Oturma İzninin Sonlandırılması

Oturma İzninin Sonlandırılması

Size Danimarka’da oturma izni verilmesine rağmen izniniz iptal edilebilir ya da oturma hakkını uzatma talebiniz reddedilebilir.

Oturma izniniz iptal edilirse ya da süre uzatma talebiniz reddelirse başka bir oturma izni alamazsınız. Size Danimarka’dan ayrılmak için sınırlı bir süre tanınır, örneğin; “Belirtilen tarihten önce Danimarka’dan ayrılmanız gerekir.” gibi bir ibare sunulur. Bu tarihten sonra Danimarka’da yasadışı bir yerleşimci olarak kabul edilirsiniz. Eğer yasadışı olarak Danimarka’da ikamet ediyorsanız kovulma ve giriş yasağını göze alırsınız. Danimarka’dan kovulmak bütün Avrupa ve Schengen ülkelerine girişinizin en az 2 yıl süreyle yasaklanması anlamına gelir. Kovulursanız polis tarafından sınır dışı edilebilirsiniz. Karar size ulaştığında başvuru süreci Danimarka İş ve İşci Bulma Kurumu tarafından detaylı olarak açıklanır.

Oturma izniniz bir dizi sebepten dolayı iptal edilebilir ya da süre uzatma talebiniz reddedilebilir:

Durumunuz Değişirse

Eğitim programınızı etkin olarak takip etmemek ya da okul etkinliklerine katılmamak gibi başvuru kabulünde öne sürülen hususlar aksatılırsa oturma izni iptal edilebilir ya da oturma hakkını uzatma talebiniz reddedilebilir. Sizin artık geçiminizi sağlayamayacağınıza ya da oturma izni koşullarını ihlal ettiğinize dair herhangi bir durum oturma izninize eklendiğinde bu ayrı bir sorun olabilir.

Danimarka’da oturma hakkınızı etkileyebilecek kişisel durumunuzdaki her değişikle ilgili Danimarka İş ve İşçi Bulma Kurumu’nu bilgilendirmek zorundasınız.

Artık faal değilseniz eğitim kurumunuz ya da okulunuz Danimarka İş ve İşçi Bulma Kurumu’nu bilgilendirmek zorundadır. Eğer geçiminizi sağlamak için kamu desteği alıyorsanız aynı şekilde belediye ve Udbetaling Danmark (kamu yardım ve desteğinden sorumlu kurum) Danimarka İş ve İşçi Bulma Kurumunu bilgilendirmek zorundadır.

Eğer yeni bir eğitim kurumu ya da çalışmaya kabul edilirseniz yeni kurum ya da okuldaki çalışmalarınıza başlamadan önce mülakattaki program için yeni bir oturma izni almaya başvurmalısınız.

Sahtekarlık

Yetkililere yanlış bilgi verdiğinizin anlaşılması durumunda Danimarka İş ve İşçi Bulma Kurumu oturma iznizi iptal etme ya da süre uzatımı talebinizi reddetme hakkına sahiptir. 

Pasaport Kaybı

Eğer artık geçerli bir pasaporta ya da diğer yasal seyahat belgelerine sahip değilseniz Danimarka İş ve İşçi Bulma Kurumu geçici oturma izninizi iptal etme ya da süre uzatımı talebinizi reddetme hakkına sahiptir.

Oturma izninizin süresini uzatmak için başvurduğunuzda başvuruya pasaportunuzun bir kopyasını da dahil etmelisiniz. Eğer pasaportunuz ve seyahat belgeleriniz geçersizse var olan pasaportunuzu yeniletmeden ya da yeni bir pasaport edinmedikçe İş ve İşçi Bulma Kurumu işleminize devam etmeyecektir. Size bu işlemleri tamamlayabilmek için bir ay süre tanınır.

Schengen Bilgi Sistemi

Eğer Schengen Bilgi Sisteminde istenmeyen kişi olarak bildirilirseniz Danimarka İş ve İşçi Bulma Kurumu oturma izninizi iptal etme ya da süre uzatımı talebinizi reddetme hakkına sahiptir. Şayet Danimarka’da bir suç işlediyseniz bu, sınır dışı edilmenize imkan veren ciddi bir suç olduğundan dolayı rapor edilmişsinizdir.

Diğer Şartlar

Ulusal güvenlik, toplum düzeni, emniyet ya da sağlık açısından bir tehdit olarak görülürseniz İş ve İşçi Bulma Kurumu oturma izninizi iptal etme ya da süre uzatma talebinizi reddetme hakkına sahiptir. Savaş suçlusuysanız ya da Danimarka dışında ciddi politik olmayan suçlar işlediyseniz aynı şekilde oturma izniniz iptal edilebilir. Son olarak, Danimarka dışındayken sınır dışı edilmenize sebep olabilecek bir suçtan hükümlüyseniz oturma izniniz iptal edilebilir.

Kişisel Durumunuz Göz Önüne Alınır

Eğer kişisel durumunuz oturma izninizin iptalinin çok tramvatik sonuçlara sebep olabileceğini gösteriyorsa İş ve İşçi Bulma Kurumu izninizi iptal etmeyebilir. Aşağıdaki etkenler göz önüne alınır:

  • Danimarka’da oturduğunuz sürece halkla olan ilişkiniz
  • Yaş, sağlık ve diğer kişisel durumlar
  • Danimarka’daki diğer yerleşimcilerle ilişkiniz
  • Kendi ülkenizle olan bağlantınız
  • Ülkenize geri dönmenizin sizin için herhangi bir tehdit teşkil edip etmemesi

Yurtdışında Oturmak Oturma İzninizi Sonlandırabilir

Eğer uzun bir zaman dilimi süresince Danimarka’dan ayrılırsanız ya da artık Danimarka’da oturmaya devam etmezseniz oturma izniniz sonlandırılabilir.

Danimarka’da bir mesken edinirseniz (yani Danimarka’da bir adrese kayıtlı olursanız) ve oturma izninizin devam etmesini istiyorsanız ülke dışında ne kadar süre bulunabileceğinizle ilgili bir sınır vardır. Belirtilen zaman içinde Danimarka’ya dönüş yapmazsanız izniniz otomatik olarak sonlandırılacaktır.

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort