Danimarka’da Yeni Misiniz?

Danimarka’da Yeni Misiniz?

Nasıl Başvurulur?

Öğrenci olarak oturma izni başvurusu yapmak istiyorsanız hem sizin hem de Danimarka’da öğrencisi olduğunuz kurumun başvuru sürecinizde bilgilendirmede bulunması gerekir.

Bunun tüm taraflar için en kolay ve en hızlı yolu online başvuruda bulunmaktır.

Danimarka’daki öğretim kurumu bir NemID* aracılığıyla online forma girerek süreci başlatır. Kurum formun birinci kısmını doldurur, gerekli belgeleri ekler ve başvuruyu NemID ile imzalar. Bunun sonunda kuruma bir referans numarası ve ikinci kısma erişim kodu verilir, onlar da bu bilgileri size verirler. Bu sayede siz de giriş yapar ve ikinci kısmı doldurur, ücreti öder, gerekli belgeleri ekler ve ‘Case Order ID’nizi** belirtirsiniz. Case Order ID’nin amacı dijital ortamda başvurunuzu yapılan ödemeyle birleştirebilmektir. Bunun arkasından başvurunuzu NemID’nizi kullanarak imzalar (NemID edinmek için Danimarka CPR numaranız olması gerekir, bu da Danimarka’da yaşayanlara verilen sosyal güvenlik numarasıdır) veya belgenin basılı halini imzaladıktan sonra bunu tarayıp yeniden elektronik ortama aktarırsınız. Bu işlemlerin sonucunda başvurunuz tamamlanmış olur.

 

Başvuru formunu doldurmaya başladıktan sonra, örneğin bazı belgeleri edinmeniz gerektiğinde, taslak olarak kaydedebilirsiniz; ama form bağlı olduğunuz kurum tarafından başlatıldıktan sonra 30 gün içinde tamamlanıp gönderilmelidir.

*‘Kolay Kimlik’ olarak çevirisi yapılabilir, Danimarka’da genellikle bankalar veya devlet kurumlarının internet sitelerinde işlem yaparken kullanılan bir tür dijital kimlik.

**Danimarka’da ödeme işlemlerinde kullanılan bir tür ‘sıra numarası’.

Öğrenci olarak online oturma izni başvurusu:

>ST1 online (yeni pencerede açılacaktır)

Doktora öğrencisi olarak online oturma izni başvurusu:

>PHD1 online (yeni pencerede açılacaktır)

Dijital başvuruda bulunamıyor iseniz, başvuru formunun basılabilir versiyonları da mevcuttur. Danimarka’daki öğretim kurumu başvuru sürecini formun ikinci kısmını doldurup imzalayarak ve gerekli belgeleri ekleyerek başlatır. Daha sonra formu size verir veya gönderir, siz de birinci kısmı doldurup imzaladıktan sonra gerekli belgeleri de ekleyerek formun tamamını ilgili yere teslim edersiniz.

Formun Word dosyası olan hali bilgisayarda doldurulabilir, ama sonrasında çıktısı alınıp elle imzalanmalıdır. PDF versiyonunun ise çıktısının alınıp elle doldurulması ve imzalanması gerekir.

Öğrenci olarak oturma izni başvurusu:

> ST1, English version (Word) (yeni pencerede açılacaktır)

> ST1, English version (PDF) (yeni pencerede açılacaktır)

> ST1, Danish version (Word) (yeni pencerede açılacaktır)

> ST1, Danish version (PDF) (yeni pencerede açılacaktır)

Doktora öğrencisi olarak oturma izni başvurusu:

> PHD1, English version (Word) (yeni pencerede açılacaktır)

> PHD1, English version (PDF) (yeni pencerede açılacaktır)

> PHD1, Danish version (Word) (yeni pencerede açılacaktır)

> PHD1, Danish version (PDF) (yeni pencerede açılacaktır)

Aile üyeleri

Eğer eşiniz veya partneriniz aile üyesi olarak oturma izni başvurusunda bulunmak istiyorsa, başvurusunu kendisinin yapması gerekir. Danimarka’ya getirmek istediğiniz 18 yaşından küçük çocuklarınız varsa her çocuğunuz için ayrı bir başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Danimarka’da bir yükseköğrenim programında okuyan yabancı uyruklu bir öğrencinin aile üyesi olarak oturma izni almak için online başvuru formu:

> MF1/MF2 online (yeni pencerede açılacaktır)

Online başvuruda bulunma imkanınız yoksa, başvuru formunun basılabilir versiyonları da mevcuttur.

Formun Word dosyası olan hali bilgisayarda doldurulabilir, ama sonrasında çıktısı alınıp elle imzalanmalıdır. PDF versiyonunun ise çıktısının alınıp elle doldurulması ve imzalanması gerekir.

Danimarka’da bir yükseköğrenim programında okuyan yabancı uyruklu bir öğrencinin aile üyesi olarak oturma izni almak için başvuru formu:

> MF1, English version (Word) (yeni pencerede açılacaktır)

> MF1, English version (PDF) (yeni pencerede açılacaktır)

> MF1, Danish version (Word) (yeni pencerede açılacaktır)

> MF1, Danish version (PDF) (yeni pencerede açılacaktır)

Başvuru ücreti

Başvurunuzun Danimarka İş ve Uluslararası İstihdam Kurumu(Danish Agency for Labour Retention and International Recruitment)’nda işlem görebilmesi için normal şartlarda ödenmesi gereken bir ücret vardır. Bu ücret sizin (başvuran kişi) tarafınızdan veya bir başkası, örneğin Danimarka’da yaşayan biri, tarafından ödenebilir.

Ücretlerle ilgili daha fazla bilgi edinin

Eğer başvurunuzu diplomatik bir kuruma (konsolosluk gibi) yapıyor iseniz yine normal şartlarda ödemeniz gereken bir ücret vardır. Ücret kurumdan kuruma değişiklik gösterebileceğinden başvuruda bulunmadan önce kurumun internet sayfasından ücreti kontrol etmek iyi bir fikir olacaktır.

Başvuru nereye teslim edilir

Normal şartlar altında Danimarka’ya giriş yapmadan önce oturma izninizi almanız gerekir. Başvurunuzu kendi ülkenizde (veya son üç aydır sürekli olarak bulunduğunuz ülkede) yapabilirsiniz. Özel durumlarda oturma izni Danimarka’da bulunurken de temin edilebilir ama bu, ülkede bulunma nedeninize bağlıdır.

Genellikle Danimarka’ya giriş yaptıktan sonra oturma izni başvurusunda bulunamazsınız. Bu durum usul iznine sahip insanlar için geçerlidir; bunlar oturma izni verilmediği halde Danimarka’da bulunma hakkına sahip olanlardır, örneğin sığınmacılar.

Eğer öğrenim dışında bir sebeple Danimarka’da oturma izniniz var ise, başvurunuzu Danimarka’da bulunurken yapabilirsiniz.

Başvurunuzu kendi ülkenizden yapacaksanız

Başvurunuzu kendi ülkenizden yapıyorsanız Danimarka elçiliğine teslim edebilirsiniz. Elçilik fazladan pasaport fotoğrafı veya başvurunun kopyası gibi ek taleplerde bulunabilir, dolayısıyla elçiliğin internet sitesinden gerekli belgeleri kontrol etmek iyi bir fikir olacaktır.

Siz doldurup teslim ettikten sonra elçilik başvuru formunuzu işleme sokulacağı Danimarka İş Bulma ve İstihdam Kurumu(Danish Agency for Labour Market and Recruitment)’na gönderecektir.

Eğer son üç ayda yasal olarak başka bir ülkede yaşıyor idiyseniz, başvurunuzu o ülkedeki Danimarka elçiliğine de teslim edebilirsiniz.

Eğer yaşadığınız ülkede Danimarka elçiliği yoksa, Danimarka İş Bulma ve İstihdam Kurumu(Danish Agency for Labour Market and Recruitment) başvurunuzu başka bir ülkeden yapmanıza izin verebilir. Çeşitli ülkelerdeki Danimarka elçilikleri ile ilgili daha fazla bilgiye Dışişleri Bakanlığı’nın internet sayfasından erişebilirsiniz.

Başvurunuzu Danimarka’da yapacaksanız

Normal şartlarda oturma izninizi Danimarka’ya giriş yapmadan önce almış olmanız gerekir.

Eğer Danimarka’da başka bir oturma izni, geçerli bir vize, vizesiz ziyaret veya AB düzenlemesi kapsamında yasal olarak bulunuyor iseniz, başvurunuzu Danimarka’dayken yapabilirsiniz, aksini gerektiren bir durum olmadıkça.

Danimarka’da oturma izni başvurusunda bulunduğunuzda; Danimarka’da yasadışı bir biçimde bulunuyorsanız, sınır dışı edildiyseniz, Danimarka’yı terk etmeniz gereken belirli bir tarih varsa veya Danimarka’da kalmak için başka bir izne başvurmuş ve cevap bekliyor iseniz başvurunuz işleme sokulmayacaktır.

Önceki oturma izninizin süresi dolduktan sonra oturma iznine başvuruyor iseniz Danimarka’da yasal olarak bulunmuyorsunuz demektir.

Danimarka’dan yapılan bir oturma izni başvurusunun işleme sokulup sokulmayacağına Danimarka İş Bulma ve İstihdam Kurumu(Danish Agency for Labour Market and Recruitment) karar verir. Danimarka İş ve Uluslararası İstihdam Kurumu(Danish Agency for Labour Retention and International Recruitment) başvurunuzu işleme sokmayı kabul ederse, işlem sürecinde Danimarka’da kalabilirsiniz.

Danimarka İş Bulma ve İstihdam Kurumu(Danish Agency for Labour Market and Recruitment) başvurunuzu reddederse başvurunuz işleme sokulmaz. Bu da ülkenize dönmeniz ve oradaki Danimarka elçiliğine yeni bir başvuruda bulunmanız gerektiği anlamına gelir.

Başvurunuz reddedilirse Çalışma Bakanlığına müracaat edebilirsiniz.

Başvurunuzu Danimarka’da nereye yapmalısınız

Kopenhag çevresinde (Storkøbenhavn) yaşıyorsanız başvurunuzun adresi Vatandaşlık Merkezi olmalıdır. Başka bir yerde yaşıyor iseniz başvuru formunu edinip başvurunuzu yerel polis merkezine yapabilirsiniz.

Başvurunuzun işlenmesi

Danimarka İş Bulma ve İstihdam Kurumu(Danish Agency for Labour Market and Recruitment) oturma izni başvurunuzu kabul ettikten sonra ekteki belgelerle birlikte değerlendirmeye alır. Bu kurum aynı zamanda Schengen Bilgi Sistemi(SIS)’ne bildirilmiş olup olmadığınızı da kontrol eder.

Danimarka İş Bulma ve İstihdam Kurumu(Danish Agency for Labour Market and Recruitment) sizin sağladığınız bilgiyle örtüşmeyen bilgilere ulaşırsa doğal olarak sizden bu uyuşmazlıkları açıklamanız beklenir, karar yaptığınız açıklama göz önünde bulundurularak verilir.

Karar, Danimarka İş Bulma ve İstihdam Kurumu(Danish Agency for Labour Market and Recruitment) başvurunuzla ilgili gerekli tüm bilgilere ulaştıktan sonra verilir.

Dosyanızla ilgili süreci NemID ile giriş yapacağınız sayfanızdan takip edebilirsiniz. Başvurunuz için ödeme yapacaksanız, ödenen ücretin ilgili kuruma ulaşıp ulaşmadığını da sayfanızda görebilirsiniz.

Verilen karar size nasıl ulaşır

Eğer başvurunuzu kendi ülkenizden veya yaşadığınız ülkeden yapıyorsanız, Danimarka İş Bulma ve İstihdam Kurumu(Danish Agency for Labour Market and Recruitment) kararı başvuruda bulunduğunuz elçiliğe gönderir. Elçilik kararı ev adresinize gönderebilir veya şahsen gidip teslim almanızı talep edebilir.

Başvurunuzu Danimarka’da yaparsanız Danimarka İş Bulma ve İstihdam Kurumu(Danish Agency for Labour Market and Recruitment) kararı Danimarka’daki adresinize veya temsilcinize gönderebilir, polisin size karar hakkında bilgilendirmesini isteyebilir ya da kararı Hizmet Merkezi’nden şahsen almanızı talep edebilir.

Danimarka İş Bulma ve İstihdam Kurumu(Danish Agency for Labour Market and Recruitment) başvurunuzu reddederse ve başka bir oturma izniniz yoksa size Danimarka’yı terk etmeniz için belli bir süre tanınır. Bu süre dolduktan sonra Danimarka’da yasadışı olarak bulunuyor sayılırsınız. Eğer Danimarka’da yasadışı olarak bulunursanız sınırdışı edilme ve giriş yasağı alma riskiniz vardır. Danimarka’dan sınırdışı edilmek Danimarka dahil tüm AB ve Schengen ülkelerine en az iki yıl giriş yapmaktan men edilmek demektir. Sınırdışı edilirseniz polis size ülke dışına çıkarır.

Dosya işlem süreçleri

Çoğu dosya tipi için hedeflenen maksimum işlem süreleri belirlenmiştir.

Hizmet hedefleri

Temyiz

Danimarka İş Bulma ve İstihdam Kurumu(Danish Agency for Labour Market and Recruitment) başvurunuzu reddederse temyize gidebilirsiniz.

Temyiz yönergesi

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort