Özel Yetenekler

Özel Yetenekler

Özel yetenekler

Size teklif edilen iş, sadece sizin yapabileceğiniz varsayılan bir iş ise oturma ve çalışma izni alabilirsiniz.

Bu kişiler, şunlar olabilir:

  • Şarkıcı, müzisyen ve orkestra şefi gibi sanatçılar ve animatörler,
  • Profesyonel atletler ve antrenörler,
  • Uzmanlaşmış şefler.

Sanatçılar ve animatörler hakkında daha detaylı bilgi için

Atletler ve antrenörler hakkında daha detaylı bilgi için

Uzmanlaşmış şefler hakkında daha detaylı bilgi için

Koşullar

Profesyonel piyasa veya emek piyasası koşulları bunu gerektiriyorsa, özel yeteneklerinize bağlı olarak oturma ve çalışma izni alabilirsiniz. Bu işi neden özellikle sizin yapmanız gerektiğine dair belirli nedenler olmalıdır.
Çalışma şartlarınızı ve maaşınızı gösteren yazılı bir iş sözleşmeniz ya da iş teklifiniz olmalıdır ve istenirse Danimarka yetkisi ya da benzer bir resmi onay almanız gerekebilmektedir. Çalışma şartlarınız ve maaşınız, Danimarka standartlarına uygun olmalıdır.

Süre

Oturma ve çalışma izninizi ilk iki sene boyunca, birer yıl geçerli olacak şekilde alabilirsiniz (İlk aldığınız izin bir yıl geçerli olacaktır, ikinci kez izin için başvurduğunuzda alacağınız izin yine bir yıl geçerli olacaktır.) Ancak, izin süreniz iş sözleşmenizden daha uzun olamamaktadır. İlk iki yıldan sonra, ilk izni aldığınızdaki koşullar aynı kaldığı takdirde iki yıllık uzatabilirsiniz. İlk dört yıldan sonra ise bir kerede en fazla üç yıllık uzatabilirsiniz.
Aynı işte çalışmaya devam ediyorsanız izninizi uzatmak için başvuru yapabilirsiniz. İzninizi ilk aldığınızdaki işte aynı şartlarda çalışmaya devam ediyorsanız ve izninizi uzatmak için başvuru yapmışsanız ama süreniz sona ermişse, izniniz işlemden geçirilirken Danimarka’da kalmaya ve çalışmaya devam edebilirsiniz.
Pasaportunuzun geçerlilik süresinin, oturma izninizin süresinden en az üç ay daha fazla olması şartını lütfen göz önünde bulundurunuz.

Başvuru yaparken pasaportunuzda dikkat etmeniz gerekenlerle ilgili daha detaylı bilgi için

Başvurunuzu kendi ülkenizden veya en az son üç aydır resmi olarak ikamet ettiğiniz ülkeden teslim ederseniz, işe başladığınız günden bir ay önce izniniz geçerli olmaya başlayabilmektedir. Bu, Danimarka’ya yerleşmenizi sağlamak için yapılmaktadır; ancak, yeni işinize başlamadan önceki bu bir aylık süreçte hem kendinizin hem de yanınızda bulunan aile üyelerinizin ihtiyaçlarını karşılayacak maddi güce sahip olduğunuzu göstermeniz gerekmektedir. Bu koşulu sağlamazsanız izniniz, işe başladığınız günden 14 gün önce geçerli olmaya başlayacaktır. Başvurunuzu Danimarka’da teslim ettiyseniz, oturma izniniz işinize başladığınız gün geçerli olmaya başlayacaktır.

Yeni bir iş bulduysanız

Çalışırken yeni bir iş bulduysanız, yeni oturma ve çalışma izni için başvuruda bulunmanız gerekmektedir; ancak başvurunuzu yeni işinize başladığınız günden daha geç teslim etmediğiniz sürece, yeni izninizi almadan çalışmaya başlayabilirsiniz.

Nasıl başvurulur

Çalışan olarak oturma ve çalışma iznine nasıl başvurulacağına dair daha detaylı bilgi için

Aile üyeleri

Özel yeteneklerinize bağlı olarak oturma ve çalışma izni aldıysanız, belirli aile üyelerinizi getirebilirsiniz.

Aile üyelerini de beraberinde getirmek için oturma izni hakkında daha detaylı bilgi için

İrtibat kişisi ayarlama

Danimarka’da yabancı çalışanları olan bir şirketi veya işi temsil ediyorsanız, kural ve düzenlemeler hakkında size rehberlik edebilecek olan Danimarka Emek Piyasası ve İşe Alım Ajansı’na irtibat kişisi olarak atanabilirsiniz.

İrtibat kişisi ayarlama hakkında daha detaylı bilgi için

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort