Danimarka – Yerleşme kartı

Danimarka – Yerleşme kartı

Yerleşme kartı

Danimarka’da master (candidatus) veya doktora eğitimini tamamlayan yabancı uyruklu vatandaşlar, Danimarka’daki eğitim programları sona erdikten sonra Danimarka’ya yerleşme amacıyla oturma izni alabilmektedir.

Oturma izninizi Yerleşme kartı şeması ile aldıysanız, çalışma izni almanız gerekmemektedir. Yerleşme şemasıyla alınan oturma izni, iş değiştirirseniz yeni bir çalışma iznine başvuru yapmanıza gerek kalmadan çalışmanıza izin vermektedir. Ayrıca, Yerleşme şeması ile alınan oturma izni size girişimci (kendi işinizi yürütme) olarak çalışma hakkı da vermektedir.

Koşullar

Yerleşme kartı alabilmeniz için, Danimarka’da master (candidatus) veya doktora eğitimi tamamlamış olmanız gerekmektedir.

Danimarka master programı (candidatus), Danimarka’daki üniversitelerin sunduğu ve Danimarka master programına (candidatus) denk olan 60 ECTS’lik master eğitimini de kapsamaktadır.

Danimarka Müzik ve Opera Akademisi’nde İleri yüksek lisansınızı (soloist) yaptıysanız, eğitim seviyeniz doktora seviyesine denk sayılmaktadır.

İş aramak için olan oturma izniniz (6 ay geçerlidir) sona ermeden Yerleşme kartı kapsamında alınacak oturma izninin başvurusunu yapmanız gerekmektedir. Danimarka’da master (candidatus) veya doktora eğitimini tamamlamışsanız ancak iş aramak için oturma izniniz yoksa; örneğin, Danimarka’da oturma izninizi önceden yürürlükte olan kurallara göre aldıysanız; başvurunuzu eğitim programınız bittikten sonraki altı ay içinde teslim ettiğiniz takdirde yerleşme kartı için başvuru yapabilirsiniz.
Ayrıca Danimarka’da kaldığınız ilk yıl boyunca ihtiyaçlarınızı karşılayacak maddi güce sahip olduğunuzu belgelemeniz gerekmektedir. Bu durumda, 30 yaşın altında ve kendi başına geçinen bir kişinin (kontanthjælpssatsen for enlige ikke-forsørgere under 30 år) bir yıllık nakit kazancına denk olan maddi gücü olduğunu belgelemek zorundasınız. Belge, hangi tarihte ve hangi para biriminde çıkartıldığı açıkça belirtilen ve sizin adınıza olan bir banka hesap ekstresi olabilmektedir. Ekstrenin, başvurduğunuz süreden önceki 30 gün içinde alınmış olması gerekmektedir. Ayrıca, yanınızda getirmek istediğiniz aile üyeniz (üyeleriniz) için de oturma iznine başvuruyorsanız, gelecek aile üyenizin de maddi ihtiyaçlarını karşılayacak maddi gücünüz olduğunu belgelemeniz gerekmektedir.

Son koşul ise Danimarka’da kaldığınız süre boyunca Aktif Sosyal Politika Yasası kapsamı altında yeni mezunlar (dimittenddagpenge) için işsizlik tazminatı veya herhangi bir sosyal yardım almamış olmanız gerekmektedir.

Maddi gereklilikler hakkında daha detaylı bilgi için

Süre

Yerleşme kartı kapsamında alınan oturma izni en fazla iki yıllık olarak, bir kere alınabilmekte ve uzatılamamaktadır. Danimarka’da iki yıl kaldıktan sonra kendi işini yürütmek isteyen girişimci olarak da dahil, farklı şemalardan biri ile yeni oturma izni için başvuru yapabilirsiniz.

Oturma izniniz pasaportunuzun geçerliliği sona ermeden üç ay önceye kadar verilebilmekte veya uzatılabilmektedir. Yani örneğin, pasaportunuzun geçerliliği 12 ay sonra sona erecekse, oturma izniniz yalnızca 9 ay uzatılabilmektedir. Yerleşme kartı aldıktan sonra pasaportunuzu yenilerseniz, izninizi iki yıl uzatabilirsiniz. Yeni pasaportunuzun nüshasını da içermesi gereken yeni başvurunuz, mevcut oturma izniniz sona ermeden en az üç ay önce teslim edilmelidir.

Nasıl başvurulur

Yerleşme Kartı Şeması kapsamında oturma iznine başvuru, online teslim edilmelidir. Başvuru online yapılmadığı takdirde reddedilecektir.

Çalışan olarak oturma ve çalışma iznine Yerleşme Kartı kapsamında sayfadan nasıl başvurulacağına dair daha detaylı bilgi için

Aile üyeleri

Oturma ve çalışma iznini Yerleşme Kartı kapsamında aldıysanız, belirli aile üyelerinizi getirebilirsiniz.

Aile üyelerini de beraberinde getirmek için oturma izni hakkında daha detaylı bilgi için

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort