Yüksek öğrenim programları

Yüksek öğrenim programları

Danimarka’da yüksek öğrenim programına katılmak için ikamet izni almalısınız.

Koşullar

İkamet izni için gerekli belgeler şunlardır:

  • Devlet yetkisi tarafından ya da resmen onaylanmış eğitim kurumu tarafından sunulan yüksek öğrenim programına kabul edildiğinize dair belge
  • Danca, İsveççe, Norveççe, İngilizce ya da Almanca eğitim dilini konuşabildiğinizi ve anlayabildiğinizi ve yeterli bilgiye sahip olduğunuzu gösteren belge
  • Danimarka’daki kalma sürecinizde kendi imkânlarınızla geçinebileceğinizi gösteren belge. Mevcut olan bursunuzun miktarını, ikamet izninizin kapsadığı süreye yönelik, en fazla 12 ay olacak şekilde Danimarka Devlet Eğitim Desteği’ne (SU) eşit olarak belgelemeniz gerekiyor. Danimarka Kronuna göre aylık miktar 5,903tür. İkamet izninin en fazla 12 ay olması halinde, bu miktar 12 x 5,903 = 70,839 Danimarka Kronu eder.

Eğer harç parası ödeyecekseniz, bu süreçte geçinebileceğinizi gösteren belge yerine, ilk dönem için ödediğiniz harç parasının belgesini de verebilirsiniz. Danimarka’da yaşayan yabancı bir öğrenci olarak, sosyal yardım / yardım ödeneği alamayabileceğinizi lütfen not edin. Eğer böyle olursa, ikamet izniniz iptal olur.

Yüksek öğrenim programı nedir?

Normalde, ‘yüksek öğrenim programı’ terimi, programa kabul için sizin lise eğitiminizi ya da ona eşdeğer olan bir eğitimi tamamlama şartını sağladığınızda kullanılır.

Eğer eğitim programı, kabul için Bilim, Yenilik ve Yüksek Öğretim Bakanlığı tarafından yönetilen bir koordine uygulama sisteminde yer alıyorsa, bu program, ikamet iznine yönelik yapacağınız başvuruyla bağlantısı içerisinde, ‘yüksek’ olarak göz önünde bulundurulacaktır.

Eğitim Bakanlığı’ndan, Danimarka eğitim sistemine göz atmak için (yeni pencere)

Yüksek Öğrenim ve Bilim Bakanlığı’yla ilişki içinde olan Danimarka yüksek öğrenim sistemi hakkında daha detaylı bilgi için (yeni pencere)

Tek öğrenci veya Açık Öğretim programı adı altında bir öğrenci olarak kabul edilirseniz, bu yüksek öğrenim programına kabul edilmiş gibi görülmez. Aynı durum dil merkezleri, belediyeye ait dil okulları veya benzer kurumlar için de geçerlidir.

Yüksek öğrenim programlarına hazırlık

Yüksek öğrenim programına hazırlık kursları için ikamet izni almak mümkündür. Bunun için aşağıdaki şartların sağlanması gerekmektedir:

  • Eğitim Bakanlığı, yüksek öğrenim programına katılım için gerekli olan hazırlık kursundaki katılımı belirlemelidir.
  • Hazırlık kursuyla bağlantısı olan eğitim programına kabul edilmiş olmanız gerekmektedir.
  • Hazırlık kursunun süresi bir yıldan fazla olmamalıdır.

Süreç

İkamet izninizin süresi, bütün bir eğitim programınızı tamamlayacağınıza ya da misafir öğrenci olarak programın bir kısmını takip edeceğinize bağlıdır.

Eğer bütün bir eğitim programı tamamlayacaksanız, programın süresini kapsayan bir ikamet izni alırsınız.

Diğer yandan, eğer programın belli bir kısmını takip edecekseniz, ikamet izni takip edeceğiniz süreye göre verilecektir.

Eğer hazırlık kursuna katılacaksanız, ikamet izniniz kurs süresine göre verilecektir.

Eğitim programında aktif olarak bulunmanız ve kaydınızı yaptırmanız, ikamet izni için bir şarttır. Eğer aksi bir durum olursa, Danimarka Göçmen Servisi, ikamet izninizi iptal edebilir. Eğer programı aktif olarak takip etmezseniz, eğitim kurumu Danimarka Göçmen Servisi’ni bilgilendirmek zorundadır.

Öğrenciler için İş Arama planı

Danimarka’da yüksek öğrenim programınızı tamamlamak için ikamet izni alırsanız, izniniz programı tamamladıktan altı ay sonrası için de geçerli olacaktır. Bu da Danimarka’da çalışmanıza olanak sağlayacaktır.

Eğer Danimarka’da yüksek öğrenim programınızı tamamlarsanız ve önceden alınmış ek altı aylık ikamet izniniz yoksa iş aramak için izninizi altı ay uzatabilirsiniz. Bu işlemi uzatma için başvurunuzu bildirerek yapabilirsiniz.

Aile üyeleri

Yüksek öğrenim programınızı tamamlamak için ikamet izninizi aldıysanız, belirli aile üyelerinizi getirebilirsiniz.

Size eşlik edecek aile üyeleri için ikamet izni hakkında detaylı bilgi için

İş

Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanan bir yüksek öğrenim programına veya hazırlık kursuna katılan yabancı bir öğrenci olarak, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında tam gün çalışabilmenizin yanı sıra, haftada 20 saat çalışma izniniz vardır. Aynı durum eğitim programınızı tamamladıktan sonraki iş arama süreciniz için de geçerlidir. Bir işte çalışmaya izinli olup olamayacağınız ikamet kartınızda söyleyeceklerdir.

Eğer Danimarka’da yasadışı olarak çalışırsanız; örneğin, izin verilen saatten daha fazla çalışmak, Danimarka Göçmen Servisi, ikamet izninizi uzatmayı reddedecek veya oturma izninizi iptal edecektir. Kursunuzda veya programınızda aktif olarak bulunarak tüm şartları sağlasanız bile bu gerçekleşecektir.

Eğer Danimarka’da yasadışı olarak çalışırsanız, sürülme riskiniz doğar ve aynı zamanda siz ve işvereniniz para veya hapis cezasına tabi tutulabilir.

Başvurmak için

Öğrenci olarak ikamet iznine nasıl başvurulur

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort