Danimarka’ya Hizmette Bulunacak Olan Türk Vatandaşlarının Vize Muafiyeti

Danimarka’ya Hizmette Bulunacak Olan Türk Vatandaşlarının Vize Muafiyeti

Danimarka’ya hizmette bulunacak olan Türk vatandaşlarının vize muafiyeti

Türkiye’de yaşayan ve çalışan, hizmet verebilecek Türk vatandaşları  eğer ziyaret amaçları kısa süreli hizmet vermek ise, Danimarka’ya vizesiz girebilirler.

Bu karar, 19 Şubat 2009 Avrupa Adalet Mahkemesi’nin yargı sonucudur (C-228/06 Mehmet Soysal ve İbrahim Savati). Mahkemenin yargısı kapmasamında, – Türkiye ile 1973’de yapılan ortaklık anlaşmasının sonucu olarak-ziyaret amacı 90 günden az süre ile Danimarka’ya hizmet etmek olan Türk vatandaşlarından Danimarka’ya girerken vize talep edilemeyeceği belirtilmiştir.

Vize muafiyeti sadece hizmet verecek Türk vatandaşları için geçerlidir. Hizmet verebilecek kişi, geçici veya süre limitli olarak bir başka kişi için çalışan, çalışması karşılığı maaş alan fakat çalıştığı kişi tarafından işe alınmayan kişidir.

Danimarka yönetmeliğine göre, çalışma izni olmayan yabancılar Danimarka’da çalışma yasağı vardır ancak Yabancıların Danimarka’ya Ulaşımı üzerine İdari Kurallar’ın 33. bölümü, çalışma izni alınmadan sergilenebilecek meşguliyetlerin listesini içerir.

Yani,Danimarka’ya hizmet edicek Türk vatandaşı, hizmet edeceği alanın 33. bölümün içinde yer alan meşguliyetlerden olduğuna emin olmalıdır. Aksi durumda çalışma izni alması gerekir. Çalışma izni gerekmesi durumda, izin Danimarka’ya girilmeden alınmalıdır.

Danimarka’da hizmette bulunacak Türk vatandaşının hizmet süresi Schengen yasası gereği kendisine tanınınan 180 gün içerisinden 90 günü aşarsa vizesiz seyahat kapsamına giremez. ( 20(1) numaralı Schengen Toplantısı makalesine göre, vizeden muaf olan kişi kendisine verilen 180 gün içerisindeki belirlediği 90 günden daha uzun süre Danimarka’da ve herhangi  Schengen ülkesinde kalamaz.)

Danimarka’yı aile ziyareti yada turizm amaçlarıyla ziyaret edecek Türk vatandaşları hala vizeye tabiidir.

Örnekler

1. Bir Türk vatandaşı Danimarka’daki ailesini veya arkadaşlarını ziyaret etmek istiyor. Ziyaret 90 günden kısa sürecek. Türk vatandaşı Danimarka’da bir hizmette bulunmayacağından, vize muafiyetinden yararlanamaz. Yani bu kişinin Danimarka’ya girmeden önce vize başvurusu yapıp vize alması gerekir.

2. Bir Türk vatandaşı çalıştığı kurum tarafından Danimarkalı bir kurum için makine kurmak için  Danimarka’ya gönderilecek. İş bir ay sürecek. Yani Türk vatandaşı Danimarka’da hizmette bulunacak, bu sebeple vizeden muaf olacaktır. Dahası çalışma alanının Danimarka Yabancı Kurallarının 33. bölümünün 2 (nu.iv) numaralı alt paragrafında belirtilen meşguliyetlerden olması gerekir.

3.  Bir Türk vatandaşı çalıştığı kurum tarafından Danimarkalı bir kurum için makine kurmak için  Danimarka’ya gönderilecek. İş üç ay sürecek. İş 90 günü aşacağı için kişi vize muafiyetinden yararlanamaz. Yani bu kişinin Danimarka’ya girmeden önce vize başvurusu yapıp vize alması gerekir.

Belgeleme

Danimarka’ya 90 günden kısa süre için hizmette bulunmak adına girecek olan bir Türk vatandaşı, vize gerekliliklerinden muaf olduğu için -Danimarka’ya vizesiz girme koşulu olarak- Danimarka kuruluna kendisinin Türkiye’de yasal olarak kurulmuş bir şirketin sahibi olan bir Türk vatandaşı olduğunu yada Türkiye’de yasal olarak kurulmuş bir şirkette çalışan bir Türk vatandaşı olduğunu doğrulaması gerekir. Aynı zamanda Danimarka’da hizmette bulunacağını da onaylaması gerekir.

Kurul kontrol için aşağıda belirtilen belgeleri talep ededbilir:

– Türkiye’deki kurumun yasal varlığı ve ticaret ilişkileri (örn. tescil sertifikasının kopyası)

-ve (başvuru yapan kişi kendi işini yapmıyorsa) yasal olarak kurulmuş Türkiye’deki kurumda çalıştığına dair belge. (örn. anlaşmanın kopyası yada kurumun kimlik kart numarası)

– aynı zamanda başvuru yapan kişinin Danimarka’daki bir kuruma hizmette bulunacağına dair belge (örn. görevlendirme onayının kopyası)

Diğer ülkelere seyahat

Danimarka’da Türk kurum adına hizmette bulunacağı için vizeden muaf olarak Danimarka’ya girmek isteyen Türk vatandaşı, bu hususta bahsedilen vize muafiyetinin diğer Schengen ülkelerinde -Almanya hariç- geçersiz olduğunu unutmamalıdır.  Eğer sözü geçen kişli Danimarka’ya gideken bir yada daha fazla Schengen ülkesine gitme niyetindeyse o ülkeler için vize başvurusunda bulunmalıdır. Aksi takdirde vize eksiği olduğundan sınır kapısında geri çevirilir.

Bu durum kişi yukarda belirtilen durumlarla bağlantılı olarak Danimarka’ya hizmet amaçlı gittiğini kanıtlasa bile gerçekleşecektir.

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort