Vizeye İhtiyacım Var mı ?

Vizeye İhtiyacım Var mı ?

Vizeye ihtiyacım var mı ?

Eğer aşağıda listenen ülkelerin vatandaşı iseniz, Danimarka’ya girmek için vizeye ihtiyacınız vardır:

Afganistan, Arnavutluk**** (Biometrik pasaportu olan vatandaşlar vizeden muaftır. Biometrik pasaportlar 2010 Mayısta oluşturulmuştur. 1 mart 2012’den itibaren biometrik olmayan pasaportlar yurt dışı geziler için geçerli olmayacaktır.) ,Cezayir, Angola, Ermenistan, Azerbaycan, Bahreyn, Bangladeş, Belarus, Beliz, Benin, Butan Bolivya*, Bosna-Hersek **** (Biometrik pasaportu olan vatandaşlar vizeden muaftır. Biometrik pasaportlar 15 Ekim 2009’da yürülüğe girmiştir.), Botsvana, Burkino Faso, Burma, Burundi, Kamboçya, Kameron, Cape Verde (yeşilburun), Afrika Merkez Cumhuriyeti, Çad, Çin**, Kolombiya, Komoros, Kongo, Küba, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Cibuti, Domink, Dominik Cumhuriyeti, Ekvator, Mısır*, Ekvatoral Gine, Eritrea, Etiyopya, Fiji, Gabon, Gambiya, Gana, Grenada, Gine, Gine- Bissau, Guyana, Haiti, Hindistan*, Endonezya, İran, Irak, Fidişi Sahilleri, Jameika, Ürdün, Kazakistan****, Kenyai Kiribati, Kosova, Kuveyt, Kırgızistan, Laos, Lübnan, Lesoto, Liberya, Libya, Madagaskar, Makedonya (FYROM) (Biometrik pasaportu olan vatandaşlar vizeden muaftır. Biometrik pasaportlar 2007 Nisan ayında yürürlüğe girmiştir.), Malavi, Maldivler, Mali, Marshall Adaları, Moritanya, Mikronezya, Moldova**** (Biometrik pasaportu olan vatandaşlar vizeden muaftır. Biometrik pasaportlar 1 Ocak 2011 tarrihindr yürürlüğe girmiştir.), Mongolya, Karadağ**** (Biometrik pasaportu olan vatandaşlar vizeden muaftır. Biometrik pasaportlar 2008 Mayıs ayında yürürlüğe girmiştir. Bütün yeni pasaportlar biometriktir.), Fas*, Mozambik, Nambiya, Naru, Nepal, Nijer, Nijerya, Kuzey Kore, Umman, Pakistan*, Palu, Papa Yeni Gine, Peru****, Filipinler*, Katar, Rusya****, Rvanda, Samoa, Sao Tome ve Principe ,Sudi Arabistan, Senegal, Sırbistan****(Biometrik pasaportu olan vatandaşlar vizeden muaftır. Bu kural Sırbistan Kordinasyonu Koordinaciona uprava müdürlüğü tarafından onaylanmış pasaportlar için geçerli değildir. Biometrik pasaportlar 2008 Temmuz ayında yürürlüğe girmiştir.), Sierra Leone, Solomon Adaları, Somali, Güney Afrika, Güney Sudan, Sri Lanka, St. Lucia, St. Vincent ve Grenadinler, Sudan, Surinam, Swaziland, Suriye, Tayvan( Tayvan’da çıkarılmış ve üzerinde kimlik numarası bulunan pasaportlar vizeden muaftır. Aynı durum doğum yeri Tayvan olarak yazılmış ve içinde kimlik numarası bulunan,  ön sayfasında “Çin halk Cumhuriyeti” yazan Tayvanlı pasaportlar için de geçerlidir. ), Tacikistan, Tanzanya, Tayland*****, Timor- Leste, Togo, Trinidad ve Tobago, Tunus****, Türkiye***( Danimarka’da hizmette bulunan Türk vatandaşları vizeden muaftır.), Türkmenistan, Tuvalu, Uganda, Ukrayna****, Birleşik Arap Emirlikleri, Özbekistan,  Vanuatu, Vietnam, Yemen, Zambiya, Zimbabwe ve Filistin otoritesi tarafından onaylanmış pasaportlar.

Vizeden muaf olan vatandaşlar

Eğer aşağıda adi geçen ülkelerden birinin vatandaşıysanız Danimarka’ya girmek için vizeye ihtiyacınız yoktur.

Andora,Antigua ve Barbuda, Arnavutluk**** (Biometrik pasaportu olan vatandaşlar vizeden muaftır. Biometrik pasaportlar 2010 Mayıs ayından yürülüğe girmiştir.), Arjantin, Avusturalya, Avusturya, Bahamalar,  Barbados, Belçika, Bosna-Hersek****( Biometrik pasaportu olan vatandaşlar vizeden muaftır. Biometrik pasaportlar 15 Ekim 2009’da yürülüğe girmiştir.), Brezilya, Bruney Sultanlığı, Bulgaristan,Kanada, Şili, Kosta Rika, Hırvatistan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, El Salvador, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Guatemala, Honduran, Maceristan, İzlanda, İrlanda, İsrail, İtalya, Japonya, Litvanya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Makedonya  (FYROM) (Biometrik pasaportu olan vatandaşlar vizeden muaftır.), Malezya, Malta, Mauritus, Meksika, Moldova**** (Biometrik pasaportu olan vatandaşlar vizeden muaftır. Biometrik pasaportlar 1 Ocak 2011 tarrihindr yürürlüğe girmiştir.), Monako, Karadağ**** (Biometrik pasaportu olan vatandaşlar vizeden muaftır.), Hollanda, Yeni Zelenda, Nikaragua, Northern Marianas, Norveç, Panama, Paraguay, Polonya, Portekiz, Romanya, San Marino, Saint Kitts ve Nevis, Sırbistan****( Biometrik pasaportu olan vatandaşlar vizeden muaftır. Bu kural Sırbistan Kordinasyonu Koordinaciona uprava müdürlüğü tarafından onaylanmış pasaportlar için geçerli değildir.), Seyşel, Sinagpur, Slovakya, Slovenya, Kuzey Kore, İspanya, İsveç, İsviçre, Tavyan(Tayvan’da çıkarılmış ve üzerinde kimlik numarası bulunan pasaportlar vizeden muaftır. Aynı durum doğum yeri Tayvan olarak yazılmış ve içinde kimlik numarası bulunan,  ön sayfasında “Çin halk Cumhuriyeti” yazan Tayvanlı pasaportlar için de geçerlidir. ), Birleşik Krallık, Birleşik Devletler, Uruguay, Vatikan ve Venezuela.

* Diplomatik ve hizmet pasaportu olan vatandaşlar vizeden muaftır.

**  “Honkong Özel İdari Bölgesi”, ” Região Administrativa Especial de Macau” ve ” İngiliz Uluslararası Denizaşırı” pasaportu olan vatandaşlar vizeden muaftır.

***Diplomatik ,özel ve hizmet pasaportu olan vatandaşlar vizeden muaftır.

**** Diplomatik pasaportu olan vatandaşlar vizeden muaftır.

***** Diplomatik, “resmi” ve hizmet pasaportu olan vatandaşlar vizeden muaftır.

Pasaport ve vize yayma  vizesiz seyahat edebilen ülke vatandaşlarını bazı belirlenmiş belgeleri olması halinde listeler. Örneğin, mülteciler için geçerli kurultay pasaportu sahipleri, eğer seyahat Avrupa Birliği yada Schengen ülkerinde onaylandıysa yada vize sahibi seyahat belgesinde yazan ülkenin resmi sakini ise vize almasına gerek yoktur.

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort