Özel Gruplar

Özel Gruplar

Özel Gruplar

Belirli bazı özel gruplar, uzmanlık alanları veya belirli durumları sebebiyle, oturma ve çalışma izinleri olmadan Danimarka’da çalışabilmektedir.

Aşağıdaki gruplar, oturma ve çalışma izinleri olmadan Danimarka’da çalışabilirler:

 • Danimarka’da ikamet eden yabancı diplomatlar ile diplomatik ayrıcalıkları bulunan diğer kişiler ve bu kişilerin yanlarında gelen aile üyeleri ve kişisel evlerinde çalışan bireyler,
 • Uluslararası trafikte yabancı tren veya motorlu taşıtlarda çalışan personel,
 • Gemileri Danimarka limanlarına senede en fazla 25 kez uğradığı takdirde, uluslar arası denize açılan Danimarka ticaret gemisi personeli.

Profesyonel yönetim kurulu üyeleri, yönetim kurulu üyesi olarak görevini yaparken Danimarka’da geçirdiği süre 40 günü aşmadığı sürece, oturma ve çalışma izni almaları gerekmemektedir.

Özel Gruplar
Özel Gruplar

Aşağıdaki gruplar, kalma süreleri peş peşe üç ayı geçmediği sürece, oturma ve çalışma izinleri olmadan çalışabilirler:

 • Danimarka’da eğitim veya konferans vermek için davet edilen araştırmacılar ve eğitmenler
 • Danimarka’daki bir üniversite veya şirketle anlaşarak araştırmacı veya ziyaretçi araştırmacı olarak çalışacak olan yabancı uyruklu vatandaşlar
 • Yabancı uyruklu vatandaşların üniversitede doktoraya başlaması veya başlamaması konusunda üniversitenin karar verebilmesi için tarama sürecine katılacak olası doktora öğrencileri,
 • Müzisyenler ve diğer göstericiler de dahil, katılımı kayda değer artistik bir etkinlikte önemli veya zorunlu bir role sahip sanatçılar
 • Danimarka’ya iş seyahati yapmış olan, Danimarka’da bir şubesi bulunmayan yabancı şirket veya kuruluşların temsilcileri. İş seyahatlerindeki temsilciler, yabancı şirket ve kuruluşların ürün veya hizmet almak ya da satmak için anlaşma yapmak amacıyla Danimarka’yı ziyaret eden temsilcileri olarak algılanmalıdır. Ancak, yabancı bir şirket veya kuruluşun temsilcisi, Danimarka’daki bir şirket veya kuruluşa kesin olarak bağlıysa ve onun için bir iş yapıyorsa; kısa süreli bile kalacak olsa oturma ve çalışma izni alması gerekmektedir.
 • Makineleri, malzemeleri, bilgisayar programları vb maddeleri ayarlamak, denetlemek veya tamir etmek için ya da bu maddelerin kullanımı hakkında bilgi vermek için tutulmuş montör, danışman veya eğitmen. Bu kişilerin, malzemeyi üreten firma tarafından görevlendirilmesi gerekmektedir.

Montör kuralı hakkında daha detaylı bilgi için

 • En fazla üç aylığına Danimarka’yı ziyaret eden yabancı uyruklu vatandaşların kişisel evlerinde çalışan bireyler,
 • Bir Danimarka spor kulübü için yetenek sınavına girecek veya önemli ve belirli bir spor etkinliğine katılacak profesyonel atletler ve antrenörler. Yabancı uyruklu vatandaş bir iş sözleşmesi imzalamışsa çalışmaya başlamadan önce oturma ve çalışma izni alması gerekmektedir. İş sözleşmesi sağlandıktan sonra yapılan antrenman iş sayılmaktadır ve bu yüzden oturma ve çalışma izni almayı gerektirmektedir.

Oturma ve çalışma izni gerekliliğinden muaf olmanız, ziyaretçi vizesi gerekmediği anlamına gelmemektedir. Bu nedenle, Danimarka’ya girmek için vize gerektiren bir ülkenin vatandaşıysanız, ziyaretçi vizesi almanız gerekmektedir.

Vize gerektiren ülkelerin listesi için tıklayınız

Danimarka’da çalışan Türk vatandaşlar

Sığınma veya aile birleşimi gibi sebeplere bağlı olarak Danimarka’da oturma izni alan bir Türk vatandaşıysanız ve izniniz iptal edildi veya reddedildiyse; resmi olarak uzun bir süre Danimarka’da kalmış ve çalışmış olmak koşulunu sağladığınız takdirde, Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki Ortaklık Anlaşması ile yeniden oturma izni alabilirsiniz.

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort