Vize – Süre

Vize – Süre

Vize – Süre

Vize size 180 gün içerisinde maksimum 90 gün süre ile Danimarka’da kalma hakkı tanır. Tabiki bu bütün Schengen bölgesinde geçerlidir.

180 gün içerisindeki  90 günün sayımı ikamet izni veya uzun dönem vize (D vizesi) kullanarak yaptığınız seyahatler  dışındaki Danimarka veya diğer Schengen ülkerine ziyaretlerinizin hepsini kapsar.

90 günlük seyahat hakkı tek bir geziye yada fazlasına size verilen giriş hakkı miktarına göre sığdırabilir.

Eğer vize 90 günlük birkaç giriş için verilmişse ve geçerliliği 1 ile 5 yıl ise, izin verilen seyahatin geçerliliği her zaman 180 gün içinde 90 gündür.

Eğer Danimarka için vize gerektirmeyen bir ülkenin vatandaşı iseniz, yine 180 gün içinde 90 gün süreyle Schengen bölgesinde kalabillirsiniz.

Eğer Antigua ve Barbuda, Bahamalar, Barbados, Brezilya, Saint Kitts ve Nevis, Morityus ve Seyşel vatandaşıysanız Schengen bölgesinde 6 ay içerisinde 90 güne kadar kalabilirsiniz.

Vize, pasaportunuza yerleştirilen vize yapıştırması formunda verilir. Vize yapıştırması geçerlilik süresini belirtir, bu süre genellikle izin verilen gün sayısından uzundur. Bunun sayesinde vizenin kullanılma zamanı ile ilgili esnekliğe sahipsinizdir. Diğer bir deyişle, her zaman Danimarka’da geçerlilik süresinin tamamı boyunca kalamazsınız.

Giriş ve çıkış saatinize bakılmaksınız-çünkü günler gece yarısından gece yarısınadır- kalma günleriniz giriş ve çıkış gününüzün tamamını da kapsayacak şekilde sayılır. Giriş ve çıkış günleri de vizenin geçerli olduğu tarihler arasında olmalıdır. Danimarka’da ne kadar kalma izniniz olduğunu hesaplamak her zaman sizin sorumluluğunuzdadır.

Schengen ülkeleri Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Litvanya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta , Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç ve İsviçre’dir.

180 gün içerisindeki 90 gün nasıl hesaplanır?

Giriş ve çıkış gününüz de dahil olmak üzere Schengen bölgesinde bulunduğunuz her gün sayılır. Schegngen ülkesine giriş gününüz ilk gün çıkış gününüz son gün olarak sayılır.

Size verilen süre dahilinde, 180 gün içinde en fazla 90 gün kalabilirsiniz. Bu diğer bir değişle “yuvarlama” hesaplamadır, 180 gün içindeki her kalınan gün sayılır.

90 günden daha uzun süre peşpeşe kalmamalısınız.

Örnek1: Vizeya başvuruyorsunuz( yada vize almanıza gerek yok) ve 26 Mart 2014 günü giriş yapmayı planlıyorsunuz. Daha önce Schengen bölgesinde 23 Ocak 2014’den 2 Şubat 2014’e kadar (11 gün)kalmışsınız ve daha sonra da 7 ve 13 gün. Yani 26 Martı baz alarak saydığımız 180 gün içerisinde 31 gün Schengen bölgesinde kalmışsınız. 26 Mart 2014’den başlayarak 59 gün daha Schengen bölgesinde kalabilirsiniz.

Örnek2: Vizeya başvuruyorsunuz( yada vize almanıza gerek yok) ve 15 Mart 2014 günü giriş yapmayı planlıyorsunuz. Daha önce Schengen bölgesinde 19 Ekim 2013’den 19 Kasım 2013’e kadar (32 gün)kalmışsınız ve daha sonra 1 Aralık 2013’den 14 Aralık 2013’e kadar (14 gün). 15 Mart 2014’den başlayarak Schengen bölgesinde 90 gün daha kalabilirsiniz. Bu kurala göre Schengen bölgesinde 90 gün kalıp, Schengen bölgesini 90 gün terk ettikten sonra, tekrar girip tekrar 90 gün kalmanıza olanak tanır.

İngilizce dilinde kısa süreli vize ile ziyaretleri için hesap makinesi üretilmiştir. Bu makineyi kalma sürenizin, vize başvurunuz ve kurallara uyup uymamasını denetlemek için kullanabilirsiniz. Vize hesaplayıcısı aynı zamanda vizesiz seyahatleri de hesaplamak için kullanılanabilir.

Eğer en az 180 gün içerisinde birkaç giriş hakkı için geçerli bir vizeye sahipseniz, vizenizin süresi dolmadan yeni bir vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

Eğer yeni bir vize alırsanız, o vize şu anki vizenizi uzatmak için kullanılır.180 gün içerisinde 90 günlük kalma kuralına uyularak, ilk vizenizin kapsamında giriş yapabilir, ikinci vizeniz kapsamında çıkış yapabilirsiniz.

Eğer Danimarka’da prosedürle alakalı olarak kaldıysanız, örneğin,  eğer vizeniz kapsamında yada vize gerektirmeyen ziyaretiniz sırasında Danimarka için ikamet iznine başvurmuş ve sürecin tamamlanması sürecinde kalma izni tanınmışsanız, bu süre de 180 gün içerisindeki 90 güne dahil edilmelidir. Bu demektir ki, eğer Danimarka’da prosedürle bağlantılı olarak 90 gün yada daha fazla kaldıysanız ve ikamet izniniz reddedildiyse ülkeye tekrar vize ile veya vizesiz girebilmek için Danimarka’yı ve diğer Schengen ülkelerini yine 90 gün süre ile terketmeniz gerekir.

90 günlük ikamete dahil olmayan süre

Eğer Danimarka’da yada diğer Schengen ülkelerinde  ikamet izni yada diğer Schengen ülkesi için sınırlı olan uzun süreli vize ( D vizesi) ile kaldıysanız bu dönem 180 gün içindeki 90 günlük kalma hakkınıza dahil edilmez.

Vize almasına gerek kalmayan yabancıların Danimarka’daki ikamet izinlerinin yada uzun süreli vizelerinin(D vizesi) süresi dolmuş, iptal edilmiş, bir süre sonra reddilmiş veya zaman aşımına uğramışsa, kişi Danimarka’yı ikamet izni sonunda yada belirlenmiş bir çıkış tarihinde terketmelidir.

Vize almasına gerek kalmayan yabancılar Danimarka’dan başka bir ülkeye geçtikten sonra Danimarka’da tekrar vize almadan 180 gün içerisinde maksimum 90 gün süre ile kalabilirler.

Otoriteler, Danimarka’yı terk ettiğinize ve tekrar giriş yaptığınıza dair bazı belgeleri kanıt olarak isteyebilir. Bunlar; uçak, tren, köprü biletleri yada gittiğiniz ülkeden faturalar olabilir.

Eğer Schengen ülkesini terkederseniz pasaportunuza çıkış pulu basılacaktır, tekrar girmeniz halinde yeni bir giriş pulu basılır.

Vize alması gereken, Danimarka’da çıkarılmış ikamet izni yada uzun süreli vizesi ( D vizesi) olan yabancılar, ikamet izni bittiğinde Danimarka’dan çıkmalı ve vize başvurusunu başka bir ülkeye yapmalıdırlar. Eğer koşullar uygunsa 90 günlük bir vize alırsınız.

Vize başvurusu resmi olarak  ikamet ettiğiniz ülkede yapılmalıdır. Başvuru başka bir ülkeden de yapılabilir ancak başvuruyu neden orda yaptığınızı açıklamanız gerekir.

Eğer Antigua ve Barbuda, Bahamalar, Barbados, Brezilya, Saint Kitts ve Nevis, Morityus ve Seyşel vatandaşları için aşağıdakiler geçerlidir:

6 aylık süre  Schengen bölgesine girdiğiniz tarihten itibaren sayılır. Girdiğiniz tarih:

-Schengen alanına en ilk girişiniz ve sonrası

-6 aylık süre dolduktan sonraki diğer girişlerinizdir.

Bu demek oluyor ki, eğer Danimarka’ya yada diğer Schengen ülkesine 1 Şubat 2013 tarihinde girmeyi planlıyorsanız Danimarka 6 aylık süre içerisinde- ki  bu 31 Temmuz 2013’e tekabül eder- 3 ay (90 gün) kalabilirsiniz.

Eğer Danimarka’ya tekrar 1 Ekim 2013 tarihinde dönerseniz- ilk girişinizde 6 ay sonrasından daha fazla süre geçmiş- bu tarih yeni bir ilk giriş tarihi olarak alınır.  Bu demek oluyor ki 1 Ekim 2013, 3 ay kalabileceğiniz diğer 6 aylık süre için başlangıç kabul edilecek tarihtir.

Eğer 1 Haziran 2014 tarihinde tekrar girriş yaparsanız, bu da diğer ilk giriş tarihinin başlangıcıdır ve bu işlem böyle böyle devam eder.

Eğer en az 6 ay içerisinde birkaç  giriş hakkı için geçerli bir vizeye sahipseniz, vizenizin süresi dolmadan yeni bir vize başvurusunda bulunabilirsiniz.Eğer yeni bir vize alırsanız, o vize şu anki vizenizi uzatmak için kullanılır.180 gün içerisinde 90 günlük kalma kuralına uyularak, ilk vizenizin kapsamında giriş yapabilir, ikinci vizeniz kapsamında çıkış yapabilirsiniz.

Eğer Danimarka’da yada diğer Schengen ülkelerinde  ikamet izni yada diğer Schengen ülkesi için sınırlı olan uzun süreli vize ( D vizesi) ile kaldıysanız bu dönem 180 gün içindeki 90 günlük kalma hakkınıza dahil edilmez.

Diğer Schengen ülkeleri tarafından verilmiş ikamet izinleri

Eğer başka bir Schengen ülkesinden ikamet izni yada tekrar giriş izni aldıysanız, Danimarka’ya girmek için vizeye ihtiyacınız yoktur.

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort