Stajyerler

Eğitim amacıyla sınırlı bir süre Danimarka’da bir şirkette çalışmak için stajyer olarak oturma ve çalışma izni alabilirsiniz.

Koşullar

Profesyonel piyasa veya emek piyasası koşulları bunu gerektiriyorsa, stajyer olarak oturma ve çalışma izni alabilirsiniz. Bu, aşağıdaki durumlarda geçerli olabilmektedir:

  • Ana veya kardeş şirkette ya da şirketin bir şubesinde çalışıyorsanız ve Danimarka’daki şube, ana veya kardeş şirkette staj yapmak için Danimarka’ya gelmek, sonrasında kendi ülkenize geri dönmek istiyorsanız,
  • Farklı bir ülkede şube açmaya hazırlanan Danimarkalı bir şirket; sizi yeni şubede çalışmaya hazırlamak için Danimarka’nın üretim yöntemleri, şirket yönetimi, teknik bilgi vb. alanlarda sizi yetiştirmek, size eğitim vermek istiyorsa,
  • Danimarka’daki bir şirketin, sizin kaldığınız ülkede yerleşik bir müşterisi varsa ve şirketin menfaatlerini orada temsil etmeniz için sizi işe almak istiyorsa; bu durumda, Danimarka’nın üretim yöntemleri, şirket yönetimi, teknik bilgi vb. alanlarda yetiştirilmeniz, eğitim almanız gerekebilmektedir.
Danimarka Stajyerler

Danimarka Stajyerler

Ayrıca, aşağıdaki koşulları sağlamanız gerekmektedir:

  • Stajyer pozisyonunda olduğunuz şirketin Danimarkalı bir şirket olması gerekmektedir.
  • Stajyer pozisyonunda sizin çalışmanızı gerektirecek belirli bir sebep olmalıdır.
  • Danimarka’daki şirket ile kendi ülkenizdeki şirket/kuruluş arasında belgeli bir ortaklık/işbirliği bulunmalıdır.
  • Danimarka’daki şirkette eğitim veya staj programına katılıyor olmanız gerekmektedir. Bu programın tanımlamasını, başvurunuza eklemeniz gerekmektedir. Kendi ülkenizde aldığınız eğitim veya yaptığınız staj ile elde ettiğiniz bilgileri kullanmanız için programa kabul edilmeniz gerekmektedir.
  • Maaş ve çalışma koşulları, Danimarka standartlarına uygun olmalıdır.
  • Danimarka’daki toplam staj süresi 24 ayı geçmemelidir.

Süre

Sonradan uzatabileceğiniz oturma ve çalışma iznini, en fazla bir yıl geçerli olacak şekilde alabilirsiniz. İzniniz, staj sözleşmenizde belirtilen süreden daha uzun süremez. Toplam sözleşme süreniz 24 ayı geçmemelidir.

İzninizi ilk aldığınızdaki stajyer pozisyonunuz ve çalışma koşullarınız değişmediği takdirde; izninizin uzatılması için başvuru yaptıysanız, başvurunuz işlemden geçirilirken Danimarka’da kalabilir ve çalışmaya devam edebilirsiniz.

Başvurunuzu kendi ülkenizden veya en az son üç aydır resmi olarak ikamet ettiğiniz ülkeden teslim ederseniz, işe başladığınız günden bir ay önce izniniz geçerli olmaya başlayabilmektedir. Bu, Danimarka’ya yerleşmenizi sağlamak için yapılmaktadır; ancak, yeni işinize başlamadan önceki bu bir aylık süreçte hem kendinizin hem de yanınızda bulunan aile üyelerinizin ihtiyaçlarını karşılayacak maddi güce sahip olduğunuzu göstermeniz gerekmektedir. Bu koşulu sağlamazsanız, izniniz işe başladığınız günden 14 gün önce geçerli olmaya başlayacaktır. Başvurunuzu Danimarka’da teslim ettiyseniz, oturma izniniz işinize başladığınız gün geçerli olmaya başlayacaktır.

Pasaportunuzun geçerlilik süresinin, başvurduğunuz oturma izninizin süresinden en az üç ay daha fazla olması şartını lütfen göz önünde bulundurunuz.

Başvuru yaparken pasaportunuzda dikkat etmeniz gerekenlerle ilgili daha detaylı bilgi için

Yeni bir iş bulursanız

Staj yaparken yeni bir iş bulduysanız, yeni oturma ve çalışma izni için başvuruda bulunmanız gerekmektedir; ancak başvurunuzu yeni işinize başladığınız günden daha geç teslim etmediğiniz takdirde, yeni izniniz çıkmadan çalışmaya başlayabilirsiniz.

Nasıl başvurulur

Çalışan olarak oturma ve çalışma iznine nasıl başvurulacağına dair daha detaylı bilgi için

Aile üyeleri

Oturma ve çalışma iznini stajyer olarak aldıysanız, belirli aile üyelerinizi getirebilirsiniz.

Aile üyelerini de beraberinde getirmek için oturma izni hakkında daha detaylı bilgi için