Oturma İzninizin Geçerlilik Süresi

Oturma İzninizin Geçerlilik Süresi

Oturma İzninizin Geçerlilik Süresi

Danimarka’da oturmak için oturma izni alsanız bile, izniniz iptal edilebilir veya izin uzatma talebiniz reddedilebilir ki bu da Danimarka’da oturma hakkınızı ortadan kaldırmaktadır.

Oturma izniniz iptal edildi veya izin uzatma talebiniz reddedildiyse ve oturma izniniz yoksa, Danimarka’yı terk etmeniz için belirli bir son tarih vardır; yani, belirli bir tarihe kadar Danimarka’yı terk etmeniz gerekmektedir. Bu tarihten sonra Danimarka’da gayri kanuni ikamet eden kişi olarak görülürsünüz.

Danimarka’da illegal olarak ikamet ederseniz, sınır dışı edilme ve ülkeye girişinizin yasaklanması riskiniz bulunmaktadır. Danimarka’dan sınır dışı edilmeniz, Danimarka da dahil tüm AB ve Schengen ülkelerine en az iki yıl süre ile giriş yapamayacağınız anlamına gelmektedir. Sınır dışı edilirseniz, polis tarafından ülkeden uzaklaştırılabilirsiniz. Temyiz süreci, Danimarka Emek Piyasası ve İşe Alım Ajansı’nın kararını aldıktan sonra daha detaylı açıklanacaktır.

Oturma İzninizin Geçerlilik Süresi
Oturma İzninizin Geçerlilik Süresi

Birçok sebepten oturma izniniz iptal edilebilir veya uzatma talebiniz reddedilebilir:

Durumunuz değişirse
Oturma izninizi alırken bulunduğunuz koşullar değiştiyse; örneğin, işten ayrıldıysanız veya şirketinizi kapattıysanız, Danimarka Emek Piyasası ve İşe Alım Ajansı oturma izninizi iptal edebilir veya oturma izninizi uzatma talebinizi reddedebilir. Bu durum, oturma ve çalışma izninizde bulunan şartları sağlamadığınız takdirde de geçerli olacaktır; örneğin, artık kendi maddi ihtiyaçlarınızı kendiniz karşılayamıyorsanız.

Danimarka’da kalma hakkınızı etkileyebilecek kişisel durumunuzdaki herhangi bir değişikliği, Danimarka Emek Piyasası ve İşe Alım Ajansı’na bildirme zorunluluğunuz bulunmaktadır
Yeni bir iş bulduysanız veya yeni bir şirket kurmayı planlıyorsanız, işe başlamadan veya şirketiniz işletmeye başlamadan önce mutlaka yeni oturma ve çalışma izni için başvuru yapmanız gerekmektedir.

Hile

Yetkililere yanlış bilgi verdiğiniz tespit edildiğinde, Danimarka Emek Piyasası ve İşe Alım Ajansı’nın oturma izninizi iptal etme veya izni uzatma talebinizi reddetme hakkı bulunmaktadır. Bu kural, oturma izninizin geçici veya kalıcı olmasına bakılmaksızın tüm oturma izinleri için geçerlidir.

Eksik belge/pasaport

Artık geçerli bir pasaportunuz veya diğer kanuni seyahat belgeleriniz yoksa, Danimarka Emek Piyasası ve İşe Alım Ajansı’nın oturma izninizi iptal etme veya geçici izninizi uzatma talebinizi reddetme hakkı bulunmaktadır.

Oturma izninizi uzatmak için başvuru yapacaksanız, başvuruyla birlikte pasaportunuzun bir nüshasını da teslim etmeniz gerekmektedir. Pasaportunuz veya seyahat belgeleriniz geçerli değilse, siz mevcut pasaportunuzu yeniletmeden veya geçerli yeni bir pasaport almadan, Danimarka Emek Piyasası ve İşe Alım Ajansı, başvurunuzu işleme almayacaktır. Bu işlemi gerçekleştirmek için genellikle bir aylık süre verilmektedir.

Schengen Bilgi Sistemi

Schengen Bilgi Sistemi’nde istenilmeyen kişi olarak bildirildiyseniz, Danimarka Emek Piyasası ve İşe Alım Ajansı’nın oturma izninizi iptal etme veya geçici izninizi uzatma talebinizi reddetme hakkı bulunmaktadır. İstenilmeyen kişi olarak bildirilmeniz için Danimarka’da işlendiğinde kesin sınır dışı edileceğiniz ciddi suçlar işlemiş olmanız gerekmektedir.

Bu kural, oturma izninizin geçici veya kalıcı olmasına bakılmaksızın tüm oturma izinleri için geçerlidir.

Diğer durumlar

Ulusal güvenliğe, kamu düzenine, güvenliğine veya sağlığına karşı bir tehlike arz ettiğiniz düşünülürse Danimarka Emek Piyasası ve İşe Alım Ajansı’nın oturma izninizi iptal etme veya geçici izninizi uzatma talebinizi reddetme hakkı bulunmaktadır. Ayrıca, savaş suçlusuysanız veya Danimarka dışında siyasi olmayan ciddi bir suç işlediyseniz oturma izniniz iptal edilebilir. Son olarak ise Danimarka’da işlendiğinde kesin sınır dışı edileceğiniz ciddi bir suç işlediği kanıtlanmışsa oturma izniniz iptal edilebilir.

Kişisel durumunuz göz önünde bulundurulur

Kişisel durumunuz, oturma izninizin iptalinin çok sarsıcı olacağını gösteriyorsa, Danimarka Emek Piyasası ve İşe Alım Ajansı iptal etmemeyi tercih edebilmektedir. Aşağıdaki etmenler dikkate alınacaktır:

  • Danimarka toplumuyla ilişkiniz, Danimarka’da ikamet ettiğiniz süre de dahil
  • Yaşınız, sağlığınız ve diğer kişisel durumlar
  • Diğer Danimarka vatandaşlarıyla ilişkiniz
  • Kendi ülkenizle ilişkiniz
  • Kendi ülkenize dönmenizin sizi tehlikeye sokup sokmayacağı

Yurt dışında kalmanız, oturma izninizin sona ermesine sebep olabilir

Uzun bir süreliğine Danimarka’dan ayrılırsanız ve artık Danimarka’da ikamet etmezseniz, oturma izniniz sonra erebilmektedir.

Danimarka’da ikamet ederseniz; yani, Danimarka’da kayıtlı bir adresiniz bulunursa, oturma izninizin devam etmesini istiyorsanız, ülke dışında kalabileceğiniz süre sınırlıdır. Bu süre içinde Danimarka’ya dönmezseniz, oturma izniniz direkt sona erecektir.

Danimarka’dan ayrıldığınızda oturma izninizin geçerliliğinin sona ermemesi için daha detaylı bilgi alınız.

Lütfen göz önünde bulundurunuz: Oturma izninizi araştırmacı olarak veya Hızlı şema (Fast-track scheme) kapsamında aldıysanız, süre ile ilgili yukarıda belirtilen kurallardan muaf tutulmaktasınız. Oturma izninizi hızlı şema kapsamında aldıysanız, bu kural yanınızda gelen aile üyeleri için de geçerlidir.

Editör, Çevirmen : Gözde BİLİR

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort