızda biyometrik özelliklerinizi ve imzanızı kaydettirmek zorundasınız. Eğer biyometrik özelliklerinizin ve imzanızın kaydedilmesini reddederseniz başvurunuz Danimarka Göçmenlik Bürosu veya Danimarka İşçi Koruma ve Uluslararası İşe Alma Kuruluşu tarafından reddedilecektir, yani başvurunuz işleme alınmayacaktır.

Eğer başvurunuzu Danimarka’nın temsilcilik anlaşması olan Norveç veya İsveç diplomatik temsilciliğine bizzat yaparsanız iki adet vesikalık fotoğraf göndermek ve geçerli bir kimlik göstermek zorundasınız. Eğer oturma izni başvurunuz daha sonra onaylandıysa biyometrik özelliklerinizi Danimarka’ya geldikten sonra belirli bir süre içerisinde kaydettirmek zorundasınız. Eğer iki adet vesikalığınızı Norveç veya İsveç diplomatik temsilciliğine başvurunuz ile birlikte vermeyi reddederseniz başvurunuz Danimarka Göçmenlik Bürosu veya Danimarka İşçi Koruma ve Uluslararası İşe Alma Kuruluşu tarafından reddedilecektir, yani başvurunuz işleme alınmayacaktır.

Oturma iznine başvururken yanınızda daima pasaportunuzu veya diğer seyahat belgelerinizi getirmek zorundasınız. Eğer başvurunuzu başvuruları Danimarka diplomatik temsilciliği adına teslim alan dış kaynak temsilciliğine yapıyorsanız, pasaportunuzu (ya da diğer seyahat belgelerini) dış kaynak temsilciliğinin onları Danimarka diplomatik temsilciliğinde onaylatabilmesi için teslim etmek zorundasınız. Ek olarak, pasaportunuzun bütün sayfalarının kopyalarını yanınızda getirmelisiniz. Eğer getirmezseniz dış kaynak temsilciliği pasaportunuzun kopyalanması için ücret uygulayacaktır.

Sığınma isteyenler biyometrik özelliklerini iltica başvurularıyla birlikte Sandholm Merkezi’nde polise kaydettirecektir. Kota mültecileri biyometrik özelliklerini Danimarka’ya girdikten sonra yerel polis merkezinde kaydettireceklerdir.

Biyometrik özellikleri kaydedebilen Danimarka polis merkezlerine bakın.

Danimarka Dış İşleri Bakanlığı’nın biyometrik özellikleri kaydedebilen Danimarka diplomatik temsilcilikleri ve dış kaynak temsilciliklerinin; vesikalık fotoğrafların gönderilebileceği Norveç ve İsveç diplomatik temsilcilikleri listesine bakın.

Danimarka Göçmenlik Bürosu Vatandaşlık Hizmeti hakkında daha fazla bilgi.

Danimarka İşçi Koruma ve Uluslararası İşe Alma Kuruluşu’ndaki Vatandaşlık Merkezi hakkında daha fazla bilgi.

Danimarka Göçmenlik Bürosu ve Danimarka İşçi Koruma ve Uluslararası İşe Alma Kuruluşu ile iletişime geçin.

Eğer başvurunuzu bizzat yapmazsanız

Başvurunuzu bizzat yapmak yerine; online olarak, e-posta, posta, faks veya 3. kişi (avukat gibi) aracılığıyla yapabilirsiniz. Bu durumlarda başvurunuzu yaptıktan en geç 14 gün içinde biyometrik özelliklerinizi kaydettirmek ve vesikalık fotoğraflarınızı göndermek için bizzat gelmeniz gereklidir. Bizzat geldiğiniz zaman kimliğinizi ispatlayabilmek zorundasınız.

Eğer Danimarka’da, Danimarka diplomatik temsilciliği veya dış kaynak temsilciliği olan bir ülkede ikamet ediyorsanız, Danimarka diplomatik temsilciliğine veya Danimarka polis merkezinde, Danimarka Göçmenlik Bürosu’ndaki Vatandaşlık Hizmeti’nde ya da Danimarka İşçi Koruma ve Uluslararası İşe Alma Kuruluşu’ndaki Vatandaşlık Merkezi’nde biyometrik özelliklerinizi ve imzanızı kaydettirmek için bizzat bulunmak zorundasınız. Başvurunuzu yaptıktan en geç 14 gün içinde bunu yapmak zorundasınız. Eğer biyometrik özelliklerinizi ve imzanızı son teslim tarihine kadar kaydettiremezseniz başvurunuz Danimarka Göçmenlik Bürosu veya Danimarka İşçi Koruma ve Uluslararası İşe Alma Kuruluşu tarafından reddedilecektir, yani başvurunuz işleme alınmayacaktır.

Danimarka’nın Norveç veya İsveç diplomatik temsilciliğiyle temsil anlaşması olan bir ülkede ikamet ediyorsanız, başvuru yaptıktan en geç 14 gün içinde 2 adet vesikalık fotoğrafınızı göndermek ve geçerli bir kimlik göstermek için diplomatik temsilciliğe bizzat gelmeniz gereklidir. Eğer oturma izni başvurunuz daha sonra onaylandıysa biyometrik özelliklerinizi Danimarka’ya geldikten sonra belirli bir süre içerisinde kaydettirmek zorundasınız. Eğer iki adet vesikalığınızı son teslim tarihine kadar Norveç veya İsveç diplomatik temsilciliğine başvurunuz ile birlikte veremezseniz başvurunuz Danimarka Göçmenlik Bürosu veya Danimarka İşçi Koruma ve Uluslararası İşe Alma Kuruluşu tarafından reddedilecektir, yani başvurunuz işleme alınmayacaktır.

Biyometrik özelliklerinizi kaydettirirken ya da vesikalık fotoğraflarınızı gönderirken yanınızda daime pasaport veya diğer seyahat belgelerinizi getirmek zorundasınız. Eğer başvurunuzu başvuruları Danimarka diplomatik temsilciliği adına teslim alan dış kaynak temsilciliğine yapıyorsanız, pasaportunuzun bütün sayfalarının kopyalarını getirmelisiniz. Eğer getirmezseniz dış kaynak temsilciliği pasaportunuzun kopyalanması için ücret uygulayacaktır.

Eğer başvurunuzu online form aracılığıyla yapıyorsanız, pasaportunuzu getirmekle birlikte başvurunuzun dijital olarak yapıldığını gösteren çıktıyı da yanınızda getirmek zorundasınız. Bu, biyometrik özellikleriniz/vesikalık fotoğraflarınızı başvurunuz ile doğru bir şekilde eşleştirebilmek için gereklidir.

Başvurunuzu e-posta, posta, faks ya da 3. bir kişi aracılığıyla yapıyorsanız, pasaportunuzu getirmekle birlikte tamamlanan başvuru formunun ilk üç sayfasının kopyasını da yanınızda getirmek zorundasınız.

Başvurunuzun işlemi biyometrik özellikleriniz Danimarka Göçmenlik Bürosu veya Danimarka İşçi Koruma ve Uluslararası İşe Alma Kuruluşu tarafından teslim alınana kadar başlamayacaktır.

Biyometrik özellikleri kaydedebilen Danimarka polis merkezlerine bakın.

Danimarka Dış İşleri Bakanlığı’nın biyometrik özellikleri kaydedebilen Danimarka diplomatik temsilcilikleri ve dış kaynak temsilciliklerinin; vesikalık fotoğrafların gönderilebileceği Norveç ve İsveç diplomatik temsilcilikleri listesine bakın.

Danimarka Göçmenlik Bürosu Vatandaşlık Hizmeti hakkında daha fazla bilgi.

Danimarka İşçi Koruma ve Uluslararası İşe Alma Kuruluşu’ndaki Vatandaşlık Merkezi hakkında daha fazla bilgi.

Danimarka Göçmenlik Bürosu ve Danimarka İşçi Koruma ve Uluslararası İşe Alma Kuruluşu ile iletişime geçin.

18 yaş altındaki çocuklar için özel kurallar

Velayet sahibi ile yaşayan veya yaşayacak olan 18 yaş altındaki çocukların oturma belgesine sahip olmasına gerek yoktur.

Ancak, bir çocuğa başvuru yoluyla oturum kartı verilebilir. Çocuk için oturma iznine başvururken çocuğun oturum kartı talep ettiği belirtilmelidir. Bu durumda çocuk biyometrik özelliklerini, başvurusuyla bağlantılı olarak kaydettirecektir. Çocuğun vesikalık fotoğrafı kaydedilecektir. Eğer çocuk 6 yaşında veya daha büyükse çocuğun parmak izleri ve imzası da kaydedilecektir.

Çocuğun vesikalık fotoğrafı karta gömülü bir mikroçip içerisinde saklanacaktır. Eğer çocuk 6 yaşında veya daha büyükse, mikroçip çocuğun parmak izlerini de saklayacaktır.

Eğer çocuk Danimarka’da velayet sahibi ile yaşıyor veya yaşayacaksa ve çocuk oturum kartı talep etmiyorsa başvuru çocuğun iki adet pasaport fotoğrafını içermelidir ayrıca çocuğun biyometrik özelliklerinin kaydedilmesi gerekmeyecektir. Eğer çocuk daha sonra oturum kartı talep ederse, oturum kartı için ayrı bir başvuru yapılması zorunludur.

18 yaş altındaki velayet sahibi ile yaşamayıp koruyucu anne-baba veya yakın akrabaları ile yaşayan ya da okul şartları altında oturma iznine sahip olan çocuklar oturum kartı almalı ve biyometrik özelliklerini başvurusuyla birlikte kaydettirmelidir.

Bir başvurunun reddedilmesi

Eğer biyometrik özelliklerinizin kaydedilmesini veya vesikalık fotoğraflarınızın başvuru ile gönderimini yapamazsanız başvurunuz reddedilecektir, yani başvurunuz işleme alınmayacaktır.

Ancak, parmak izlerinizi fiziksel olarak kaydettiremeyecek durumdaysanız başvurunuz reddedilmeyecektir.

Eğer başvurunuzu online form, e-posta, posta, faks veya 3. kişi (avukat gibi) aracılığıyla yaptıysanız, Danimarka veya Danimarka diplomatik temsilciliği olan bir ülkede ikamet edip başvuru yaptıktan 14 gün içinde biyometrik özelliklerinizi kaydettiremediyseniz başvurunuz reddedilecektir.

Eğer başvurunuzu online form, e-posta, posta, faks veya 3. kişi (avukat gibi) aracılığıyla yaptıysanız, Danimarka’nın Norveç veya İsveç diplomatik temsilciliğiyle temsil anlaşması olan bir ülkede ikamet edip başvuru yaptıktan 14 gün içinde 2 adet vesikalık fotoğrafınızı göndermediyseniz başvurunuz reddedilecektir.

Biyometrik özelliklerini kaydettirmesi gerekmeyen başvuru sahipleri

AB düzenlemeleri altında Danimarka’da oturum

Eğer tescile mesnet belgesi için başvuru yapan AB/AEA vatandaşı veya AB/AEA vatandaşı olmayıp AB/AEA vatandaşı akrabasıysanız ve Bölgesel Eyalet Başkanlığı’na veya Danimarka Göçmenlik Bürosu’na AB düzenlemeleri altında oturum belgesi başvurusu yapıyorsanız biyometrik özelliklerinizi kaydettirmenize gerek yoktur.

Başvurunuzla bağlantılı olarak, isminiz, doğum tarihiniz, kişisel kimliğiniz veya Yabancı Kimlik numaranız (eğer geçerli ise) ve imzanızın olduğu bilgi kartını vesikalık fotoğrafınız ile birlikte göndermeniz gereklidir.

Bölgesel Eyalet Yönetimi aracılığıyla AB düzenlemeleri altında oturum ile ilgili daha fazlası.

Danimarka Göçmenlik Bürosu aracılığıyla AB düzenlemeleri altında oturum ile ilgili daha fazlası.

AB/AEA vatandaşı veya AB/AEA vatandaşı olmayıp AB/AEA vatandaşı akrabasıysanız ve Danimarka Yabancı Yasası şartları altında oturum izni başvurusu yapıyorsanız biyometrik özelliklerinizi kaydettirmeniz gerekmektedir.

Faroe Adaları veya Grönland’da oturum

Faroe Adaları veya Grönland’da oturum iznine başvuru yapıyorsanız biyometrik özelliklerinizi kaydettirmenize gerek yoktur. Başvurunuzla bağlantılı olarak, isminiz, doğum tarihiniz, kişisel kimliğiniz veya Yabancı Kimlik numaranız (eğer geçerli ise) ve imzanızın olduğu bilgi kartını vesikalık fotoğrafınız ile birlikte göndermeniz gereklidir.

Her gün işe uzak yerden gelip gidenler

Eğer AB/AEA vatandaşı değilseniz ve oturma iznine değil Danimarka çalışma iznine başvuruyorsanız biyometrik özelliklerinizi kaydettirmenize gerek yoktur. Başvurunuzla bağlantılı olarak, isminiz, doğum tarihiniz, kişisel kimliğiniz veya Yabancı Kimlik numaranız (eğer geçerli ise) ve imzanızın olduğu bilgi kartını vesikalık fotoğrafınız ile birlikte göndermeniz gereklidir.

Sağlık durumu

Eğer bedensel olarak parmak izlerinizi kaydettiremeyecek durumdaysanız, yaptırmanız gerekmeyecek.

Yeni oturum belgesi için ücret

Yeni oturum kartı gönderilmesi için 235 Danimarka Kronu tutarında ücret ödemek zorundasınız. Örneğin; kartınızı kaybettiğinizde veya kartınız zarar gördüğünde. Ancak, aşağıdaki durumlar sebebiyle yeni oturum kartı gönderimi için herhangi bir ücret yoktur.

  • CPR numarasının değişimi
  • Yabacı Kimlik numarasının değişimi
  • Oturma izni şartlarının değişimi
  • Evlenme veya boşanma sebebiyle isim değişikliği

Eğer bu nedenlerden biriyle yeni oturum kartı başvurusu yaparsanız başvurunuzda değişimin belgesi de ekli olmalıdır.

Yeni oturma kartı başvurunuzu Danimarka polis merkezinde, Danimarka Göçmenlik Bürosu’ndaki Vatandaşlık Hizmeti’nde ya da Danimarka İşçi Koruma ve Uluslararası İşe Alma Kuruluşu’ndaki Vatandaşlık Merkezi’nde yapabilirsiniz.

Çalışma ve eğitim alanlarında yeni oturum kartı başvurusu
KO1/SFR (Word)
KO1/SFR (PDF)

Aile birleşmesi veya sığınma alanlarında yeni oturum kartı başvurusu
KO1/US online (Danca) (NemID gerektirir)
KO1/US (Danca) (pdf)

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort