Kişisel ve Turistik Seyahatler

Kişisel ve Turistik Seyahatler

Kişisel ve turistik seyahatler

Aile ve arkadaş ziyaretleri ve turistik ziyaretler için vize almak mümkündür.

Eğer kesinlikle bir iltica,göç ve güvenlik riski yoksa başvuruyu kabul eden diplomatik misyon(başkonsolosluk ve büyük elçi) vizeyi yürürlüğe sokar. Diğer durumlarda başvuru kapsamlı araştırma için Göçmen Bürosu’na iletilir.

Danimarka’yı ziyaret etmek için vize istenilen ülkelerr üç ulusal katagoriye ayrılır:

-İltica grubu
-Göç grubu
-Turist grubu

Herbir grup için farklı kurallar uygulanır.

Her vize başvurusu bireysel olarak işlenir böyle gruplar için bölümler ana hatlarıyla çizilir. Eğer başvuran kişi daha önce koşulları gerrçekleştirip vize aldıysa, gelecekti vize başvurularının yürütülmesinde rol oynayabilir. Danimarka’da ikamet eden bile ferdinin ölümcül bir hastalıktan muzdarip olması ya da yakın bir akrabanın cenazesine katılma gibi olağanüstü durumlar da bu konuyla bağlantılıdır.

Aynı şekilde, Göçmen Bürosu bu üç gruptan herhangi birinin Danimarka’da yada diğer Schengen ülkelerinde kalıcı yada uzun süreli yaşama izni almaya niyetlenmesi veya güvenlik riski oluşturması durumunda vize başvurusunu geri çevirebilir.

Kişisel ve Turistik Seyahatler
Kişisel ve Turistik Seyahatler

İltica grubu

Aşağıdaki ülkeler iltica grubunu oluşturur:

Afganistan,Cezayir,Kongo Demokratik Cumhuriyeti,Eritrea,İran,Irak, Kosova, Nijerya, Pakistan,Somali Güney Sudan, Sri Lanka, Sudan, Suriye ve yurtsuz Filistinliler. Ancak Somali ve Suriye vatandaşları için özel durumlar uygulanır. Filistililer dışındaki yurtsuz kişiler , ikamet ettikleri ülkere göre değerlendirilecektir.

Bu ülkelerin vatandaşları sadece karı-koca/birlikte yaşayan partnerler, 18 yaşından küçük çocuklar veya anne-babaları ise vize alma hakkı kazanırlar. Birlikte yaşayan partnerler Danimarka’yı birlikte ziyaret etmeyi istedikleri kişiyle en az 18 aydır ortak adreste yaşamış kişiler olarak tanımlanır.

Vize başvurusu eğer göçmen otoritelerinin başvuran kişinin kalıcı veya uzun süreli yaşama izni alma niyetinde olduğuna inanacak nedenleri varsa geri çevrilecektir.

Somali ve Suriye vatandaşları için özellikle kısıtlayıcı kurallar uygulanır. Bu vatandaşlar sadece Danimarka’da yaşayan aile yakının ölümcül bir hastalığı olması yada ölüm gibi durumlarda vize almaya hak kazanır.

Eğer Suriye ve Somali vatandaşlarından  daha önce aile birleşmesi için başvuruda bulunmuş ve gerekli standartlardan yoksun olduğu için başvurusu reddedilen varsa bu kişiye vize alma hakkı tanınabilir.

Bu gibi durumlarda eğer Danimarka’da yaşayan  eş/partnerin Danimarka ile hatrı sayılır bir bağı var, evlilikleri resmi olarak geçerli ve eş ile aile birleşimi yapabilmek için diğer koşullar sağlanmış ise kişiye vize verilebilir (örneğin; barınma gerekliliği ve kişinin son 12 ya içerisinde belirli türlerde kamu yardımı almamış olması). Ancak, Danimarka’da yaşayan eş/partnerin bu durumda maddi teminatla ilgili gereklileri gerçekleşmesi istenmeyecektir.

Göçmen grubu

Göçmen grubu iki yan katagoriye ayrılır:

-Ziyaret edecekleri kişiyle belirli bağlılıkları olması gerek ülke vatandaşları

-Ziyaret edecekleri kişiyle belirli bağlılıkları olması gerekmeyen fakar Danimarka’da bir ev sahibi olması gereken ülkelerin vatandaşları

Bütün göçmen grubu katagorileri için Göçmen Bürosu’nun eğer başvuran kişinin Danimarka yada diğer Schengen ülkelerinde kalıcı veya uzun süresi yaşama izni almaya niyetlenmesi veya güvenlik riski oluşturması durumunda vizeyi geri çevirme kuralı geçerlidir.

Eğer başvuran kişi vizesini veya yaşama iznini yanlış amaçlarla kullandıysa durum aynı şekilde ilerler.Daha önce evine vizesini yanlış amaçlarla kullanan kişileri çağırdığına dahil somut kanıtlar bulunan ev sahipleri için de durum aynıdır.

Aşağıdaki ülkeler ziyaret edecekleri kişilerle belirli bağlılıkları olması gereken göçmen grubu ülkeleridir.

Ermenistan, Bangladeş, Beyaz Rusya, Burma( Myanmar), Burundi, Kameron, Çin, Mısır, Etiyopya, Gambiya, Gürcistan, Gana, Hindistan, Fildişi Sahilleri, Ürdün, Kenya, Lübnan, Libya, Fas, Rusya, Rwanda, Sierra Leone, Türkiye, Uganda, Ukrayna, Yemen, Vietnam ve Yemen.

Bu gruptaki ülke vatandaşları normalde sadece karı-koca, birlikte yaşayan partnerler veya kız arkadaş-erkek arkadaş, yaşa bakılmaksınız her çocuk, anne-babalar ve eşlik eden hayat arkadaşları, kardeşler ve eşlik eden hayat arkadaşları olmarı durumdan vize alma hakkına sahiptirler.

Ayrıca; yeğenler, Danimarka’yı anne-babaları yada herhangi bir yetişkin tarafından eşlik edilmeden kısa süreliğine ziyaret etmek isteyen 18 yaş altı torunlar, geçmişte yabancı mevkiinde olan yakın tanıdık katagorisine giren Danimarkalılar, 18 yaş altı himaye altından olan çocuklar ve yaşlı,güçsüz aile üylerine eşlik eden kimseler de vize alma hakkına sahiptir. Dahası; eşler, birlikte yaşayan partnerler, kız ve erkek arkadaşlar ve başka bir ülkede yetişmiş 18 yaş altı Danimarkalı çocuklar, Danimarka’yı tatil amaçlı ziyaret etmek isteyen çiftler ve benzerleri de vize alma hakkına sahiptir.

Kız arkadaş/erkek arkadaşların vizer alabilmek için ve bunun içine Danimarka’ya evlenmek amaçlı gelmek isteyenler de dahil olmak üzere gerçek bir ilişkide olduklarını belgeleyebilir durumda olmaları gerekir. Bu kişilerin her ikisinin de bekar , birbirilerini kişisel olarak tanıyor ve birbirlerini vize başvurusu öncesindeki bir yıl içinde görmüş olduklarını belgemeleri gerekmektedir. Çiftin birbirini telefon veya yazılı iletişim yoluyla tanıyor olmaları yeterli değildir. Eğer çift belirli düzeyde karşılıklı kişisel bilgiye sahip değilse vize başvuruları geri çevrilir.

Rusya, Çin, Ukrayna ve Hindistan gibi ülke vatandaşları için seyahat acendaları ayarlanmıştır ve bu şekilde bu vatandaşların Danimarka’yı turist olarak ziyaret etmeleri kolaylaştırılmıştır.

Aşağıdaki ülkelerde hala ikamet etmekte olan vatandaşların Danimarka’da yaşayan kişiyle belirli bir bağı olmasına gerek yoktur:

Arnavutluk, Azerbaycan, Benin, Bosna-Hersek*, Kongo (Brazzaville), Makedonya(FYROM)*, Citibu, Moldova, Mongolya, Karadağ*, Nepal, Nijer, Peru, Filipinler, Sırbistan*, Taylan, Togo, Tunus ve Zimbabwe.

*Biometrik pasaportu olan Arnavutluk, Bosna-Hersek, Makedonya(FYROM), Karadağ ve Sırbistan vatandaşlarının vizeye ihtiyacı yoktur.

Bu ülkelerden başvuru yapan kimseler arkadaşlar ve tanıdıklar da dahil olmak üzere her kimi ziyaret etmek isterlerse vize alabilirler. Başka bir deyişle, Danimarka’da bir ev sahipleri olmak zorundadır fakat bu kişi ile belli bir düzeyde bağlılıkları olmasına gerek yoktur. Dahası, eşler, birlikye yaşayan partnerler yada Danimarka dışında yaşayan fakat Danimarkalı olan 18 yaş altı çocuklar (eğer aileleri tatil amaçlı Danimarka’ya gelmek istiyorsa) vize alma hakkına sahiptir.

Eğer başvuran kimse; eş/partner, 18 yaş altı çocuk yada Danimarka’daki kişini anne-babası değilse ve kişinin kendi ülkesine vizeli kaldığı dönemden sonra geri döneceğine dair yine kendi ülkesine olan bağının güçlü olmadığına  otoriteler tarafından düşünülürse, bu kişinin vize başvurusu reddedilecektir.Bu tarz değerlendirmelerle bağlantılı olarak otoriteler başvuran kimsenin ne tarz bir yaşama izni arayacağını gözden geçirecektir.

Bazı durumlarda başvuran kimsenin uzun süreli yaşama izni gözeteceği değerlendirmesinde bulunulsa bile otoriteler kişiye vize verebilir. Eğer başvuran kişi cezai perioda neden olmayacak şekilde yaşama izni gözettiği farzediliyorsa bu durum doğabilir.

Turist grubu

Aşağıdaki ülkeler turist grubunu oluşturur:

Angola, Bahreyn, Beliz, Butan, Bolivya, Botswana, Burkina Faso, Kamboçya, Merkezi Afrika Cumhuriyeti, Kolombiya, Çad, Komoros, Küba, Demokratik İnsanların Cumhuriyeti Kore, Dominik, Dominik Cumhuriyeti, Ekvador, Fuji, Gabon, Grenada, Gine, Gine Bissau, Guyana, Haiti, Endonezya, Jameika, Yeşil burun adaları, Kazakistan, Kırgızistan, Kiribati, Kuveyt,Laos, Lesoto, Liberya, Madagaskar, Malavi, Maldivler, Mali, Marshall adaları, Moritanya, Mikronezya, Mozambik, Namibya, Nauru, Oman, Palau, Papa Yeni Gine, Katar, Solomon adaları, Samoa, Sao Tome & Principe, Sudii Arabistan, Senegal, St Lucia, St Vincent ve Grenadines, Surinam, Swaziland , Güney Afrika, Tacikistan, Tayvan*, Tanzanya, Tonga, Trinidad/Tobago, Türkmenistan, Tuvalu, Birleşik Arap Emirlikleri, Özbekistan, Vanuatu, Zambiya, Ekvatoral Gine ve Doğu Timor.

*İçinde kimlik kartı ve numarası olan Tayvan pasaportlı vatandaşlar için vizeye gerrek yoktur. Aynı şey ön sayfasında ” Çin Cumhuriyeti” yazan ve doğum yeri Tayvan olup kimlik kartı ve numarası içerrren eski Tayvan vatandaşları için de geçerlidir.

Bu ülke vatandaşları Danimarka’da bir ev sahibi olmaksınız turistik gezileri için vize alabilirler.

Ancak, eğer göçmen otoriteleri başvuran kişinin Danimarka veya diğer Schengen ülkerinde kalıcı yada uzun dönem yaşama izni alma niyetinde olduğuna dair sebepleri varsa vizeyi geri çevirebilir.

Danimarkadaki kişinin sağlaması gereken koşullar (ev sahibi)

Eğer başvuran kişi iltica ve göçmen grubu ülke vatandaşıysa vize sadece eğer bu kişi Danimarka’da bir kişiyi ziyaret edecekse verilir. Bu gibi durumlarda Danimarkada ikamet eden kişi bazı gereklileri yerine getirmelidir.

İlk olarak, Danimarkadaki kişi başvurdan kişinin ziyaretini beklediğini doğrulamalıdır. Göçmen Bürosu ev sahibibin Göçmen Bürosu davetiye formunu kullanmasını tavsiye eder. (yazılı yada elektronik versiyonu). Ancak davetiye formunun görünmesi gereken belirli bir şekli yoktur. Eğer Danimarkadaki kişi başvuran kişiden bir ziyaret beklemiyorsa vize verilmeyecektir.

İkinci olarak, genel olarak başvuran kişiyi davet eden ev sahibinin Danimarkada kalıcı kalıyor olması ve/veya Danimarka vatandaşı olması yada geçerli yaşama izni olması istenir. Bu durumdan eğer başvuran kişiyi davet eden kimse yurtdışında yetişmiş bir Danimarklı ise cayılabilir.

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort