Halk Eğitim Merkezleri

Halk Eğitim Merkezleri

Bir halk eğitim merkezinde veya ev idaresi ve dikişçilik okulları gibi küçük eğitim merkezlerinde kursa katılmak için oturum izni alabilirsiniz.

Şartlar

Oturum izni alabilmeniz şu maddeleri belgelere dayandırmanız gerekmektedir:

  • Bir halk eğitim merkezinde ya da devlet tarafından onaylanmış benzer bir eğitim merkezinde ders alacak olmanız. Okul idaresi alacağınız dersin devlet desteği için geçerli olduğunu ya da dersin devlet yardımları haricinde yürütüleceğini belirtmelidir. Haricinde yürütüleceği durumda, okulun resmi olarak tanınmış bir eğitim kurumu tarafından ders hakkında yapılmış bir açıklamayı belirtmesi gereklidir.(Denmark Evalueringsinstitut)
  • Kurs ücretini yatırmış olduğunuz.
  • Danimarka’da bulunma süreniz içerisinde okul tarafından yeme-içme ve barınma gibi ihtiyaçlarınızı karşılanmayacaksa, bu ihtiyaçlarınızı kendiniz karşılayacak imkanlara sahip olduğunuz. Danimarka’da yabancı öğrencilerin sosyal yardım/sigorta ödemeleri alamayabileceğini unutmayınız. Aksi takdirde, oturum izniniz iptal edilebilir.
  • Eğitim dilini konuşabiliyor ve anlayabiliyor olduğunuz, ve Danca, İsveççe, Norveççe, İngilizce veya Almanca dillerinde yeterli bilgiye sahip olduğunuz.

Oturum izninde okulun halk eğitim merkezleri, sürekli eğitim merkezleri, ev idaresi ve dikişçilik okullarına ilişkin Danimarka kanunlarına uygun olduğunun belirtilmesi gerektirir. Danimarka emek piyasası ve Uluslararası işe alım acentası yalnızca Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanan ve takip edilen okullara devam zorunluluğu için oturum izni verir.

Kalma süresi

Kurs süresince oturum izni verilecektir, ancak isterseniz oturum izninizin en fazla 18 ay olacak şekilde uzatılması için başvurabilirsiniz. Bu 18 ay, birbirinden farklı halk eğitim merkezlerinde birkaç ders için; 18 ay ard arda ya da birbirinden ayrı oturumlar şeklinde kullanılabilir.

Oturum izni için sizin aktif ve okul programına dahil olmanız şarttır. Aksi takdirde, Danimarka emek piyasası ve Uluslararası işe alım acentası oturumunuzu iptal edebilir. Bulunduğunuz okul, aktivitelere düzenli katılmadığınız takdirde durumu Danimarka emek piyasası ve işe alım acentasına bildirmek zorundadır.

Halk eğitim merkezlerinin yüksek öğrenim, ileri eğitim ya da Danimarka’da oturum izni erişimi sağlamadığını lütfen unutmayınız.

Aile üyeleri

Halk eğitim merkezlerinde öğrenci olarak oturum izni aldıysanız, diğer aile üyelerinizi Danimarka’da ikamet ettirme yetkisine sahip olamazsınız.

Çalışma ve İş

Halk eğitim merkezlerinde öğrenci olarak ya da ona benzer bir şekilde oturum izni aldıysanız, çalışma iznine sahip olamazsınız. Çalışma izniniz olmadan çalışımaya başlarsanız, Danimarka emek piyasası ve Uluslararası işe alım acentası oturum izninizi iptal edebilir ya da oturum izni uzatma talebinizi reddedebilir. Oturum izninizin gerektirdiklerini yerine getiriyor olsanız dahi aynı şeyler başınıza gelebilir. Örneğin, aynı zamanda bir okula ya da kursa devam ediyor olsanız bile bu şartlar altında alıkoyulabilirsiniz.

Danimarka’da yasa dışı bir şekilde çalışırsanız sınır dışı edilme riskini almış olursunuz ve siz ve işvereniniz para ya da hapis cezasına çarptırılma riskine girersiniz.

 

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort