Ziyaretçi Araştırmacılar

Ziyaretçi Araştırmacılar

Ziyaretçi araştırmacılar

Ziyaretçi araştırmacıysanız, Danimarka emek piyasasına daha rahat giriş yapabilirsiniz.

Araştırmacılar ve doktora öğrencileri için farklı kurallar olduğunu lütfen göz önünde bulundurunuz.

Araştırmacılar hakkında daha detaylı bilgi için

Doktora öğrencileri hakkında daha detaylı bilgi için

Koşullar

Yüksek lisans diplomanız varsa, sonraki eğitiminizin veya kariyer gelişiminizin bir parçası olarak bir araştırma yapmanız gerekiyorsa ve bunu sizi işe almayan ancak olanaklarından faydalanmanıza izin veren bir Danimarka araştırma kurumu ya da şirketinde yapmanız gerekiyorsa; Danimarka’da oturma ve çalışma izni alabilirsiniz. Danimarka kuruluşundan maaş almayacağınız için, Danimarka’da kaldığınız sürede ya kendi kendinize ya da kendi ülkenizdeki araştırma kurumundan veya işverenden almaya devam edeceğiniz ödeme ile ihtiyaçlarınızı karşılayacak durumda olmanız gerekmektedir. 30’un üzerindeki tedarikçi olmayan bir kişi için Danimarka sosyal fayda seviyesine denk olan paraya veya gelire sahip olmanız gerekmektedir. Danimarka’da kalacağınız tüm süre boyunca ihtiyaçlarınızı karşılayacak maddi güce sahip olduğunuzu belgelemeniz gerekmektedir.

Ziyaretçi Araştırmacılar
Ziyaretçi Araştırmacılar

Mali gereklilikler hakkında daha detaylı bilgi için

Kısa süre kalacak olan araştırmacılar, bu kurallardan muaf tutulabilmektedir

Ders anlatmak için konuşmacı, bilim insanı veya araştırmacı olarak davet edildiyseniz, Danimarka’ya vardığınız günden itibaren kalma süreniz art arda üç ayı geçmediği takdirde oturma ve çalışma izni olmadan ders verebilirsiniz.

Aynı şekilde, Danimarka’da bir şirkete veya üniversiteye bağlı olan bir araştırmacı veya ziyaretçi araştırmacıysanız, Danimarka’ya vardığınız günden itibaren kalma süreniz art arda üç ayı geçmediği takdirde oturma ve çalışma izni olmadan çalışabilirsiniz.

Danimarka’ya girmek için vize alması gereken bir ülkenin vatandaşıysanız, Danimarka’ya giriş yapmadan önce vize almak için gereken koşulları sağlayarak, Danimarka’da kalacağınız süre boyunca geçerli olacak bir vize almanız gerekmektedir. Vize gerekliliğinden muaf bile olsanız genel vize şartlarına bakmanız gerekmektedir.

Vize alması gereken ülkelerin listesi için

Danimarka’da kalacağınız sürenin üç ayı aşması bekleniyorsa, ilk üç ay da dahil kalacağınız tüm süreyi kapsayan oturma ve çalışma izni almanız gerekmektedir. İzni, Danimarka’ya gelmeden önce almış olmanız gerekmektedir.

Süre

Ziyaretçi araştırmacıysanız, oturma ve çalışma izniniz en fazla üç yıl geçerli olabilmektedir. İzniniz üç yılı aşacak şekilde uzatılamamaktadır.

Oturma izniniz, toplamda üç yılı aşmadığı sürece, iş sözleşmenizin sona erdiği tarihten 14 gün sonra dolmaktadır.

Pasaportunuzun geçerlilik süresinin, başvurduğunuz oturma izninizin süresinden en az üç ay daha fazla olması şartını lütfen göz önünde bulundurunuz.

Başvuru yaparken pasaportunuzda dikkat etmeniz gerekenlerle ilgili daha detaylı bilgi için

Başvurunuzu kendi ülkenizden veya en az son üç aydır resmi olarak ikamet ettiğiniz ülkeden teslim ederseniz, işe başladığınız günden bir ay önce izniniz geçerli olmaya başlayabilmektedir. Bu, Danimarka’ya yerleşmenizi sağlamak için yapılmaktadır; ancak, yeni işinize başlamadan önceki bu bir aylık süreçte hem kendinizin hem de yanınızda bulunan aile üyelerinizin ihtiyaçlarını karşılayacak maddi güce sahip olduğunuzu göstermeniz gerekmektedir. Bu koşulu sağlamazsanız, izniniz işe başladığınız günden 14 gün önce geçerli olmaya başlayacaktır. Başvurunuzu Danimarka’da teslim ettiyseniz, oturma izniniz işinize başladığınız gün geçerli olmaya başlayacaktır.

Yeni bir iş bulursanız

Çalışırken yeni bir iş bulduysanız, yeni oturma ve çalışma izni için başvuruda bulunmanız gerekmektedir; ancak başvurunuzu yeni işinize başladığınız günden daha geç teslim etmediğiniz takdirde, yeni izniniz çıkmadan çalışmaya başlayabilirsiniz.

Nasıl başvurulur

Çalışan olarak oturma ve çalışma iznine nasıl başvurulacağına dair daha detaylı bilgi için

Ziyaretçi araştırmacıların Hızlı Şema ile başvuru yapamayacağını lütfen göz önünde bulundurunuz.

Aile üyeleri

Oturma ve çalışma iznini ziyaretçi araştırmacı olarak aldıysanız belirli aile üyelerinizi getirebilirsiniz.

Aile üyelerini de beraberinde getirmek için oturma izni hakkında daha detaylı bilgi için

Yanınızda bulunan aile üyelerinizin ilk yıldaki ihtiyaçlarını karşılayacak maddi güce sahip olduğunuzu belgelerle göstermeniz gerektiğini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Mali gereklilikler hakkında daha detaylı bilgi için

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort