Temel ve Gençlik Eğitim Programları

Temel ve Gençlik Eğitim Programları

Danimarka’da temel veya gençlik eğitim programına katılmak istiyorsanız oturma izni alabilirsiniz.

Şartlar

Oturma izni alabilmek için aşağıdakileri belgelendirmelisiniz:

  • Devlet tarafından onaylanmış veya itibarlı bir eğitim kurumu tarafından önerilen herhangi bir temel veya gençlik eğitim programına kayıtlı olduğunuzu,
  • Danimarka’da kaldığınız süre boyunca kendi imkanlarınızla geçinebileceğinizi; Kaldığınız süre boyunca Danimarkalı öğrenci burslarına (SU) eşit miktarda bir birikiminiz olduğunu belgelendirmeniz gerekir. Aylık tutar 5,903 Danimarka kronudur, bu da yıllık 70,839 Danimarka kronu demektir.
  • Danimarka’da kaldığınız süre boyunca sosyal yardım veya yardım ödemeleri almadığınızı,
  • Eğitim dilini anladığınızı ve konuşabildiğinizi ve Danca,İsveç, Norveççe, İngilizce veya Almanca dillerinden birini bildiğinizi,
  • 18 yaşının altındaysanız ebeveyn veya vasinizin onayını aldığınızı,
  • 18 yaşının altındaysanız eğitim kurumunuzun uygun konut ve çalışma şartları temin etmenizde size yardımcı olacağını,

Lise Programları

Lise veya liseye denk eğitim kurumları için bir yıllık oturma izni alabilmeniz için aşağıdaki şartlardan birini karşılamanız gerekir:

  • Kalışınızın bir öğrenci değişim organizasyonu tarafından ayarlanmış olmalıdır.
  • Danimarka’daki eğitim yılı, kendi ülkenizde daha önceden başlamış olduğunuz bir orta öğrenim programının devamı olmalıdır.
  • Lisenin ilk yılını takip etmelisiniz. Ve orta öğreniminize kendi ülkenizde devam edeceğinizi belgelendirmelisiniz.

Ticaret Okulları Programları

Bir ticaret okulunda temel eğitim görmek için oturma izni alamazsınız. Fakat, değişim veya işbirliği anlaşmalarının bir parçası olarak eğitiminiz için oturma izni almanız mümkündür.

Süre

Eğer temel veya gençlik eğitim programını takip edecekseniz en fazla bir yıllık oturma izni alabilirsiniz. Bu, aktif olarak bir eğitim programına katılmanız için şarttır. Aksi takdirde, Danimarka İşgücü Piyasası ve İyileştirme Ajansı, oturma izninizi iptal edebilir. Eğitim kurumu, eğer programı aktif bir şekilde takip etmiyorsanız Danimarka İşgücü Piyasası ve İyileştirme Ajansı’nı bilgilendirmekle yükümlüdür.

Programınıza planladığınız şekilde bitirmenize engel olan, ciddi bir hastalık gibi, özel durumlarda, oturma izniniz programınızı bitirmenizi sağlamak için bir yıla kadar uzatılabilir.
Eğer daha önceden herhangi bir temel veya gençlik eğitim programı için bir yıllık oturma izni aldıysanız, programı bitirmek için oturma iznini uzatamazsınız.

Aile Üyeleri

Temel veya gençlik eğitim programı öğrencisi olarak Danimarka’ya aile üyelerinizi getiremezsiniz.

İş

Temel veya gençlik eğitim programı öğrencisi olarak çalışma izni alamazsınız.

Eğer çalışma izniniz olmadan Danimarka’da çalışırsanız, Danimarka İşgücü Piyasası ve İyileştirme Ajansı oturma izninizi iptal edebilir. Oturma izni için gerekli şartları karşıladığınız takdirde bile oturma izniniz iptal edilebilir. Örneğin; hala aktif bir şekilde bir eğitim programına katılıyorsanız.

Danimarka’da yasadışı olarak çalışıyorsanız, sınır dışı edilmeyi göze alırsınız. Aynı zamanda siz ve iş vereniniz para ve hapis cezası riski alır.

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort